You are currently viewing PŚ Planica: Wygrana Ryoyu Kobayashiego na koniec sezonu!
Ryoyu Kobayashi z Kryształową Kulą, fot. Julia Piątkowska

PŚ Planica: Wygrana Ryoyu Kobayashiego na koniec sezonu!

Ryoyu Kobayashi nie miał sobie równych w ostatnim konkursie Pucharu Świata sezonu 2018/19. Reprezentant Japonii w I serii zawodów w słoweńskiej Planicy (K-200 / HS-240) pobił rekord skoczni, a w rundzie finałowej postawił kropkę nad i najdłuższym lotem serii. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy Domen Prevc, wyprzedzając Niemca Markusa Eisenbichlera. Czwartą pozycję zajął Piotr Żyła, który w pierwszej kolejce skoczył najdalej w karierze.

RKobayashi Planica2019 B.Leja  300x200 - PŚ Planica: Wygrana Ryoyu Kobayashiego na koniec sezonu!
Ryoyu Kobayashi (fot. Bartosz Leja)

I seria:

W I serii niedzielnych zawodów w Planicy Ryoyu Kobayashi pofrunął na odległość 252 m (o pół metra dalej od dotychczasowego rekordu skoczni Kamila Stocha). Japończyk prowadził w konkursie z przewagą 12,2 pkt. nad drugim Domenem Prevcem. Słoweniec w wysoko ocenionym przez sędziów locie uzyskał 239,5 m.

Drugą odległość serii osiągnął najwyżej plasowany reprezentant Polski, Piotr Żyła. Wiślanin oddał rewelacyjny skok na 248 m (nowy rekord życiowy) i zajmował trzecie miejsce z realną szansą na drugie z rzędu podium w indywidualnych zawodach Pucharu Świata.

II seria:

PŚ Planica 2019 Ryoyu Kobayashi Domen Prevc Markus Eisenbichler fot Julia Piątkowska 300x200 - PŚ Planica: Wygrana Ryoyu Kobayashiego na koniec sezonu!
Podium zawodów – Ryoyu Kobayashi, Domen Prevc, Markus Eisenbichler (fot. Julia Piątkowska)

Podczas rundy finałowej warunki wietrzne nie pozwoliły na osiąganie tak dalekich lotów, jak w I serii. Wielką klasę potwierdził Ryoyu Kobayashi. Japończyk nie pozostawił złudzeń, kto jest w tej chwili najlepszym skoczkiem narciarskim na świecie – skok na 230,5 m dał mu wygraną z wyraźną przewagą (20,9 pkt.) nad Domenem Prevcem. Słoweniec skoczył wyraźnie krócej, niż w I serii (222,5 m), jednak wystarczyło to do minimalnego wyprzedzenia Markusa Eisenbichlera (227 / 235 m).

Nie udało się utrzymać miejsca na podium Piotrowi Żyle. Polak w II serii musiał chwilę oczekiwać na szczycie skoczni odpowiednich warunków, został ściągnięty z belki. Ostatecznie lądował na 222. metrze, co wystarczyło do zajęcia 4. miejsca (po raz szósty w sezonie!).

Nieźle wypadli pozostali reprezentanci Polski: Dawid Kubacki był 6. (229,5 / 234 m), Kamil Stoch 11. (222 / 220 m), a Jakub Wolny 12. (223 / 219 m).

Pełne wyniki zawodów »

Puchar Świata

PŚ Planica 2019 Ryoyu Kobayashi Kamil Stoch Stefan Kraft fot Julia Piątkowska 300x200 - PŚ Planica: Wygrana Ryoyu Kobayashiego na koniec sezonu!
Podium PŚ 2018/19 – Ryoyu Kobayashi, Stefan Kraft, Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

W końcowej klasyfikacji Pucharu Świata zwyciężył Ryoyu Kobayashi (1985 pkt.), wyprzedzając Stefana Krafta (1335 pkt.) i Kamila Stocha (1264 pkt.).

W ścisłej czołówce znaleźli się, oprócz Kamila Stocha, jeszcze dwaj Polacy: Piotr Żyła zajął 4. (1131 pkt.), a Dawid Kubacki 5. miejsce (988 pkt.), wyprzedzając rzutem na taśmę Norwega Roberta Johanssona.

