Polska piątka na PK w Bischofshofen, Zniszczoł wraca do „drugiej ligi”

Aleksander Zniszczoł (fot. Julia Piątkowska)

Aleksander Zniszczoł (fot. Julia Piątkowska)

Zaledwie tydzień po emocjonującym finale 67. Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen, międzynarodowe zawody ponownie zawitają na duży obiekt im. Paula Ausserleitnera (K-125 / HS-142). W najbliższą sobotę i niedzielę (12-13 stycznia) odbędą się tam kolejne konkursy z cyklu Pucharu Kontynentalnego. W zmaganiach narciarskiej „drugiej ligi” weźmie udział pięciu polskich zawodników.

 

Podczas ostatnio rozegranych konkursów PK w Klingenthal, najwyżej klasyfikowanymi polskimi skoczkami byli Klemens Murańka (18. miejsce) oraz Paweł Wąsek (13. miejsce). Nie są to wyniki pozwalające na rywalizację z czołówką, nawet tą startującą w zapleczu Pucharu Świata. Co więcej, żadnemu z nich nie udało się utrzymać korzystnej kwoty startowej na zawody Pucharu Świata, czego konsekwencją w piątym periodzie będzie sześcioosobowa polska kadra na zmagania najwyższej rangi.

Spore nadzieje możemy wiązać jednak z powrotem Aleksandra Zniszczoła, który po startach w Turnieju Czterech Skoczni, w którym furory co prawda nie zrobił, ponownie pojawi się w Pucharze Kontynentalnym. W tym cyklu na początku zimy był jedną z wiodących postaci. 24-letni Wiślanin jako jedyny z biało-czerwonych stał w tym sezonie na podium, zajmując drugie miejsce w fińskiej Ruce. W klasyfikacji generalnej Zniszczoł też jest najwyżej klasyfikowanym naszym reprezentantem – zajmuje 6. miejsce. Za szansami na jego dobry występ może przemawiać też to, że w czasie minionego weekendu odda  już kilka skoków „zapoznawczych” na Paul-Ausserleitner-Schanze.

W Bischofshofen poza aktualnym liderem polskiej kadry B, zaprezentują się jeszcze trzej podopieczni trenera Macieja Maciusiaka. Będą to wspomniani Klemens Murańka i będący wciąż w wieku juniorskim Paweł Wąsek, a także Przemysław Kantyka. Polską piątkę uzupełni najlepszy na chwilę obecną zawodnik znajdujący się poza kadrami Polskiego Związku Narciarskiego, Andrzej Stękała.

Wraz z zawodnikami i trenerem głównym kadry B, do Austrii udadzą się także jego asystenci, Daniel Kwiatkowski i Radek Židek, fizjoterapeuta Michał Górny oraz serwismen Kamil Skrobot.

 

Skład reprezentacji Polski na PK w Bischofshofen:

 • Aleksander Zniszczoł (6. miejsce w PK 2018/2019),
 • Paweł Wąsek (15. miejsce w PK 2018/2019),
 • Klemens Murańka (34. miejsce w PK 2018/2019),
 • Andrzej Stękała (39. miejsce w PK 2018/2019),
 • Przemysław Kantyka (68. miejsce w PK 2018/2019).

 

Program PK w Bischofshofen:

 • 12 stycznia 2019 r.:
  • 13:30 – oficjalny trening
  • 15:30 – seria próbna
  • 17:00 – konkurs indywidualny
 • 13 stycznia 2019 r.:
  • 09:00 – seria próbna
  • 10:00 – konkurs indywidualny

 

Przypomnijmy, że podczas pierwszego zeszłorocznego konkursu PK w Bischofshofen, najwyżej klasyfikowanym Polakiem był Tomasz Pilch, który zajął czwarte miejsce. Solidnie spisał się też Aleksander Zniszczoł, który był siódmy. W drugim dniu zmagań ponownie tylko ta dwójka zmieściła się w finałowej „trzydziestce”. Pilch był piąty, a Zniszczoł jedenasty.

 

źródło: PZN / informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram