You are currently viewing RAW AIR Trondheim: Lundby wygrywa w prologu, Polki z awansem do konkursu
Maren Lundby (fot. Bartosz Leja)

RAW AIR Trondheim: Lundby wygrywa w prologu, Polki z awansem do konkursu

Maren Lundby zmierza po triumf w końcowej klasyfikacji generalnej turnieju Raw Air. Takie wnioski przynoszą przynajmniej wyniki środowego prologu w norweskim Trondheim. Reprezentantka gospodarzy wygrała dzisiejszą rundę na dużej skoczni Granasen (HS-138) osiągając  128,5 metra. Awans do czwartkowego konkursu wywalczyły dwie startujące Polki – Kamila Karpiel oraz Kinga Rajda.

Norweżka Maren Lundby, która jako jedyna startowała z obniżonej belki startowej (jednak nie przeszkodziło jej to w osiągnięciu wysokiej prędkości na progu), uzyskała 128,5 metra i wygrała prolog w Trondheim. Drugie miejsce zajęła znajdująca się w życiowej formie Eva Pinkelnig, która poszybowała najdalej, bo aż 130 metrów. Austriaczka straciła do liderki cyklu i Pucharu Świata 2,1 punktu. Trzecie miejsce zajęła reprezentantka Japonii, Yuki Ito, która skoczyła 127 metrów. W najlepszej szóstce zameldowały się ponadto dwie Niemki, Juliane Seyfarth (127,0 m) i największa rywalka Lundby, Katharina Althaus (125,0 m), a także kolejna reprezentantka gospodarzy, Silje Opseth (126,5 m).

Pozytywnie można ocenić także start reprezentantek Polski w dzisiejszym prologu. Piąte pucharowe kwalifikacje z rzędu skutecznie przebrnęła 17-letnia Kamila Karpiel, która dziś dzięki 109-metrowej odległości zajęła 29. miejsce. Kinga Rajda uplasowała się tuż za nią, uzyskując  106,5 metra. Obie podopieczne trenera Marcina Bachledy wystartują zatem w jutrzejszym konkursie w Trondheim.

Wyniki prologu w Trondheim >>>

Po dzisiejszych zmaganiach, na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej turnieju Raw Air umocniła się Maren Lundby, która ma na swoim koncie 870,5 punktu. Drugie miejsce zajmuje Katharina Althaus (843,7 pkt), która ma do Norweżki sporą stratę punktową wynoszącą 26,8 punktu. Czołową trójkę uzupełnia Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz (811,2 pkt). Kamila Karpiel (436,6 pkt) utrzymała 30. pozycję, a Kinga Rajda (370,2 pkt) awansowała na 35. miejsce.

Klasyfikacja Raw Air Pań 2019 >>>

Początek jutrzejszego konkursu kobiet w Trondheim jest zaplanowany na godz. 14:00.