PŚ Oslo: Kamil Stoch zdominował treningi przed inauguracją Raw Air!

Kamil Stoch w locie nad Homenkollbakken w Oslo (fot. Julia Piątkowska)Kamil Stoch podobnie jak w Lahti, tak też i w Oslo rozpoczął treningowe skakanie wyśmienicie. Reprezentant Polski okazał się najlepszym zawodnikiem dwóch oficjalnych treningów poprzedzających prolog turnieju Raw Air na norweskiej Holmenkollbakken (K-120 / HS-134). Tuż za mistrzem olimpijskim plasowali się trzej reprezentanci gospodarzy.

 

Stoch najlepszy w pierwszym treningu

Pierwsza runda treningowa na dużej skoczni w Oslo-Holmenkollen została rozegrana z 16. i 14. platformy najazdowej. Najlepszym zawodnikiem w 73-osobowej stawce okazał się lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Kamil Stoch, który z krótszego rozbiegu przy minimalnym wietrze pod narty (0,05 m/s) poszybował 132 metry. Kolejne trzy lokaty należały już do Norwegów – drugi był skaczący przy lekkim wietrze w plecy Halvor Egner Granerud (128,0 m), trzecie miejsce zajął medalista olimpijski z PyeongChang, Robert Johansson (128,0 m), który miał podobne warunki atmosferyczne do tych, z których korzystał Stoch, a czwartą pozycję wywalczył Anders Fannemel (124,0 m / 0,13 m/s w plecy). Na piątej pozycji został sklasyfikowany utytułowany i doświadczony Szwajcar, Simon Ammann (123,0 m). Dość niespodziewanie czołową szóstkę uzupełnił, skaczący z wyższego najazdu, Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes (130,0 m).

W czołowej dziesiątce poza Stochem mieliśmy jeszcze jednego przedstawiciela naszego kraju. Ósme miejsce zajął Dawid Kubacki (124,5 m). W pierwszej trzydziestce zmieścili się ponadto: 20. Maciej Kot (119,0 m), 24. Piotr Żyła (117,0 m), a także 26. Stefan Hula (116,5 m). Słabiej spisał się Jakub Wolny, któremu 116-metrowa odległość uzyskana przy lekko sprzyjającym wietrze dała dopiero 38. lokatę.

 

Drugi trening też dla Stocha

Także w drugiej serii treningowej Kamil Stoch nie pozostawił swoim rywalom złudzeń. Jako jedyny zawodnik skakał z obniżonej, 13. (aż o dwa stopnie) belki startowej, a mimo tego w niesprzyjających warunkach wietrznych (0,18 m/s) poszybował aż 130 metrów i zajął pierwsze miejsce. Na drugiej pozycji wylądował faworyt gospodarzy, Norweg Robert Johansson, który wprawdzie w podobnych warunkach doleciał do 131. metra, jednak startował on z wyższej 15. belki startowej nie mając w związku z tym wysokiej bonifikaty punktowej. Czołową trójkę uzupełnił tym razem Słoweniec Peter Prevc (127,0 m). Ponadto w najlepszej szóstce zmieścił się olimpijski bohater Niemców, Andreas Wellinger (128,5 m), a także dwaj kolejni reprezentanci „Kraju Wikingów” – Halvor Egner Granerud (125,0 m) oraz Johann Andre Forfang (124,5 m).

Kolejni z biało-czerwonych zameldowali się w drugiej dziesiątce stawki. Na 14. miejscu był Stefan Hula (123,0 m), a 18. miejsce wywalczył Maciej Kot (120,0 m). Nieco bliżej lądował tym razem Dawid Kubacki (121,0 m / 30. miejsce). W czwartej dziesiątce wylądowali z kolei Jakub Wolny (117,0 m / 36. miejsce) i Piotr Żyła (115,5 m / 39. miejsce).

Pełne wyniki obu serii treningowych widnieją poniżej. Na godz. 19:30 przewidziany jest start rundy kwalifikacyjnej będący jednocześnie pierwszym akcentem i prologiem turnieju Raw Air. Telewizyjną transmisję przeprowadzi stacja Eurosport 1. Tekstową relację LIVE będzie można śledzić na lajfy.com.

