PK Klingenthal: Lindvik wygrywa z minimalną przewagą nad Aschenwaldem, Wolny trzeci

Marius Lindvik (fot. Julia Piątkowska)

Marius_Lindvik_PS.Zakopane.2018_fot.Julia_.Piatkowska2

Norweg Marius Lindvik wygrał sobotnie zawody Pucharu Kontynentalnego na skoczni Vogtland Arena (K-125 / HS-140) w niemieckim Klingenthal. Mistrz świata juniorów wyprzedził Austriaka Philippa Aschenwalda różnicą zaledwie 0,2 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant Polski, Jakub Wolny. Punkty do klasyfikacji zdobyli także Klemens Murańka i Przemysław Kantyka.

Marius Lindvik, fot. Maria Grzywa

Po I serii sobotniego konkursu na Vogtland Arenie wydawało się, że nie będzie mocnych na Mariusa Lindvika. Po skoku na 146 m Norweg prowadził z nieco ponad 6-punktową przewagą nad Philippem Aschenwaldem (134 m). Jeszcze więcej tracił trzeci Jakub Wolny (138 m) – i wydawało się, że będący w znakomitej dyspozycji Lindvik nie będzie miał problemu z obronieniem pierwszej lokaty w rundzie finałowej. I choć faktycznie 133-metrowy skok dał skoczkowi z Norwegii zwycięstwo, to jego przewaga nad Aschenwaldem (132 m w finale) stopniała do zaledwie 0,2 punktu!

Jakub Wolny, fot. Julia Piątkowska

Obaj czołowi zawodnicy wyraźnie zdominowali zmagania w Klingenthal. Jakub Wolny, który zajął trzecią pozycję (128,5 m w II serii), stracił do nich niemal 22 punkty. Trzecie miejsce Polaka jest jego drugim z rzędu miejscem na podium w cyklu Pucharu Kontynentalnego (w ostatnim konkursie w Brotterode Wolny był drugi). Wygląda więc na to, że skoczek z Wilkowic po zakończeniu igrzysk w Pjongczangu powróci do składu reprezentacji Polski na zawody Pucharu Świata.

Nejc Dezman, fot. Julia Piątkowska

Czwarte miejsce, ze stratą 3,1 pkt. do podium, zajął Słoweniec Nejc Dezman. Mistrz świata juniorów z 2012 roku skoczył 127,5 i 135,5 m. Najlepszą szóstkę konkursu uzupełnili: 4. po I serii Norweg Halvor Egner Granerud (139 i 126,5 m) oraz Niemiec David Siegel (133,5 i 134,5 m). Zwraca uwagę najlepszy w karierze występ Filipa Sakali, syna znakomitego dawniej skoczka Jaroslava Sakali. Czech zajął 9. pozycję (128 i 130 m).

Klemens Murańka, fot. Julia Piątkowska

Sobotni konkurs w Klingenthal nie był zbyt udany dla pozostałych reprezentantów Polski. Zapunktowali jeszcze tylko Klemens Murańka (26. miejsce; 121 i 113,5 m) oraz Przemysław Kantyka (28.; 115,5 i 110 m). Z pewnością inaczej wyobrażali sobie występ na Vogtland Arenie nasi juniorzy. Już po I serii z rywalizacji odpadli Paweł Wąsek (34.; 119 m) oraz Tomasz Pilch (41.; 100 m). Należy jednak odnotować, że Pilch trafił na niekorzystne warunki wietrzne, o czym świadczy ujemna rekompensata punktowa (aż 11,8 pkt.).

Zawody rozpoczęły się z godzinnym opóźnieniem względem pierwotnego programu zawodów. Winny był silny wiatr o zmiennym kierunku. W trakcie zawodów skoczkowie otrzymywali rekompensaty o zróżnicowanych wartościach: od -20 do +19,1 pkt.! Belka startowa nie była jednak często zmieniana – opuszczono ją tylko raz (z 18. na 17.) dla ostatnich zawodników I serii. Cała runda finałowa rozegrana została z 17. bramki.