Znamy skład Polaków na inauguracje PŚ w Wiśle! Doleżal odkrył karty

Michal Dolezal (fot. Bartosz Leja)

Michal Dolezal (fot. Bartosz Leja)

Już tylko 10 dni dzieli nas od inauguracji Pucharu Świata w skokach narciarskich, która już po raz trzeci w historii odbędzie się na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. W pierwszych w sezonie zimowym zawodach prawo startu będzie miało 13 biało-czerwonych. Dzisiaj trenerzy Michał Doležal i Maciej Maciusiak ogłosili skład naszej reprezentacji na inaugurujące sezon zimowy 2019/2020 konkursy Pucharu Świata w Wiśle.

Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

W piątkowych kwalifikacjach do niedzielnego konkursu indywidualnego zobaczymy 13 reprezentantów Polski i dwóch spośród nich po raz pierwszy w karierze wystartuje w zawodach tej rangi.

W składzie znaleźli się wszyscy skoczkowie z Kadry Narodowej A: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot, Jakub Wolny i Stefan Hula, sześciu reprezentantów Kadry Narodowej B: Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Andrzej Stękała, Tomasz Pilch i Kacper Juroszek, a także Adam Niżnik z Kadry Narodowej Młodzieżowej.

Dla 17-letniego Adama Niżnika i 18-letniego Kacpra Juroszka będzie to debiut w zawodach Pucharu Świata. Zarówno jeden, jak i drugi junior mają za sobą udane starty w sezonie letnim.

Adam Niżnik / fot. PZN

Adam Niżnik jest w dobrej dyspozycji i nie może doczekać się wspólnej rywalizacji z najlepszymi na świecie skoczkami narciarskimi. – Myślę, że jestem przygotowany na te zawody i na swój debiut w Pucharze Świata. Bardzo się cieszę, że będę mógł wystartować w Wiśle, jednak nie jestem do końca zaskoczony tym powołaniem – podkreśla podopieczny Wojciecha Topora.

– Wiedziałem, że dobrze skaczę i że mam szansę powalczyć w Wiśle, ale starałem się o tym nie myśleć – dodaje nasz junior. – To naturalne, że stresuję się trochę jak zacznę myśleć o Pucharze Świata, dlatego staram się nie zaprzątać sobie tym głowy i robić swoje – opowiada Adam Niżnik.

17-latek nie wyznacza sobie konkretnych celów wynikowych, w Wiśle chce po prostu dobrze wykonać swoją pracę. – Na początku moim celem było wystartowanie w Pucharze Świata. Teraz te zawody traktuję jako zdobywanie doświadczenia, które mam nadzieję, że zaprocentuje w przyszłości. Dlatego moim celem na debiut w Wiśle jest realizacja tego, co potrafię i oddanie swoich dobrych skoków – przyznaje Niżnik. – Myślę, że moja dyspozycja jest bardzo dobra. Muszę popracować jeszcze nad detalami i mam nadzieję, że dobrymi skokami rozpocznę sezon – dodaje 17-latek.

Skocznia w Wiśle (fot. Magdalena Janeczko)
Skocznia w Wiśle (fot. Magdalena Janeczko)

Drugim debiutantem w składzie reprezentacji Polski jest Kacper Juroszek, który latem zadebiutował już w zawodach FIS Grand Prix. – Stres na pewno będzie towarzyszyć mi podczas debiutu w Pucharze Świata, jednak nie myślę ani o stresie, ani o żadnych wynikach. Chcę po prostu skoczyć swoje i wykonać swoją pracę najlepiej jak potrafię – tak przed inauguracją sezonu zimowego w Wiśle mówi podopieczny Macieja Maciusiaka.

– Skocznia w Wiśle-Malince jest trudna i nie należy do moich ulubionych obiektów. Jednak jak się dobrze skacze, to skacze się dobrze na każdej skoczni – dodaje Juroszek. Aktualnie Kadra Narodowa B przebywa na zgrupowaniu w szwedzkim Falun, gdzie ma okazję po raz pierwszy tej zimy poskakać na śniegu i spokojnie popracować nad detalami. – Na chwilę obecną nie jestem do końca zadowolony ze swojej dyspozycji. Mam problemy z momentem odbicia, a przez to z samym odbiciem, ale myślę, że do inauguracji Pucharu Świata ustabilizuję swoje skoki – podsumowuje Kacper Juroszek.

 

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Wiśle:

 • Kamil Stoch (3. miejsce w PŚ 2018/19),
 • Piotr Żyła (4. miejsce w PŚ 2018/19),
 • Dawid Kubacki (5. miejsce w PŚ 2018/19),
 • Jakub Wolny (22. miejsce w PŚ 2018/19),
 • Stefan Hula (40. miejsce w PŚ 2018/19),
 • Maciej Kot (47. miejsce w PŚ 2018/19),
 • Paweł Wąsek (67. miejsce w PŚ 2018/19),
 • Kacper Juroszek (nieklasyfikowany),
 • Klemens Murańka (nieklasyfikowany),
 • Adam Niżnik (nieklasyfikowany),
 • Tomasz Pilch (nieklasyfikowany),
 • Andrzej Stękała (nieklasyfikowany),
 • Aleksander Zniszczoł (nieklasyfikowany).

Program PŚ Wisła 2019:

22.11.2019 (piątek)

– 16:30 – trening oficjalny (2 serie)
– 18:00 – kwalifikacje
– 19:30 – ceremonia wręczenia numerów startowych

23.11.2019 (sobota – konkurs drużynowy)

– 15:00 – seria próbna
– 16:00 – pierwsza seria konkursowa
seria finałowa
ceremonia rozdania nagród
konferencja prasowa

24.11.2019 (niedziela – konkurs indywidualny)

– 10:30 – seria próbna
– 11:30 – pierwsza seria konkursowa
seria finałowa
ceremonia rozdania nagród
konferencja prasowa

 

informacja prasowa PZN

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram