You are currently viewing PŚ Pań Ljubno: Zwycięska seria Lundby trwa, Karpiel z punktami!
Kamila Karpiel (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Pań Ljubno: Zwycięska seria Lundby trwa, Karpiel z punktami!

Pierwszą punktową zdobyczą polskiej skoczkini od trzech lat zakończył się konkurs Pucharu Świata na normalnej skoczni HS-94 w słoweńskim Ljubnie. Dzięki zajęciu 30. miejsca pierwszy punkt w karierze wywalczyła 17-letnia podopieczna trenera Marcina Bachledy, Kamila Karpiel. Szóste zwycięstwo z rzędu wywalczyła tymczasem liderka klasyfikacji generalnej, Norweżka Maren Lundby.

Maren Lundby Oslo 2018 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Pań Ljubno: Zwycięska seria Lundby trwa, Karpiel z punktami!
Maren Lundby (fot. Julia Piątkowska)

Dwa skoki na odległość 90,5 metra, najwyżej punktowane w całym konkursie, pozwoliły 24-letniej Maren Lundby na odniesienie szóstego pucharowego zwycięstwa z rzędu, siódmego tej zimy i jednocześnie jubileuszowego dwudziestego w karierze. Norweska liderka klasyfikacji generalnej PŚ po raz 42. znalazła się na konkursowym podium. Drugie miejsce w dzisiejszych zmaganiach wywalczyła Japonka Sara Takanashi (90,0 / 88,5 m), która do Lundby straciła 5,2 punktu. Dla zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni było to już 94. podium w rywalizacji narciarskiej elity. Ku radości słoweńskiej publiczności zgromadzonej na obiekcie Logarska Dolina (K-85 / HS-94), awans z czwartej na trzecią lokatę wywalczyła ich reprezentantka, Ursa Bogataj (91,0 / 89,0 m), dla której jest to jak dotąd największe sportowe osiągnięcie.

Sara.Takanashi Hinterzarten.2017.podium fot.Frederik.Clasen 300x200 - PŚ Pań Ljubno: Zwycięska seria Lundby trwa, Karpiel z punktami!
Sara Takanashi (fot. Frederik Clasen)

Spadek z trzeciej na czwartą lokatę zaliczyła z kolei reprezentantka Niemiec, Katharina Althaus (89,5 / 88,0 m). Tuż za podium rywalizację zakończyła także jej koleżanka z drużyny, Juliane Seyfarth (87,5 / 88,5 m). Czołową szóstkę uzupełniła kolejna reprezentantka gospodarzy, Nika Kriznar (86,5 / 91,5 m), która była też autorką najdłuższego skoku w konkursie.

W finałowej trzydziestce zmieściła się też jedna z dwóch startujących w Słowenii Polek. Kamila Karpiel awans do drugiej rundy wywalczyła sobie skokiem na odległość 83 metrów. W finale skoczyła 81,5 metra i ostatecznie uplasowała się na 30. miejscu, sięgając po pierwszy pucharowy punkt w karierze. Jednocześnie jest to pierwsza punktowa zdobycz polskiej skoczkini od 30 stycznia 2016 roku, kiedy to 30. miejsce w Oberstdorfie zajęła Kinga Rajda. Ona również startowała w dzisiejszym konkursie w Ljubnie, jednak zajęła ostatnie 40. miejsce, po skoku na 76 metrów.

Bogataj Ursa WC.Planica.2014 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Pań Ljubno: Zwycięska seria Lundby trwa, Karpiel z punktami!
Ursa Bogataj (fot. Julia Piątkowska)

Po dzisiejszym triumfie, na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata umocniła się Maren Lundby, która na swoim koncie ma już 1088 punktów. Drugie miejsce zajmuje Katharina Althaus (917 pkt), a na trzecią lokatę awansowała Sara Takanashi (706 pkt). Kamila Karpiel z jednym pucharowym punktem zajmuje 51. miejsce. Na czele Pucharu Narodów niezmiennie znajdują się Niemki (3104 pkt), które bardzo wyraźnie wyprzedzają Norweżki (1952 pkt) oraz Austriaczki (1799 pkt).

Aktualna klasyfikacja PŚ Pań 2018/2019 >>>
Aktualna klasyfikacja PN Pań 2018/2019 >>>

Kolejny konkurs PŚ Pań w Ljubnie już jutro. Panie zmierzą się w rywalizacji drużynowej. Start zmagań o godz. 14:00. Polki nie startują.