Miejsca pozostałych Polaków: 22. Jakub Wolny (328 pkt.), 40. Stefan Hula (69 pkt.), 47. Maciej Kot (25 pkt.), 67. Paweł Wąsek (4 pkt.).

Kryształowa Kula Kobayashiego to pierwsze takie trofeum dla Japończyka w PŚ mężczyzn. Dotychczas najbliżej takiego osiągnięcia był Kazuyoshi Funaki, który w sezonie 1997/98 był drugi za Primożem Peterką. Kobayashi wygrał w tym sezonie aż 13 konkursów, trzykrotnie był drugi, pięć razy kończył zawody na trzeciej pozycji.

Dla Kamila Stocha był to piąty w karierze i trzeci z rzędu sezon, w którym stanął na podium Pucharu Świata. Dotychczas dwukrotnie odbierał Kryształową Kulę (2013/14 i 2017/18), raz był drugi (2016/17) i raz trzeci (2012/13). Pierwszy raz w dziejach zdarzyło się, aby w czołowej piątce tabeli uplasowali się aż trzej Polacy.

Puchar Narodów

PŚ Planica 2019 reprezentacja Polski Puchar Narodów fot Julia Piątkowska 300x200 - PŚ Planica: Wygrana Ryoyu Kobayashiego na koniec sezonu!
Reprezentacja Polski z Pucharem Narodów 2018/19 (fot. Julia Piątkowska)

Po raz drugi w historii trofeum za zwycięstwo w klasyfikacji końcowej Pucharu Narodów odebrała reprezentacja Polski pod wodzą Stefana Horngachera. Polacy we wszystkich konkursach indywidualnych i drużynowych zgromadzili łącznie 5947 punktów. Biało-Czerwoni trzykrotnie triumfowali w zawodach ekip: w Wiśle, Willingen i Planicy.

Drugie miejsce zajęli Niemcy (trener: Werner Schuster), którzy jeszcze przed weekendem w Planicy mogli mieć nadzieje na wyprzedzenie reprezentacji Polski. Ostatecznie zdobyli łącznie o 433 pkt. mniej od zawodników Horngachera (5536 pkt). Świetna trzecia pozycja przypadła Japończykom (trener: Hideharu Miyahira) – 4669 pkt. Ponad 30% ich dorobku to wynik indywidualny Ryoyu Kobayashiego.

W najlepszej szóstce, z wyraźną przewagą nad kolejnymi, mniej znaczącymi w stawce ekipami, znalazły się także reprezentacje Austrii, Norwegii i Słowenii.

Puchar Świata w lotach

PŚ Planica 2019 Ryoyu Kobayashi Markus Eisenbichler Piotr Żyła fot Julia Piątkowska 300x200 - PŚ Planica: Wygrana Ryoyu Kobayashiego na koniec sezonu!
Podium PŚ w lotach 2018/19 – Ryoyu Kobayashi, Markus Eisenbichler, Piotr Żyła (fot. Julia Piątkowska)

Choć przed niedzielnym konkursem liderem klasyfikacji PŚ w lotach (mała Kryształowa Kula) był jeszcze Markus Eisenbichler, to zwycięstwo w finałowych zawodach wywindowało Ryoyu Kobayashiego na pierwszą pozycję. Japończyk (407 pkt.) wyprzedził Niemca różnicą 36 pkt. Trzecie miejsce zajął doskonale latający w Planicy Piotr Żyła (289 pkt.).

Miejsca pozostałych Polaków: 5. Dawid Kubacki (251 pkt.), 7. Kamil Stoch (244 pkt.), 11. Jakub Wolny (155 pkt.).

Planica 7

Turniej Planica 7 to kolejne zwycięstwo Ryoyu Kobayashiego (1601,3 pkt.). Drugie miejsce zajął Markus Eisenbichler (1572,1 pkt.), a trzecie Słoweniec Timi Zajc (1513,5 pkt.).

Miejsca Polaków: 4. Piotr Żyła, 7. Dawid Kubacki, 10. Jakub Wolny, 11. Kamil Stoch, 44. Maciej Kot, 66. Stefan Hula.

źródło: informacja własna