Przed nami inauguracja Pucharu Świata w sezonie 2013/2014. Po raz pierwszy zima zacznie się na Vogtland Arenie (K-125 / HS-140) w niemieckim Klingenthal. Stanie się to wyjątkowo wcześnie, bo ponad tydzień przed końcem listopada. Przedstawiamy progam konkursu oraz składy poszczególnych kadr. Zapraszamy też do typowania najlepszych zawodników TUTAJ.
Program zawodów (+ relacje, transmisje):
- 22 listopada 2013 (piątek):
- 15:30 - oficjalny trening (2 serie)
- 18:00 - kwalifikacje (Eurosport)
- 23 listopada 2013 (sobota):
- 15:00 - seria próbna
- 16:00 - KONKURS DRUŻYNOWY (TVP1, Eurosport)
- 24 listopada 2013 (niedziela):
- 12:30 - seria próbna
- 13:30 - KONKURS INDYWIDUALNY (TVP1, Eurosport)
Relacja tekstowa na żywo będzie dostępna za pośrednictwem portalu Berkutschi.com TUTAJ.
Lista startowa treningów i kwalifikacji:
BIB |
Zawodnik |
Kraj |
1. |
Martin Cikl |
CZE |
2. |
Tomas Zmoray |
SVK |
3. |
Ronan Lamy Chappuis |
FRA |
4. |
Roberto Dellasega |
ITA |
5. |
Marco Grigoli |
SUI |
6. |
Chil-Ku Kang |
KOR |
7. |
Alexey Pschelnitsev |
KAZ |
8. |
Nico Polychronidis |
GRE |
9. |
Radik Zhaparov |
KAZ |
10. |
Jernej Damjan |
SLO |
11. |
Alexandre Mabboux |
FRA |
12. |
Tomaz Naglic |
SLO |
13. |
Hyun-Ki Kim |
KOR |
14. |
Marat Zhaparov |
KAZ |
15. |
Heung-Chul Choi |
KOR |
16. |
Ilmir Hazetdinov |
RUS |
17. |
Volodymyr Veredyuk |
UKR |
18. |
Seou Choi |
KOR |
19. |
David Viry |
FRA |
20. |
Janne Ahonen |
FIN |
21. |
Mikhail Maksimochkin |
RUS |
22. |
Pascal Kaelin |
SUI |
23. |
Alexey Korolev |
KAZ |
24. |
Krzysztof Biegun |
POL |
25. |
Davide Bresadola |
ITA |
26. |
Ole Marius Ingvaldsen |
NOR |
27. |
Janne Happonen |
FIN |
28. |
Jan Ziobro |
POL |
29. |
Andrea Morassi |
ITA |
30. |
Marinus Kraus |
GER |
31. |
Jakub Janda |
CZE |
32. |
Olli Muotka |
FIN |
33. |
Stefan Hula |
POL |
34. |
Yuta Watase |
JPN |
35. |
Matjaz Pungertar |
SLO |
36. |
Cestmir Kozisek |
CZE |
37. |
Lauri Asikainen |
FIN |
38. |
Antonin Hajek |
CZE |
39. |
Gregor Deschwanden |
SUI |
40. |
Maximilian Mechler |
GER |
41. |
Vincent Descombes Sevoie |
FRA |
42. |
Karl Geiger |
GER |
43. |
Reruhi Shimizu |
JPN |
44. |
Sebastian Colloredo |
ITA |
45. |
Dawid Kubacki |
POL |
46. |
Lukas Hlava |
CZE |
47. |
Vladimir Zografski |
BUL |
48. |
Denis Kornilov |
RUS |
49. |
Stefan Kraft |
AUT |
50. |
Manuel Fettner |
AUT |
51. |
Andreas Wank |
GER |
52. |
Daiki Ito |
JPN |
53. |
Anders Fannemel |
NOR |
54. |
Thomas Morgenstern |
AUT |
55. |
Noriaki Kasai |
JPN |
56. |
Rune Velta |
NOR |
57. |
Dimitry Vassiliev |
RUS |
58. |
Taku Takeuchi |
JPN |
59. |
Andreas Wellinger |
GER |
60. |
Maciej Kot |
POL |
61. |
Andreas Kofler |
AUT |
62. |
Jaka Hvala |
SLO |
63. |
Piotr Żyła |
POL |
64. |
Simon Ammann |
SUI |
65. |
Jurij Tepes |
SLO |
66. |
Wolfgang Loitzl |
AUT |
67. |
Tom Hilde |
NOR |
68. |
Jan Matura |
CZE |
69. |
Michael Neumayer |
GER |
70. |
Peter Prevc |
SLO |
71. |
Robert Kranjec |
SLO |
72. |
Severin Freund |
GER |
73. |
Kamil Stoch |
POL |
74. |
Anders Bardal |
NOR |
75. |
Gregor Schlierenzauer |
AUT |
Składy kadr:
- Austria: Manuel Fettner, Andreas Kofler, Stefan Kraft, Wolfgang Loitzl, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer
- Bułgaria: Vladimir Zografski
- Czechy: Antonin Hajek, Lukas Hlava, Jakub Janda, Martin Cikl, Cestmir Kozisek, Jan Matura
- Estonia: Kaarel Nurmsalu
- Finlandia: Janne Ahonen, Lauri Asikainen, Janne Happonen, Olli Muotka
- Francja: Vincent Descombes Sevoie, Ronan Lamy Chappuis, Alexandre Mabboux, Nicolas Mayer
- Grecja: Nico Polychronidis
- Japonia: Kenshiro Ito, Noriaki Kasai, Kento Sakuyama, Reruhi Shimizu, Taku Takeuchi, Yuta Watase
- Kanada:
- Kazachstan: Alexey Korolev, Sabirzhan Muminov, Alexey Pchelnitsev, Marat Zhaparov, Radik Zhaparov
- Korea Południowa: Heung-Chul Choi, Seou Choi, Chil-Ku Kang, Hyun-Ki Kim
- Niemcy: Severin Freund, Karl Geiger, Marinus Kraus, Maximilian Mechler, Michael Neumayer, Andreas Wank, Andreas Wellinger
- Norwegia: Anders Bardal, Anders Fannemel, Tom Hilde, Ole Marius Ingvaldsen, Andreas Stjernen, Rune Velta
- Polska: Krzysztof Biegun, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Kamil Stoch, Jan Ziobro, Piotr Żyła
- Rosja: Ilmir Hazetdinov, Denis Kornilov, Mikhail Maksimochkin, Aleksej Romashov, Ilja Rosliakov, Dimitry Vassiliev
- Słowenia: Jernej Damjan, Jaka Hvala, Robert Kranjec, Tomaz Naglic, Peter Prevc, Matjaz Pungertar, Jurij Tepes
- Słowacja: Tomas Zmoray
- Szwajcaria: Simon Ammann, Gregor Deschwanden, Marci Grigoli, Pascal Kaelin
- Ukraina: Volodymyr Veredyuk
- Włochy: Davide Bresadola, Sebastian Colloredo, Diego Dellasega, Roberto Dellasega, Andrea Morassi
Zaznaczmy, że są to składy ustalone na podstawie wysłanych wcześniej zgłoszeń, zatem mogą się one jeszcze zmieniać - będziemy je na bieżąco aktualizować.
Puchar Świata w skokach narciarskich zawita do Klingenthal po raz ósmy i dziewiąty. Regularnie zawody najwyższej rangi odbywają się tam od 2009 roku. W minionym sezonie (13 lutego 2013 r.) triumfował tam Jaka Hvala, przed Taku Takeuchim i Gregorem Schlierenzauerem.
Podia konkusów PŚ w Klingenthal w XXI wieku:
Data |
1. miejsce |
2. miejsce |
3. miejsce |
07.02.2007 |
G. Schlierenzauer |
S. Ammann |
A. Małysz |
11.02.2009 |
G. Schlierenzauer |
A. Jacobsen |
W. Loitzl |
03.02.2010 |
S. Ammann |
A. Małysz |
G. Schlierenzauer |
02.02.2011 |
K. Stoch |
T. Morgenstern |
S. Ammann |
16.02.2012 |
konkurs odwołany |
||
13.02.2013 |
J. Hvala |
T. Takeuchi |
G. Schlierenzauer |
Przypomnijmy, że oficjalny rekord skoczni HS-140 w Klingenthal wynosi 146,5 metra i należy od 2011 roku do Michaela Uhrmanna, który zakończył juz sportową karierę.
Źródło: VSC Klingenthal / informacja własna