You are currently viewing PŚ Pań Lillehammer: Katharina Althaus najlepsza w serii próbnej
Katharina Althaus (fot. Frederik Clasen)

PŚ Pań Lillehammer: Katharina Althaus najlepsza w serii próbnej

Niemka Katharina Althaus skacząc 129 metrów wygrała serię próbną poprzedzającą finałowy konkurs Lillehammer Triple na skoczni Lysgaardsbakken HS-140, wyprzedzając znajdujące się tuż za nią rywalki o ponad 5 punktów. Drugie miejsce zajęła Słowenka Ema Klinec, a trzecie Norweżka Maren Lundby. Debiutująca w konkursie Pucharu Świata Kamila Karpiel oddała najkrótszy skok wśród całej stawki.

Serię próbną rozpoczęto z 18. belki startowej, jury zmieniało ją jednak dwukrotnie najpierw na 20., po słabszych skokach zawodniczek z początkowej stawki, później przeniesiona została jedno oczko wyżej (nr 21). Fenomenalny skok zaprezentowała Katharina Althaus, rekordzistka obiektu, która skoczyła 129 metrów i zostawiła rywalki daleko w tyle, a serię próbną zakończyła z przewagą 5,5 punktu. Tuż za nią w stawce uplasowała się zwyciężczyni wczorajszych kwalifikacji Ema Klinec, która lądowała na 126 metrze. Trzecie miejsce padło łupem liderki klasyfikacji Pucharu Świata Maren Lundby, która skoczyła 120 metrów.

Bardzo dobrze zaprezentowała się również Niemka Ramona Straub, ostatecznie czwarta, skacząc na odległość 122 metra. Czterokrotna triumfatorka Pucharu Świata Sara Takanashi oddała skok na 117,5 metra i ostatecznie serię próbną zakończyła na 10. miejscu. Nieco słabiej poszło triumfatorkom poprzednich odsłon Lillehammer Triple. 9. była 17-letnia Rosjanka Lidiia Iakovleva, która skoczyła 119,5 metra, a aktualna liderka cyklu Juliane Seyfarth po krótkim skoku na 105. metr ostatecznie skończyła serię próbną na 17. miejscu.

Jedyna startująca w konkursie Polka 17-letnia Kamila Karpiel, trenowana przez Marcina Bachledę po słabym skoku na 78 metrze., przy wietrze 0,13 m/s została sklasyfikowana ex aequo z innymi ośmioma zawodniczkami na ostatniej pozycji. Dla młodej reprezentantki naszego kraju sam start w konkursie rozgrywanym na dużej skoczni w Lillehammer jest póki co najlepszym życiowym osiągnieciem. Pozostałe zawodniczki z Polski, Anna Twardosz oraz Kinga Rajda nie przebrnęły wczoraj przez kwalifikacje.

Początek pierwszej serii konkursowej już o godz. 12:45.