47 skoczków pojawiło się na starcie oficjalnych treningów na dużej skoczni „Śnieżynka” w Czajkowskim. W związku z tym nie było konieczności rozgrywania kwalifikacji, a zawodnicy oddali trzy skoki próbne. Najlepiej zaprezentowali się w nich Robert Kranjec, Kento Sakuyama oraz Kamil Stoch. Solidne skoki oddali też Piotr Żyła i Jan Ziobro.
W pierwszym treningu najlepiej spisał się Słoweniec Robert Kranjec, który skorzystał z dobrych warunków i poszybował aż 137,5 metra. W tym samym miejscu wylądował reprezentant gospodarzy, Ilmir Hazetdinov, jednak odjęte punkty za jeszcze mocniejszy wiart pod narty pozwoliły mu na zajęcie drugiej lokaty. Kolejne dwie pozycje należały do Polaków – Jana Ziobry (133,5 m) i Kamila Stocha (134,0 m).
W czołowej dziesiątce uplasował się jeszcze Piotr Żyła (127,5 m / 9. miejsce). Na odleglejszych lokatach. Przemysław Kantyka był 27. (114,5 m), Aleksander Zniszczoł 32. (111,0 m), a Klemens Murańka 41. (106,5 m).
Druga seria treningowa padła łupem lidera klasyfikacji generalnej LGP, Kento Sakuyamy. Japończyk w swojej próbie osiągnął 135,5 metra i wyprzedził Norwega Kennetha Gangnesa (132,5 m) i Słoweńca Roberta Kranjca (131,5 m). Tuż za nimi uplasował się pierwszy z biało-czerwonych, Piotr Żyła (131,5 m). Szósta lokata przypadła z kolei Kamilowi Stochowi (130,5 m).
Na 14. pozycji wylądował Jan Ziobro (125,5 m), a w trzeciej i czwartej dziesiątce znaleźli się pozostali Polacy - Przemysław Kantyka (114,0 m), Aleksander Zniszczoł (117,5 m) i Klemens Murańka (111,5 m).
W trzeciej rundzie treningowej zdecydowanie najlepiej zaprezentował się Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski skoczył 134 metry i o 5 punktów wyprzedził drugiego Roberta Kranjca (132,0 m). Trzeci był skaczący z wyższej platformy najazdowej Japończyk Junshiro Kobayashi (134,5 m).
Solidne próby wśród naszych reprezentantów oddali jeszcze: Jan Ziobro (133,5 m / 5. miejsce) i skaczący przy wietrze w plecy Piotr Żyła (119,5 m / 9. miejsce). Drugą dziesiątkę zamknęli: Aleksander Zniszczoł (124,0 m) i Klemens Murańka (123,5 m), a na 37. miejscu wylądował Przemysław Kantyka (115,5 m).
Początek jutrzejszego konkursu indywidualnego o godz. 13:30. Transmisje przeprowadzi Eurosport 2, relacja tekstowa będzie dostępna na SkokiPolska.pl.
Pełne wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Robert Kranjec | SLO | 13 | 137,5 m | 79.8 |
2 | Ilmir Hazetdinov | RUS | 13 | 137,5 m | 75.1 |
3 | Jan Ziobro | POL | 13 | 133,5 m | 72.6 |
4 | Kamil Stoch | POL | 13 | 134,0 m | 72.4 |
5 | Anze Lanisek | SLO | 13 | 128,5 m | 67.1 |
6 | Kento Sakuyama | JPN | 13 | 127,5 m | 66.4 |
Anze Semenic | SLO | 13 | 127,5 m | 66.4 | |
8 | Kenneth Gangnes | NOR | 13 | 127,5 m | 66.3 |
9 | Piotr Żyła | POL | 13 | 127,5 m | 64.4 |
10 | Roman Trofimov | RUS | 15 | 132,0 m | 62.5 |
11 | Mikhail Maksimochkin | RUS | 13 | 125,0 m | 62.3 |
12 | Junshiro Kobayashi | JPN | 13 | 125,5 m | 60.9 |
13 | Yumu Harada | JPN | 13 | 124,5 m | 59.2 |
14 | Joachim Hauer | NOR | 14 | 120,5 m | 57.9 |
15 | Jernej Damjan | SLO | 13 | 122,5 m | 55.6 |
16 | Dimitry Vassiliev | RUS | 13 | 118,0 m | 55.3 |
17 | Kenshiro Ito | JPN | 13 | 122,5 m | 55.1 |
