Niemiec Pius Paschke zaskoczył wszystkich oddając najlepszy skok w serii próbnej poprzedzającej pierwszy konkurs 68. Turnieju Czterech Skoczni w niemieckim Oberstdorfie. Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski był Dawid Kubacki, który zajął szóste miejsce.
Pius Paschke, który do tej pory znajdował się za plecami swoich bardziej utytułowanych kolegów, tym razem okazał się najlepszy w serii próbnej na Schattenbergschanze (HS-137). Niemiec korzystając z 15. belki startowej i mając wiatr w plecy rzędu 0,55 m/s poszybował najdalej – na 135. metr. Na drugiej pozycji uplasował się Słoweniec Peter Prevc (133,0 m), który startował z 13. platformy najazdowej, jednak miał słabsze podmuchy z tyłu skoczni (0,23 m/s).
Trzecią lokatę podzieliło trzech zawodników. W tym gronie byli dwaj Niemcy, Karl Geiger (129,5 m) i Markus Eisenbichler (128,0 m), a także lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Japończyk Ryoyu Kobayashi (128,5 m).
Na szóstej pozycji sklasyfikowany został najmocniejszy z Polaków, którym tym razem okazał się Dawid Kubacki (134,0 m). W czołowej dziesiątce zmieścił się także Kamil Stoch (128,5 / 8. miejsce). 17. miejsce zajął Piotr Żyła (125,5 m), 24. Maciej Kot (119,0 m), 32. Stefan Hula (121,0 m), a 43. Jakub Wolny (116,0 m). Z tej szóstki tylko Wolny przegrał swój pojedynek w systemie KO, a rywalizował… z Hulą.
Warto zaznaczyć, że dopiero 15. rezultat zanotował główny faworyt do triumfu w całym Turnieju Czterech Skoczni, Austriak Stefan Kraft (122,0 m).
Początek pierwszej serii konkursowej już o godz. 17:30. Telewizyjna transmisja w TVP 1 i Eurosporcie 1. Tekstowa relacja LIVE i lista startowa konkursu na SkokiPolska.pl >>>
Wyniki serii próbnej:
zawodnik | kraj | belka | odległość | punkty | |
1 | Pius Paschke | GER | 15 | 135,0 m | 90,5 |
2 | Peter Prevc | SLO | 13 | 133,0 m | 90,1 |
3 | Karl Geiger | GER | 13 | 129,5 m | 87,9 |
3 | Markus Eisenbichler | GER | 13 | 128,0 m | 87,9 |
3 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 13 | 128,5 m | 87,9 |
6 | Dawid Kubacki | POL | 15 | 134,0 m | 87,2 |
7 | Michael Hayboeck | AUT | 15 | 133,5 m | 85,4 |
8 | Kamil Stoch | POL | 14 | 128,5 m | 83,5 |
9 | Daiki Ito | JPN | 15 | 129,0 m | 82,2 |
10 | Robert Johansson | NOR | 15 | 128,0 m | 81,4 |
11 | Anze Lanisek | SLO | 15 | 131,0 m | 80,9 |
12 | Philipp Aschenwald | AUT | 13 | 127,0 m | 80,7 |
12 | Marius Lindvik | NOR | 13 | 125,0 m | 80,7 |
14 | Roman Koudelka | CZE | 13 | 125,0 m | 80 |
15 | Stefan Kraft | AUT | 13 | 122,0 m | 78,3 |
16 | Stephan Leyhe | GER | 13 | 124,0 m | 77,4 |
17 | Piotr Żyła | POL | 13 | 125,5 m | 77 |
18 | Constantin Schmid | GER | 13 | 124,5 m | 75,9 |
19 | Anders Haare | NOR | 13 | 124,5 m | 74,9 |
20 | Johann Andre Forfang | NOR | 15 | 124,0 m | 72,8 |
21 | Domen Prevc | SLO | 13 | 120,5 m | 70,6 |
22 | Taku Takeuchi | JPN | 13 | 117,0 m | 70,1 |
