You are currently viewing LGP Hakuba: Zwycięstwo Fannemela, Hula najwyżej z Polaków

LGP Hakuba: Zwycięstwo Fannemela, Hula najwyżej z Polaków

DSC 1638 - LGP Hakuba: Zwycięstwo Fannemela, Hula najwyżej z PolakówAnders Fannemel, który podczas lipcowego konkursu FIS Grand Prix w Wiśle uplasował się na drugiej pozycji, dziś w japońskiej Hakubie sięgnął po pierwszy triumf w tym cyklu w karierze. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobyli dwaj startujący na obiekcie olimpijskim Polacy - Stefan Hula oraz Jan Ziobro. Wyżej uplasował się pierwszy z nich - zajął 14. miejsce.

Takeuchi Taku 2 S.Piwowar 300x200 - LGP Hakuba: Zwycięstwo Fannemela, Hula najwyżej z Polaków
Taku Takeuchi, fot. Stefan Piwowar

Podczas gdy w dotychczasowych rundach w Hakubie brylowali Taku Takeuchi i Daniel-Andre Tande, do walki o konkursowy triumf włączył się rekordzista świata w długości lotu - Anders Fannemel. Reprezentant Norwegii prowadził po pierwszej serii konkursowej po skoku (z obniżonej belki) na 129 metrów, a w finale również 129-metrową próbą potwierdził, że był dziś najmocniejszy. To już czwarte podium 25-letniego Norwega w zawodach cyklu FIS Grand Prix w karierze i jednocześnie pierwsze zwycięstwo.

Wellinger Andreas Wisla S.Piwowar 300x204 - LGP Hakuba: Zwycięstwo Fannemela, Hula najwyżej z Polaków
Andreas Wellinger, fot. Stefan Piwowar

Na drugiej pozycji uplasował się faworyt gospodarzy, Japończyk Taku Takeuchi (129,0 / 128,5 m), który po pierwszej serii był wiceliderem. Jego konkursowe próby były dalekie i równe, jednak nie wystarczyły do pokonania Fannemela. Dodajmy, że dla 29-latka to już ósme podium LGP w karierze (czterokrotnie lądował w czołowej trójce właśnie w Hakubie).

Trzecie miejsce zajął Niemiec Andreas Wellinger (122,0 / 127,5 m), który tym samym odrobił 60 punktów w klasyfikacji generalnej do liderującego Macieja Kota, który w Japonii jest nieobecny. Dla 20-letniego reprezentanta naszych zachodnich sąsiadów to już dziewiąte podium Grand Prix, w tym trzecie w tegorocznej edycji letniego cyklu.

Hula Stefan CoC.Wisla .2014 J.Piatkowska 300x200 - LGP Hakuba: Zwycięstwo Fannemela, Hula najwyżej z Polaków
Stefan Hula, fot. Julia Piątkowska

W porównaniu do dotychczasowych skoków treningowych, polscy skoczkowie zanotowali prawdziwe odrodzenie. Stefan Hula dwukrotnie przekroczył punkt konstrukcyjny dużej skoczni w Hakubie i skacząc 123 i 121 metrów zajął przyzwoitą 14. pozycję. Słabsze próby były udziałem Jana Ziobry (116,5 / 108,0 m), jednak pozwoliły mu one na zajęcie punktowanego 26. miejsca. Przypomnijmy, że Andrzej Stękała i Jakub Wolny zakończyli rywalizację już na etapie wczorajszych kwalifikacji.

W klasyfikacji generalnej FIS Grand Prix 2016 na czele nadal plasuje się Maciej Kot (380 pkt), trzecie miejsce zajmuje Kamil Stoch (215 pkt), a Polaków rozdzielił dziś Andreas Wellinger (256 pkt / 2. miejsce). W "generalce" Pucharu Narodów na prowadzeniu utrzymali się Polacy (1022 pkt), jednak tuż za biało-czerwonymi plasują się Niemcy (1006 pkt). Większą stratę mają Norwegowie (798 pkt).