18 | Alexander Sardyko | RUS | 15 | 127,0 m | 53.6 |
19 | Jaka Hvala | SLO | 13 | 119,5 m | 53.3 |
20 | Seou Choi | KOR | 13 | 118,5 m | 52.0 |
21 | Shohei Tochimoto | JPN | 13 | 118,0 m | 51.1 |
22 | Jan Matura | CZE | 13 | 120,5 m | 49.2 |
23 | Alexey Romashov | RUS | 15 | 125,0 m | 49.0 |
24 | Luca Egloff | SUI | 13 | 120,5 m | 46.7 |
25 | Vadim Shishkin | RUS | 15 | 119,5 m | 44.3 |
26 | Antti Aalto | FIN | 13 | 117,5 m | 44.2 |
27 | Przemysław Kantyka | POL | 13 | 114,5 m | 42.3 |
28 | Pius Paschke | GER | 14 | 111,5 m | 38.1 |
29 | Reruhi Shimizu | JPN | 13 | 112,5 m | 37.4 |
30 | Evgeniy Klimov | RUS | 15 | 115,5 m | 36.1 |
31 | Gregor Deschwanden | SUI | 13 | 110,0 m | 35.8 |
32 | Aleksander Zniszczoł | POL | 14 | 111,0 m | 35.5 |
33 | Tomas Vancura | CZE | 13 | 112,0 m | 31.7 |
34 | Karl Geiger | GER | 14 | 106,0 m | 30.9 |
35 | Joacim Bjoereng | NOR | 14 | 106,5 m | 30.7 |
36 | Matjaz Pungertar | SLO | 13 | 112,0 m | 30.0 |
37 | Paul Winter | GER | 13 | 104,5 m | 29.1 |
38 | Pascal Kaelin | SUI | 13 | 109,0 m | 27.8 |
39 | Sebastian Klinga | FIN | 13 | 106,5 m | 27.5 |
40 | Juho Ojala | FIN | 14 | 104,5 m | 26.6 |
41 | Klemens Murańka | POL | 13 | 106,5 m | 26.4 |
42 | Vladislav Boyarintsev | RUS | 15 | 106,5 m | 24.5 |
43 | Denis Kornilov | RUS | 13 | 101,0 m | 21.1 |
44 | Martti Nomme | EST | 14 | 101,0 m | 18.4 |
45 | Chil-ku Kang | KOR | 13 | 103,0 m | 16.8 |
46 | Antonin Hajek | CZE | 13 | 97,0 m | 16.2 |
47 | Viktor Polasek | CZE | 14 | 99,5 m | 15.1 |
Pełne wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Kento Sakuyama | JPN | 14 | 135,5 m | 76.4 |
2 | Kenneth Gangnes | NOR | 14 | 132,5 m | 72.6 |
3 | Robert Kranjec | SLO | 14 | 131,5 m | 71.0 |
4 | Piotr Żyła | POL | 14 | 131,5 m | 68.0 |
Dimitry Vassiliev | RUS | 14 | 131,0 m | 68.0 | |
6 | Kamil Stoch | POL | 14 | 130,5 m | 67.2 |
7 | Mikhail Maksimochkin | RUS | 14 | 128,5 m | 63.3 |
8 | Roman Trofimov | RUS | 14 | 128,5 m | 62.5 |
9 | Joachim Hauer | NOR | 14 | 130,5 m | 62.3 |
10 | Anze Semenic | SLO | 14 | 127,0 m | 62.1 |
11 | Yumu Harada | JPN | 14 | 127,0 m | 61.4 |
12 | Shohei Tochimoto | JPN | 14 | 125,0 m | 58.7 |
13 | Junshiro Kobayashi | JPN | 14 | 126,0 m | 58.1 |
14 | Jan Ziobro | POL | 14 | 125,5 m | 57.8 |
15 | Gregor Deschwanden | SUI | 14 | 120,5 m | 55.7 |
16 | Ilmir Hazetdinov | RUS | 14 | 122,0 m | 53.9 |
17 | Jan Matura | CZE | 14 | 123,0 m | 53.5 |
18 | Jaka Hvala | SLO | 14 | 121,5 m | 52.8 |
19 | Pius Paschke | GER | 14 | 121,5 m | 49.4 |
20 | Vadim Shishkin | RUS | 14 | 121,5 m | 49.1 |
21 | Kenshiro Ito | JPN | 14 | 120,0 m | 46.9 |
Antti Aalto | FIN | 14 | 115,0 m | 46.9 | |
23 | Jernej Damjan | SLO | 14 | 119,0 m | 46.7 |
24 | Anze Lanisek | SLO | 14 | 113,0 m | 46.1 |
25 | Joacim Bjoereng | NOR | 14 | 119,0 m | 45.1 |
26 | Reruhi Shimizu | JPN | 14 | 117,0 m | 44.9 |
27 | Antonin Hajek | CZE | 14 | 118,5 m | 44.6 |
28 | Matjaz Pungertar | SLO | 14 | 117,0 m | 43.4 |
29 | Pascal Kaelin | SUI | 14 | 119,0 m | 42.7 |
30 | Paul Winter | GER | 14 | 117,0 m | 42.6 |
31 | Przemysław Kantyka | POL | 14 | 114,0 m | 41.8 |
32 | Vladislav Boyarintsev | RUS | 14 | 115,5 m | 41.5 |