 

Wyniki pierwszego treningu:

 
zawodnik
kraj
belka
wiatr
skok I
punkty
1
Kamil Stoch
POL
14
0,05
132,0 m
87.6
2
Halvor Egner Granerud
NOR
14
-0,12
128,0 m
82.3
3
Robert Johansson
NOR
14
0,02
128,0 m
80.7
4
Anders Fannemel
NOR
14
-0,13
124,0 m
75.3
5
Simon Ammann
SUI
14
-0,23
123,0 m
74.7
6
Mackenzie Boyd-Clowes
CAN
16
0,37
130,0 m
74.3
7
Johann Andre Forfang
NOR
14
-0,01
124,0 m
73.8
8
Dawid Kubacki
POL
14
0,1
124,5 m
73.6
 
Peter Prevc
SLO
14
-0,29
122,0 m
73.6
10
Daniel Andre Tande
NOR
14
-0,05
123,0 m
72.5
11
Andreas Wellinger
GER
14
-0,04
123,0 m
72.4
12
Stephan Leyhe
GER
14
-0,19
121,5 m
71.5
13
Stefan Kraft
AUT
14
-0,06
122,0 m
70.8
14
Marius Lindvik
NOR
14
0,18
123,0 m
70.1
15
Michael Hayboeck
AUT
14
-0,22
120,0 m
69.1
16
Andreas Stjernen
NOR
14
-0,12
120,0 m
67.9
17
Karl Geiger
GER
14
-0,23
119,0 m
67.5
18
Markus Eisenbichler
GER
14
-0,13
119,5 m
67.2
19
Andreas Wank
GER
16
0,94
129,0 m
66.9
20
Maciej Kot
POL
14
-0,1
119,0 m
65.9
21
Jernej Damjan
SLO
14
-0,36
117,0 m
65.4
22
Yukiya Sato
JPN
14
0,14
120,0 m
65.1
23
Junshiro Kobayashi
JPN
14
-0,06
118,5 m
64.5
24
Piotr Żyła
POL
14
-0,24
117,0 m
64.0
25
Joacim Oedegaard Bjoereng
NOR
16
0,64
125,5 m
63.6
26
Stefan Hula
POL
14
-0,27
116,5 m
63.4
27
Gregor Schlierenzauer
AUT
14
0,11
118,5 m
62.7
28
Killian Peier
SUI
14
0,4
120,0 m
62.5
29
Tilen Bartol
SLO
14
-0,24
116,0 m
62.2
30
Philipp Aschenwald
AUT
16
0,59
124,0 m
61.4
31
Richard Freitag
GER
14
-0,01
117,0 m
61.2
 
Andreas Schuler
SUI
16
0,52
123,5 m
61.2
33
Clemens Aigner
AUT
14
-0,21
115,5 m
60.9
34
Jonathan Learoyd
FRA
16
0,44
122,5 m
60.1
35
Daniel Huber
AUT
14
-0,16
115,0 m
59.4
36
Denis Kornilov
RUS
14
0,28
117,5 m
59.2
37
Nejc Dezman
SLO
14
0,12
116,5 m
59.0
38
Ryoyu Kobayashi
JPN
14
-0,16
114,5 m
58.5
 
Jakub Wolny
POL
14
0,08
116,0 m
58.5
40
Davide Bresadola
ITA
16
0,43
121,5 m
58.4
41
Andreas Granerud Buskum
NOR
16
0,3
120,5 m
57.9
42
Alex Insam
ITA
16
0,41
121,0 m
57.7
43
Anze Lanisek
SLO
16
0,8
123,0 m
57.5
44
Roman Koudelka
CZE
14
0,31
116,0 m
56.2
45
Robin Pedersen
NOR
16
0,56
120,5 m
55.4
46
Constantin Schmid
GER
14
-0,03
113,5 m
55.2
47
Evgeniy Klimov
RUS
16
0,69
121,0 m
55.0
48
Vladimir Zografski
BUL
16
0,8
121,5 m
54.8
49
Alexey Romashov
RUS
16
0,85
121,5 m
54.3
50
Anze Semenic
SLO
14
-0,29
111,0 m
53.8
51
Sondre Ringen
NOR
16
0,28
118,0 m
53.6
52
Taku Takeuchi
JPN
14
-0,27
111,0 m
53.5
53
Timi Zajc
SLO
14
-0,01
112,5 m
53.1
54
Antti Aalto
FIN
14
0,52
114,5 m
51.5
55
Sebastian Colloredo
ITA
16
0,59
118,0 m
50.6
56
Michael Glasder
USA
16
0,28
116,0 m
50.0
 
