You are currently viewing LGP Wisła: Kubacki triumfuje, Żyła tuż za nim!

LGP Wisła: Kubacki triumfuje, Żyła tuż za nim!

DSC09468 - LGP Wisła: Kubacki triumfuje, Żyła tuż za nim!Polacy w wielkim stylu rozpoczęli letni sezon. Wczoraj byli najlepsi w konkursie drużynowym, a dziś Dawid Kubacki został zwycięzcą pierwszych indywidualnych zawodów z cyklu Letniej Grand Prix w Wiśle Malince. Tuż za nim znalazł się kolejny reprezentant Polski, Piotr Żyła, a na najniższym stopniu podium stanął Kenneth Gangnes.

Kubacki Dawid LGP.Wisla .2015 fot.B.Leja  300x200 - LGP Wisła: Kubacki triumfuje, Żyła tuż za nim!
Dawid Kubacki, fot. Bartosz Leja

Prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki (130,0 m) w rundzie finałowej konkursu na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle pofrunął na 133 metr zostając triumfatorem pierwszego konkursu indywidualnego z cyklu  tegorocznej Letniej Grand Prix. To czwarte indywidualne podium skoczka z Szaflar i jednocześnie pierwsze zwycięstwo wywalczone w LGP. Dodajmy, że na początku tego sezonu we wszystkich konkursach, w których brał udział, stawał na podium (dwa zwycięstwa w LPK w Kranju, drugie miejsce w Memoriale Olimpijczyków, zwycięstwo w Mistrzostwach Polski).

Na drugie miejsce w dzisiejszych zawodach awansował czwarty po pierwszej serii (126,5 m) Piotr Żyła. Pozwolił mu na to świetny finałowy skok na 134 metry. W przypadku wiślanina jest to piąte podium w LGP w karierze - za każdym razem Żyła plasował się na drugiej lokacie.

Gangnes Kenneth LGP.Wisla .2015 fot.Bartosz.Leja  300x200 - LGP Wisła: Kubacki triumfuje, Żyła tuż za nim!
Kenneth Gangnes, fot. Bartosz Leja

Podium uzupełnił dziś dość niespodziewanie Kenneth Gangnes (127,5 / 130,5 m). Norweg dopiero w tym sezonie znalazł się w norweskiej kadrze A prowadzonej przez Alexandra Stoeckla i jego dyspozycja po uporaniu się z problemami związanymi z kontuzją wyraźnie poszła w górę.

Tuż za podium, na czwartym miejscu uplasował się najlepszy z Austriaków, Stefan Kraft (126,5 / 131,0 m). Piąty był Kamil Stoch (128,5 / 129,0 m), który co prawda na półmetku zmagań był trzeci, to w finale kilku rywali okazało się nieco mocniejszych. W czołowej szóstce zmieścił się jeszcze najlepszy z Niemców - Andreas Wellinger (125,5 / 127,5 m). Na znakomitej siódmej pozycji zmagania ukończył Bartłomiej Kłusek (127,5 / 129,0 m), dla którego jest to najlepszy wynik w LGP w dotychczasowej karierze. Czołową dziesiątkę zamknęli Andreas Wank, Anders Fannemel i Roman Koudelka.

W drugiej dziesiątce znalazł się kolejny z biało-czerwonych, Maciej Kot, który zaliczył awans z 15. na 12. lokatę. Na 17. miejscu zawody ukończył Klemens Murańka. Zwycięzca zeszłorocznych zawodów w Wiśle, Peter Prevc, był dopiero 14., jednak po słabym pierwszym skoku był ostatnim, który zdołał awansować do finału. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobył także Stefan Hula (22. miejsce). Sztuka ta nie udała się niestety Janowi Ziobrze (39. miejsce), który jako jedyny z Polaków nie dostał się do drugiej serii.

O niespodziankach in minus można powiedzieć w przypadku występu takich zawodników jak Michael Hayboeck, Rune Velta, czy Jurij Tepes - oni udział w konkursie zakończyli już na pierwszej serii.