33 | Evgeniy Klimov | RUS | 14 | 117,5 m | 41.1 |
34 | Seou Choi | KOR | 14 | 116,0 m | 40.4 |
35 | Aleksander Zniszczoł | POL | 14 | 117,5 m | 40.3 |
36 | Karl Geiger | GER | 14 | 118,0 m | 39.1 |
37 | Viktor Polasek | CZE | 14 | 118,5 m | 38.6 |
38 | Martti Nomme | EST | 14 | 118,5 m | 38.3 |
39 | Sebastian Klinga | FIN | 14 | 111,0 m | 37.6 |
40 | Alexander Sardyko | RUS | 14 | 115,0 m | 35.5 |
41 | Klemens Murańka | POL | 14 | 111,5 m | 33.6 |
42 | Luca Egloff | SUI | 14 | 112,0 m | 33.5 |
43 | Chil-ku Kang | KOR | 14 | 105,0 m | 26.3 |
44 | Juho Ojala | FIN | 14 | 107,0 m | 22.0 |
45 | Denis Kornilov | RUS | 14 | 103,5 m | 20.0 |
46 | Tomas Vancura | CZE | 14 | 101,5 m | 16.3 |
47 | Alexey Romashov | RUS | 14 | 103,0 m | 15.4 |
Pełne wyniki trzeciego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok III | punkty | |
1 | Kamil Stoch | POL | 13 | 134,0 m | 78.4 |
2 | Robert Kranjec | SLO | 13 | 132,0 m | 73.4 |
3 | Junshiro Kobayashi | JPN | 14 | 134,5 m | 70.8 |
4 | Anze Semenic | SLO | 13 | 131,0 m | 70.1 |
5 | Jan Ziobro | POL | 14 | 133,5 m | 68.8 |
6 | Kenneth Gangnes | NOR | 13 | 123,0 m | 65.3 |
7 | Gregor Deschwanden | SUI | 13 | 131,5 m | 62.1 |
8 | Yumu Harada | JPN | 14 | 128,5 m | 61.8 |
9 | Jaka Hvala | SLO | 13 | 124,0 m | 57.2 |
10 | Shohei Tochimoto | JPN | 13 | 128,0 m | 56.7 |
11 | Piotr Żyła | POL | 13 | 119,5 m | 56.3 |
12 | Ilmir Hazetdinov | RUS | 14 | 124,5 m | 56.1 |
13 | Kenshiro Ito | JPN | 14 | 124,0 m | 55.1 |
14 | Jan Matura | CZE | 13 | 127,0 m | 54.6 |
15 | Denis Kornilov | RUS | 13 | 125,0 m | 54.4 |
16 | Seou Choi | KOR | 14 | 125,5 m | 53.9 |
17 | Vadim Shishkin | RUS | 14 | 125,0 m | 53.7 |
18 | Pius Paschke | GER | 14 | 126,0 m | 53.0 |
19 | Aleksander Zniszczoł | POL | 14 | 124,0 m | 52.8 |
20 | Klemens Murańka | POL | 14 | 123,5 m | 52.4 |
21 | Antti Aalto | FIN | 14 | 123,5 m | 52.2 |
22 | Joachim Hauer | NOR | 14 | 121,5 m | 51.9 |
23 | Luca Egloff | SUI | 14 | 122,5 m | 51.0 |
24 | Karl Geiger | GER | 14 | 119,0 m | 49.9 |
25 | Vladislav Boyarintsev | RUS | 14 | 121,0 m | 49.7 |
26 | Matjaz Pungertar | SLO | 14 | 121,5 m | 49.5 |
Anze Lanisek | SLO | 14 | 121,0 m | 49.5 | |
28 | Reruhi Shimizu | JPN | 14 | 122,0 m | 48.9 |
29 | Viktor Polasek | CZE | 14 | 119,5 m | 47.4 |
30 | Pascal Kaelin | SUI | 14 | 121,5 m | 46.8 |
31 | Jernej Damjan | SLO | 14 | 117,5 m | 46.6 |
32 | Alexey Romashov | RUS | 14 | 119,0 m | 42.7 |
33 | Joacim Bjoereng | NOR | 14 | 118,5 m | 38.9 |
Evgeniy Klimov | RUS | 14 | 116,5 m | 38.9 | |
35 | Paul Winter | GER | 14 | 116,0 m | 38.5 |
36 | Juho Ojala | FIN | 14 | 113,0 m | 37.9 |
37 | Przemysław Kantyka | POL | 14 | 115,5 m | 37.8 |
38 | Sebastian Klinga | FIN | 14 | 113,5 m | 32.8 |
39 | Tomas Vancura | CZE | 14 | 111,0 m | 32.4 |
40 | Martti Nomme | EST | 14 | 110,5 m | 32.1 |
41 | Antonin Hajek | CZE | 14 | 111,5 m | 28.8 |
42 | Chil-ku Kang | KOR | 14 | 107,0 m | 20.2 |
DNS | Alexander Sardyko | RUS | - | - | - |
DNS | Roman Trofimov | RUS | - | - | - |
DNS | Dimitry Vassiliev | RUS | - | - | - |
DNS | Mikhail Maksimochkin | RUS | - | - | - |
DNS | Kento Sakuyama | JPN | - | - | - |
informacja własna