You are currently viewing PŚ Lahti: R. Kobayashi wygrywa kwalifikacje, komplet Polaków w konkursie
Ryoyu Kobayashi (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Lahti: R. Kobayashi wygrywa kwalifikacje, komplet Polaków w konkursie

Japończyk Ryoyu Kobayashi po raz kolejny zaprzeczył pogłoskom o swojej słabszej formie, wygrywając kwalifikacje do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w fińskim Lahti. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata uzyskał w swojej próbie 127 metrów. Do konkursu awansowała cała polska szóstka startująca na skoczni Salpausselka (HS-130). Najwyżej z biało-czerwonych uplasował się Dawid Kubacki, który skacząc 123,5 metra zajął piąte miejsce.

Halvor Egner Granerud RawAirOslo2018 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - PŚ Lahti: R. Kobayashi wygrywa kwalifikacje, komplet Polaków w konkursie
Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska)

Cała runda kwalifikacyjna w fińskim Lahti została przeprowadzona z 8. belki startowej, a prawie wszyscy zawodnicy korzystali z wiatru pod narty. Najlepiej w 57-osobowej stawce poradził sobie Ryoyu Kobayashi, który przy podmuchach rzędu 0,51 m/s uzyskał 127 metrów. Drugie miejsce zajął rozkręcający się w Finlandii ze skoku na skok Norweg Halvor Egner Granerud, który przy minimalnie słabszym wietrze (0,48 m/s) osiągnął 125,5 metra. Czołową trójkę uzupełnił Austriak Stefan Kraft (124,0 m / 0,35 m/s), który przed dwoma laty właśnie na tej skoczni został mistrzem świata. Na czwartej pozycji, ku radości fińskiej publiczności, uplasował się ich reprezentant, Antti Aalto. Podopieczny trenera Lauri Hakoli oddał najdłuższy skok kwalifikacji (128,0 m), korzystał jednak z mocnego wiatru pod narty (1,01 m/s), czego konsekwencją było 10 odjętych punktów.

Dawid Kubacki Zakopane2019 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Lahti: R. Kobayashi wygrywa kwalifikacje, komplet Polaków w konkursie
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Na piątej lokacie wylądował najwyżej sklasyfikowany polski skoczek, którym okazał się Dawid Kubacki. 28-latek z Szaflar mając identyczne warunki, jakimi dysponował Ryoyu Kobayashi, uzyskał 123,5 metra. W czołowej dziesiątce, a konkretnie na 9. miejscu zameldował się jeszcze Kamil Stoch, który miał słabsze podmuchy pod narty (0,29 m/s) i osiągnął 120,5 metra. W drugiej dziesiątce stawki wylądowali nasi kolejni reprezentanci - Jakub Wolny (122,5 m / 12. miejsce) oraz coraz lepiej skaczący Maciej Kot (121,0 m / 16. miejsce), który ma za sobą tygodniową przerwę w startach, którą poświęcił na indywidualne treningi. Z dalszych lokat awans do niedzielnego konkursu indywidualnego wywalczyli: 36. Piotr Żyła (111,0 m / 0,10 m/s) i 49. Paweł Wąsek (102,0 m / 0,67 m/s).

W związku z tym, że na starcie kwalifikacji pojawiło się 57 zawodników, tylko 7 z nich musiało pożegnać się z perspektywą startu w niedzielę. Dość nieoczekiwanie w tym gronie znaleźli się doświadczeni i utytułowani Słoweńcy, Jurij Tepes (100,5 m / 51. miejsce), a także powracający do międzynarodowej rywalizacji Peter Prevc (93,5 m / 54. miejsce), który miał jednak ogromnego pecha - jako jedyny trafił na niesprzyjający wiatr w plecy (0,45 m/s).

Zawodnicy zmierzą się w indywidualnym konkursie w Lahti w niedzielę (start o godz. 16:15). Jutro odbędzie się konkurs drużynowy (start o godz. 16:30).