Joakim Aune
NOR
16
0,46
117,0 m
50.0
58
Gregor Deschwanden
SUI
14
0,14
111,5 m
49.8
59
Kevin Bickner
USA
14
0,11
111,0 m
49.2
60
Mikhail Nazarov
RUS
16
0,23
115,0 m
48.7
61
Thomas Roch Dupland
FRA
16
0,19
111,5 m
42.8
62
Noriaki Kasai
JPN
14
-0,24
103,0 m
38.8
63
Martti Nomme
EST
16
0,34
109,0 m
36.8
64
Tom Hilde
NOR
16
0,47
109,0 m
35.5
65
Cestmir Kozisek
CZE
14
0,06
102,5 m
34.4
66
Marat Zhaparov
KAZ
16
0,34
107,0 m
33.2
67
Roberto Dellasega
ITA
16
0,41
105,5 m
29.8
68
Andreas Alamommo
FIN
16
0,26
104,5 m
29.5
69
Sabirzhan Muminov
KAZ
16
0,27
104,0 m
28.5
70
Fatih Arda Ipcioglu
TUR
16
0,42
97,5 m
15.3
71
Ayberk Demir
TUR
16
0,38
94,0 m
9.4
72
Alexey Korolev
KAZ
16
0,35
88,0 m
0.0
 
Konstantin Sokolenko
KAZ
16
0,27
87,5 m
0.0

Wyniki drugiego treningu:

 
zawodnik
kraj
belka
wiatr
skok II
punkty
1
Kamil Stoch
POL
13
-0,18
130,0 m
86.8
2
Robert Johansson
NOR
15
-0,2
131,0 m
82.2
3
Peter Prevc
SLO
15
-0,26
127,0 m
75.7
4
Andreas Wellinger
GER
15
0,07
128,5 m
74.6
5
Halvor Egner Granerud
NOR
15
-0,33
125,0 m
73.0
6
Johann Andre Forfang
NOR
15
-0,27
124,5 m
71.3
7
Andreas Stjernen
NOR
15
-0,17
125,0 m
71.0
8
Simon Ammann
SUI
15
-0,23
124,5 m
70.9
9
Gregor Schlierenzauer
AUT
15
-0,16
124,5 m
70.0
10
Richard Freitag
GER
15
0,02
125,5 m
69.7
 
Stephan Leyhe
GER
15
-0,36
123,0 m
69.7
12
Marius Lindvik
NOR
15
0,01
125,0 m
68.9
13
Daniel Andre Tande
NOR
15
-0,07
124,0 m
68.0
14
Stefan Hula
POL
15
-0,09
123,0 m
66.5
 
Jernej Damjan
SLO
15
-0,24
122,0 m
66.5
16
Stefan Kraft
AUT
15
-0,15
122,5 m
66.3
17
Junshiro Kobayashi
JPN
15
0,07
123,0 m
64.7
18
Maciej Kot
POL
15
-0,34
120,0 m
64.1
19
Markus Eisenbichler
GER
15
0,05
122,5 m
64.0
 
Mackenzie Boyd-Clowes
CAN
15
-0,18
121,0 m
64.0
21
Denis Kornilov
RUS
15
-0,12
121,0 m
63.2
22
Yukiya Sato
JPN
15
-0,11
121,0 m
63.1
23
Ryoyu Kobayashi
JPN
15
-0,06
121,0 m
62.5
24
Karl Geiger
GER
15
-0,19
120,0 m
62.3
25
Andreas Wank
GER
15
-0,11
120,5 m
62.2
26
Michael Hayboeck
AUT
15
-0,22
119,5 m
61.7
 
Philipp Aschenwald
AUT
15
0,01
121,0 m
61.7
28
Constantin Schmid
GER
15
-0,03
120,5 m
61.3
29
Tilen Bartol
SLO
15
-0,09
120,0 m
61.1
30
Dawid Kubacki
POL
15
0,09
121,0 m
60.9
 
Vladimir Zografski
BUL
15
0
120,5 m
60.9
32
Taku Takeuchi
JPN
15
-0,05
119,5 m
59.7
33
Daniel Huber
AUT
15
-0,11
119,0 m
59.5
34
Anders Fannemel
NOR
15
-0,16
118,5 m
59.2
35
Nejc Dezman
SLO
15
-0,29
117,5 m
59.0
36
Jakub Wolny
POL
15
-0,28
117,0 m
58.0
37
Antti Aalto
FIN
15
-0,12
118,0 m
57.8
38
Noriaki Kasai
JPN
15
0,02
118,0 m
56.2
39
Piotr Żyła
POL
15
-0,31
115,5 m
55.6
40
Roman Koudelka
CZE
15
-0,13
116,5 m
55.3
41
Andreas Schuler
SUI
15
-0,03
117,0 m
55.0
42
Anze Lanisek
SLO
15
-0,08
116,5 m
54.7
43
Clemens Aigner
AUT
15
0,13
117,5 m
54.2
44
Sondre Ringen
NOR
15
-0,04
116,0 m
53.3
45
Killian Peier
SUI
15
-0,14
114,0 m
50.9
46
Robin Pedersen
NOR
15
-0,06
114,5 m
50.8
47
Alex Insam
ITA
15
-0,11
114,0 m
50.5
 
Sebastian Colloredo
ITA
15
-0,11
114,0 m
50.5
49
Andreas Granerud Buskum
NOR
15
0
114,5 m
50.1
50
Timi Zajc
SLO
15
-0,06
113,5 m
49.0
51
Gregor Deschwanden
SUI
15
-0,1
113,0 m
48.6
52
Tom Hilde
NOR
15
-0,07
113,0 m
48.3
53
Mikhail Nazarov
RUS
15
-0,15
112,0 m
47.4
54
Joakim Aune
NOR
15
0,03
113,0 m
47.1
55
Kevin Bickner
USA
15
0,05
113,0 m
46.9
 
Joacim Oedegaard Bjoereng
NOR
15
-0,03
112,5 m
46.9
57
Alexey Romashov
RUS
15
-0,11
111,0 m
45.1
58
Evgeniy Klimov
RUS
15
-0,14
110,5 m
44.6
59
Anze Semenic
SLO
15
-0,23
109,0 m
43.0
60
Thomas Roch Dupland
FRA
15
-0,29
108,0 m
41.9
61
Michael Glasder
USA
15
-0,27
107,0 m
39.8
62
Davide Bresadola
ITA
15
-0,1
108,0 m
39.6
63
Jonathan Learoyd
FRA
15
0,01
108,5 m
39.2
64
Cestmir Kozisek
CZE
15
0,16
108,5 m
37.7
65
Martti Nomme
EST
15
-0,13
106,0 m
36.4
66
Andreas Alamommo
FIN
15
-0,12
106,0 m
36.2
67
Marat Zhaparov
KAZ
15
-0,02
103,0 m
29.6
68
Sabirzhan Muminov
KAZ
15
-0,17
101,5 m
28.7
69
Roberto Dellasega
ITA
15
-0,01
97,0 m
18.7
70
Fatih Arda Ipcioglu
TUR
15
-0,06
96,0 m
17.5
71
Ayberk Demir
TUR
15
-0,13
93,5 m
13.9
72
Alexey Korolev
KAZ
15
-0,12
80,5 m
0.0
 
Konstantin Sokolenko
KAZ
15
-0,15
79,0 m
0.0
 

informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook
Facebook
Instagram