You are currently viewing FIS Cup Notodden: Austriackie podium, dwóch Polaków punktuje

FIS Cup Notodden: Austriackie podium, dwóch Polaków punktuje

Austriaccy skoczkowie w wielkim stylu zdominowali sobotni konkurs z cyklu FIS Cup w Notodden. Na normalnym obiekcie Tveitanbakken na podium uplasowało się aż… czterech reprezentantów tamtejszych kadr B i C. Najlepszy z tej czwórki okazał się jednak 19-letni Stefan Rainer. Spośród 10 startujących w Norwegii Polaków, tylko jeden dwóch zdołało uplasować się w finałowej trzydziestce i powiększyć swój dorobek w klasyfikacji generalnej.

Kantyka Przemyslaw Wisla.2016 fot.Alicja.Kosman.PZN  300x200 - FIS Cup Notodden: Austriackie podium, dwóch Polaków punktuje
Przemysław Kantyka (fot. Alicja Kosman / PZN)

Już w pierwszej serii konkursowej, czteropunktowe prowadzenie nad drugim zawodnikiem zapewnił sobie Stefan Rainer, który jako jedyny w całym konkursie poszybował poza granicę 100. metra – dokładnie 101 metrów. W finale klubowy kolega Stefana Krafta z SV Schwarzach, wyraźnie postawił kropkę nad i 96,5-metrowym skokiem i jednocześnie odniósł pierwsze w karierze podium w zawodach organizowanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Imponujący awans z ósmej na drugą pozycję zaliczył jego rówieśnik i kolega z austriackiej kadry C, Julian Wienerroither (96,0 / 97,5 m). Z piątej na trzecią pozycję wskoczył natomiast ich rodak z kadry B, Maximilian Lienher (98,5 / 95,0 m). Austriacy zaprezentowali w sobotę godne podziwu umiejętności, mieli też dużo szczęścia. Wicelider na półmetku zmagań, Clemens Leitner (99,5 / 95,0 m) mimo nieco krótszej odległości w rundzie finałowej, ostatecznie zdobył tyle samo punktów ile Lienher i ex aequo z nim stanął na najniższym stopniu podium.

Joakim.Aune .Oslo .2018.fot .Magdalena.Janeczko 300x200 - FIS Cup Notodden: Austriackie podium, dwóch Polaków punktuje
Joakim Aune (fot. Magdalena Janeczko)

Tuż za austriacką koalicją wylądował najmocniejszy z reprezentantów gospodarzy, Norweg Joakim Aune (96,5 / 97,0 m),  który powrócił do skoków narciarskich po półrocznym rozbracie z tą dyscypliną sportu. Na szóstej pozycji wspólnie zameldowali się: Niemiec Fabian Seidl (95,5 / 97,0 m) oraz kolejny reprezentant „Kraju Wikingów”, Anders Ladehaug (94,0 / 97,5 m).

W gronie zawodników, którzy zdobyli punkty do klasyfikacji generalnej FIS Cup 2018/2019 znalazło się dwóch reprezentantów Polski. Wyżej z nich, na 14. pozycji, zmagania ukończył zawodnik kadry B, Przemysław Kantyka, który w konkursowych próbach osiągał 95 i 94 metry. Ponadto 22. lokatę wywalczył najwyżej sklasyfikowany polski junior w całym cyklu, Kacper Juroszek (93,5 / 96,5 m), u którego na plus można zaliczyć awans aż o osiem pozycji względem pierwszej rundy. Niestety pozostałych ośmiu biało-czerwonych ukończyło rywalizację już po pierwszej kolejce.

Kolejny konkurs FIS Cup na Tveitanbakken (K-90 / HS-98) w norweskim Notodden już jutro.