22 | Naoki Nakamura | JPN | 15 | 121,0 m | 70,1 |
24 | Maciej Kot | POL | 14 | 119,0 m | 69,7 |
24 | Junshiro Kobayashi | JPN | 13 | 116,5 m | 69,7 |
26 | Philipp Raimund | GER | 13 | 118,0 m | 69,2 |
26 | Martin Hamann | GER | 15 | 122,0 m | 69,2 |
28 | Daniel Andre Tande | NOR | 13 | 117,5 m | 68 |
29 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 13 | 116,0 m | 66,6 |
29 | Jan Hoerl | AUT | 14 | 119,0 m | 66,6 |
31 | Vladimir Zografski | BUL | 13 | 118,0 m | 66,2 |
32 | Stefan Hula | POL | 15 | 121,0 m | 65,5 |
33 | Evgeniy Klimov | RUS | 14 | 118,5 m | 65,4 |
34 | Simon Ammann | SUI | 15 | 117,5 m | 61,9 |
35 | Kevin Bickner | USA | 13 | 115,0 m | 61,1 |
36 | Luca Roth | GER | 15 | 119,0 m | 60,6 |
37 | Killian Peier | SUI | 13 | 117,0 m | 60,1 |
38 | Timi Zajc | SLO | 14 | 115,0 m | 59,2 |
39 | Dimitry Vassiliev | RUS | 15 | 119,0 m | 59,1 |
40 | Robin Pedersen | NOR | 14 | 115,0 m | 58,4 |
41 | Sergey Tkachenko | KAZ | 15 | 115,0 m | 57,8 |
42 | Antti Aalto | FIN | 15 | 112,5 m | 57,2 |
43 | Jakub Wolny | POL | 15 | 116,0 m | 56,2 |
44 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 14 | 110,0 m | 52,8 |
45 | Moritz Baer | GER | 15 | 111,5 m | 52,1 |
46 | Tilen Bartol | SLO | 13 | 105,0 m | 47,5 |
47 | Sondre Ringen | NOR | 13 | 103,0 m | 44,6 |
48 | Viktor Polasek | CZE | 14 | 104,0 m | 40,1 |
49 | Dominik Peter | SUI | 13 | 102,0 m | 36,9 |
DNS | Yukiya Sato | JPN | - | - | - |
Nieoficjalne wyniki pojedynków systemu KO:
(na czarno zwycięzcy, na szaro przegrani)
BIB | zawodnik, kraj | zawodnik, kraj | BIB |
26 | Evgeniy Klimov RUS | Timi Zajc SLO | 25 |
27 | Jan Hoerl AUT | Robin Pedersen NOR | 24 |
28 | Viktor Polasek CZE | Maciej Kot POL | 23 |
29 | Mackenzie Boyd-Clowes CAN | Kamil Stoch POL | 22 |
30 | Stefan Hula POL | Jakub Wolny POL | 21 |
31 | Robert Johansson NOR | Daiki Ito JPN | 20 |
32 | Naoki Nakamura JPN | Johann Andre Forfang NOR | 19 |
33 | Luca Roth GER | Antti Aalto FIN | 18 |
34 | Moritz Baer GER | Martin Hamann GER | 17 |
35 | Anze Lanisek SLO | Yukiya Sato JPN | 16 |
36 | Sergey Tkachenko KAZ | Simon Ammann SUI | 15 |
37 | Dimitry Vassiliev RUS | Pius Paschke GER | 14 |
38 | Michael Hayboeck AUT | Dawid Kubacki POL | 13 |
39 | Kevin Bickner USA | Roman Koudelka CZE | 12 |
40 | Killian Peier SUI | Constantin Schmid GER | 11 |
41 | Peter Prevc SLO | Philipp Aschenwald AUT | 10 |
42 | Anders Haare NOR | Piotr Żyła POL | 9 |
43 | Vladimir Zografski BUL | Domen Prevc SLO | 8 |
44 | Dominik Peter SUI | Marius Lindvik NOR | 7 |
45 | Philipp Raimund GER | Karl Geiger GER | 6 |
46 | Daniel Andre Tande NOR | Markus Eisenbichler GER | 5 |
47 | Sondre Ringen NOR | Ryoyu Kobayashi JPN | 4 |
48 | Tilen Bartol SLO | Stephan Leyhe GER | 3 |
49 | Taku Takeuchi JPN | Junshiro Kobayashi JPN | 2 |
50 | Gregor Schlierenzauer AUT | Stefan Kraft AUT | 1 |
informacja własna