Kamil Stoch potwierdził, że duża skocznia Bergisel w Innsbrucku należy do jego ulubionych. Reprezentant Polski oddał dwa najlepsze skoki w dwóch oficjalnych treningach poprzedzających kwalifikacje, wyprzedzając najgroźniejszych rywali. Za Polakiem dwukrotnie plasował się Austriak, Michael Hayboeck. Drugim biało-czerwonym ogniwem był Maciej Kot.
1. trening
Pierwsza seria treningowa padła łupem Kamila Stocha, który z obniżonej, 7. platformy najazdowej, poszybował na linię oznaczającą wielkość obiektu, która jest usytuowana na 130. metrze. Kolejne trzy lokaty wywalczyli startujący z 8. belki reprezentanci gospodarzy – Michael Hayboeck (131,0 m), Stefan Kraft (127,5 m) i Manuel Fettner (128,5 m). Czołową szóstkę uzupełnili: Słoweniec Domen Prevc (125,0 m) oraz Czech Jakub Janda (126,0 m).
Kolejny podopiecznym trenera Horngachera w stawce okazał się Maciej Kot, który po skoku na 121 metrów zajął 13. pozycję. Lokaty w trzeciej dziesiątce zajęli: Stefan Hula (121,0 m / 23. miejsce) i Jan Ziobro (118,0 m / 24. miejsce). Słabiej spisali się tym razem: 44. Piotr Żyła (117,5 m), 46. Dawid Kubacki (115,0 m) i 50. Klemens Murańka (116,0 m).
Wyniki:
zawodnik | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Kamil Stoch | POL | 7 | 130,0 m | 87.7 |
2 | Michael Hayboeck | AUT | 8 | 131,0 m | 85.0 |
3 | Stefan Kraft | AUT | 8 | 127,5 m | 82.5 |
4 | Manuel Fettner | AUT | 8 | 128,5 m | 81.2 |
5 | Domen Prevc | SLO | 7 | 125,0 m | 79.3 |
6 | Jakub Janda | CZE | 8 | 126,0 m | 75.8 |
7 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 8 | 124,5 m | 75.3 |
8 | Andreas Stjernen | NOR | 8 | 125,0 m | 75.1 |
9 | Daniel Andre Tande | NOR | 7 | 123,0 m | 75.0 |
10 | Florian Altenburger | AUT | 8 | 125,5 m | 74.2 |
11 | Markus Eisenbichler | GER | 7 | 122,0 m | 73.3 |
12 | Robert Johansson | NOR | 8 | 124,0 m | 72.9 |
13 | Maciej Kot | POL | 7 | 121,0 m | 72.6 |
14 | Stephan Leyhe | GER | 8 | 123,0 m | 72.4 |
15 | Andreas Kofler | AUT | 8 | 123,0 m | 71.5 |
16 | Evgeniy Klimov | RUS | 8 | 123,0 m | 71.3 |
17 | Maximilian Steiner | AUT | 9 | 126,0 m | 71.1 |
18 | Simon Ammann | SUI | 8 | 123,0 m | 70.9 |
19 | Severin Freund | GER | 8 | 123,0 m | 70.1 |
20 | Taku Takeuchi | JPN | 8 | 122,5 m | 69.8 |
21 | Andreas Wellinger | GER | 8 | 121,0 m | 68.7 |
22 | Roman Koudelka | CZE | 8 | 122,0 m | 68.5 |
23 | Stefan Hula | POL | 8 | 121,0 m | 68.3 |
24 | Jan Ziobro | POL | 7 | 118,0 m | 68.2 |
25 | Jurij Tepes | SLO | 8 | 121,5 m | 68.0 |
26 | Alex Insam | ITA | 7 | 118,0 m | 67.6 |
27 | Clemens Aigner | AUT | 7 | 119,5 m | 67.5 |
28 | Daiki Ito | JPN | 8 | 121,5 m | 67.3 |
29 | Cene Prevc | SLO | 8 | 121,5 m | 67.2 |
30 | Jarkko Maeaettae | FIN | 8 | 121,5 m | 66.7 |
31 | Anze Semenic | SLO | 7 | 118,0 m | 66.5 |
32 | Lukas Hlava | CZE | 8 | 120,0 m | 66.1 |
33 | Elias Tollinger | AUT | 7 | 117,5 m | 66.0 |
34 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 8 | 120,5 m | 65.8 |
35 | Sebastian Colloredo | ITA | 7 | 116,0 m | 65.7 |
36 | Vojtech Stursa | CZE | 8 | 119,0 m | 64.2 |
37 | Peter Prevc | SLO | 8 | 118,5 m | 64.1 |
38 | Noriaki Kasai | JPN | 8 | 119,5 m | 63.5 |
39 | Richard Freitag | GER | 8 | 117,5 m | 63.0 |
Jan Matura | CZE | 7 | 115,0 m | 63.0 | |
41 | Tom Hilde | NOR | 8 | 118,5 m | 62.4 |
42 | Markus Schiffner | AUT | 8 | 118,0 m | 62.3 |
Philipp Aschenwald | AUT | 7 | 115,5 m | 62.3 | |
44 | Piotr Żyła | POL | 8 | 117,5 m | 61.7 |
45 | Antti Aalto | FIN | 7 | 113,0 m | 58.9 |
46 | Dawid Kubacki | POL | 8 | 115,0 m | 58.8 |
47 | Karl Geiger | GER | 8 | 115,0 m | 58.1 |
Anders Fannemel | NOR | 8 | 115,5 m | 58.1 | |
49 | Stefan Huber | AUT | 7 | 113,0 m | 57.6 |
50 | Klemens Murańka | POL | 8 | 116,0 m | 57.0 |
Dimitry Vassiliev | RUS | 7 | 112,5 m | 57.0 | |
52 | Kevin Bickner | USA | 8 | 115,5 m | 56.5 |
53 | Janni Reisenauer | FIN | 7 | 113,0 m | 56.4 |
54 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 7 | 111,0 m | 55.9 |
55 | Daniel Huber | AUT | 7 | 112,0 m | 55.5 |
56 | Kento Sakuyama | JPN | 8 | 114,0 m | 54.3 |
57 | Tomas Vancura | CZE | 8 | 113,0 m | 53.5 |
58 | Halvor Egner Granerud | NOR | 8 | 113,0 m | 51.8 |
59 | Jernej Damjan | SLO | 7 | 106,5 m | 50.0 |
60 | Denis Kornilov | RUS | 8 | 112,5 m | 49.6 |
61 | Rok Justin | SLO | 7 | 106,0 m | 48.3 |
62 | Ronan Lamy Chappuis | FRA | 7 | 107,0 m | 48.0 |
63 | Martti Nomme | EST | 7 | 106,5 m | 47.4 |
64 | Michael Glasder | USA | 7 | 105,5 m | 46.8 |
65 | Marat Zhaparov | KAZ | 7 | 103,5 m | 45.9 |
66 | Vladimir Zografski | BUL | 7 | 104,0 m | 42.7 |
67 | Konstantin Sokolenko | KAZ | 7 | 104,0 m | 42.7 |
68 | Mikhail Maksimochkin | RUS | 7 | 103,0 m | 42.2 |
69 | Hyun-Ki Kim | KOR | 7 | 101,5 m | 37.9 |
70 | Heung-Chul Choi | KOR | 7 | 97,5 m | 31.2 |
2. trening
W drugiej rundzie treningowej ponownie klasę pokazał Kamil Stoch - Polak był pierwszy po skoku na 130,5 metra i minimalnie wyprzedził Michaela Hayboecka (130,5 m) oraz Manuela Fettnera (128,0 m). W czołowej szóstce zameldowali się ponadto dwa Norwegowie - Daniel Andre Tande (127,5 m) i Andreas Stjernen (127,5 m), a także Niemiec Markus Eisenbichler (125,5 m).
Ponownie na 13. pozycji serię ukończył Maciej Kot (123,0 m), poprawił się Piotr Żyła, który tym razem skacząc 123,5 metra zajął 15. pozycję. W trzeciej dziesiątce stawki wylądowali: Jan Ziobro (122,5 m / 25. miejsce) i Dawid Kubacki (120,5 m / 30. miejsce). Gorsze skoki były udziałem: Stefana Huli (119,0 m / 46. miejsce) i Klemensa Murańki (117,0 m).
Wyniki:
zawodnik | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Kamil Stoch | POL | 8 | 130,5 m | 82.6 |
2 | Michael Hayboeck | AUT | 8 | 130,5 m | 82.2 |
3 | Manuel Fettner | AUT | 8 | 128,0 m | 77.0 |
4 | Daniel Andre Tande | NOR | 8 | 127,5 m | 75.5 |
5 | Andreas Stjernen | NOR | 8 | 127,5 m | 74.7 |
6 | Markus Eisenbichler | GER | 8 | 125,5 m | 74.0 |
7 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 8 | 126,5 m | 73.5 |
8 | Andreas Wellinger | GER | 8 | 127,0 m | 72.0 |
9 | Andreas Kofler | AUT | 8 | 124,0 m | 71.1 |
10 | Evgeniy Klimov | RUS | 8 | 127,0 m | 70.2 |
11 | Simon Ammann | SUI | 8 | 126,0 m | 69.9 |
12 | Stefan Kraft | AUT | 8 | 123,5 m | 69.0 |
13 | Maciej Kot | POL | 8 | 123,0 m | 68.8 |
14 | Denis Kornilov | RUS | 8 | 124,0 m | 68.3 |
15 | Piotr Żyła | POL | 8 | 123,5 m | 67.5 |
16 | Taku Takeuchi | JPN | 8 | 123,0 m | 67.0 |
17 | Cene Prevc | SUI | 8 | 124,5 m | 66.7 |
18 | Stephan Leyhe | GER | 8 | 124,0 m | 66.6 |
Roman Koudelka | CZE | 8 | 124,0 m | 66.6 | |
20 | Peter Prevc | SLO | 8 | 121,0 m | 65.8 |
21 | Clemens Aigner | AUT | 8 | 123,5 m | 65.6 |
22 | Tom Hilde | NOR | 8 | 123,0 m | 65.3 |
23 | Vojtech Stursa | CZE | 8 | 123,5 m | 65.1 |
24 | Anze Semenic | SLO | 8 | 123,0 m | 64.9 |
25 | Domen Prevc | SLO | 8 | 121,5 m | 64.6 |
Jan Ziobro | POL | 8 | 122,5 m | 64.6 | |
27 | Richard Freitag | GER | 8 | 121,0 m | 64.2 |
28 | Jakub Janda | CZE | 8 | 123,0 m | 64.0 |
29 | Jurij Tepes | SLO | 8 | 122,5 m | 63.9 |
30 | Dawid Kubacki | POL | 8 | 120,5 m | 63.5 |
31 | Philipp Aschenwald | AUT | 8 | 121,5 m | 62.7 |
32 | Noriaki Kasai | JPN | 8 | 121,5 m | 62.6 |
33 | Markus Schiffner | AUT | 8 | 121,5 m | 62.2 |
34 | Florian Altenburger | AUT | 8 | 120,5 m | 62.0 |
35 | Sebastian Colloredo | ITA | 8 | 120,5 m | 60.8 |
36 | Robert Johansson | NOR | 8 | 121,0 m | 60.4 |
37 | Anders Fannemel | NOR | 8 | 120,5 m | 59.7 |
38 | Tomas Vancura | CZE | 8 | 119,5 m | 59.1 |
39 | Kevin Bickner | USA | 8 | 118,5 m | 58.7 |
40 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 8 | 120,0 m | 58.5 |
41 | Elias Tollinger | AUT | 8 | 119,0 m | 58.1 |
42 | Jan Matura | CZE | 8 | 118,5 m | 57.9 |
43 | Antti Aalto | FIN | 8 | 119,5 m | 57.7 |
44 | Alex Insam | ITA | 8 | 118,5 m | 56.5 |
45 | Jarkko Maeaettae | FIN | 8 | 118,0 m | 56.4 |
46 | Stefan Hula | POL | 8 | 119,0 m | 56.2 |
47 | Jernej Damjan | SLO | 8 | 118,0 m | 56.1 |
48 | Lukas Hlava | CZE | 8 | 117,5 m | 55.6 |
49 | Severin Freund | GER | 8 | 116,0 m | 55.0 |
50 | Klemens Murańka | POL | 8 | 117,0 m | 54.6 |
51 | Daiki Ito | JPN | 8 | 118,0 m | 54.2 |
52 | Karl Geiger | GER | 8 | 116,0 m | 53.7 |
53 | Maximilian Steiner | AUT | 8 | 117,0 m | 53.6 |
54 | Rok Justin | SLO | 8 | 117,0 m | 53.2 |
55 | Dimitry Vassiliev | RUS | 8 | 115,0 m | 51.9 |
56 | Stefan Huber | AUT | 8 | 115,0 m | 51.8 |
57 | Halvor Egner Granerud | NOR | 8 | 115,5 m | 51.1 |
58 | Janni Reisenauer | AUT | 8 | 114,5 m | 49.6 |
59 | Daniel Huber | AUT | 8 | 114,0 m | 48.1 |
60 | Mikhail Maksomochkin | RUS | 8 | 113,0 m | 46.6 |
Michael Glasder | USA | 8 | 113,0 m | 46.6 | |
62 | Vladimir Zografski | BUL | 8 | 113,0 m | 46.2 |
63 | Ronan Lamy Chappuis | FRA | 8 | 111,5 m | 46.1 |
64 | Marat Zhaparov | KAZ | 8 | 112,5 m | 44.5 |
65 | Kento Sakuyama | JPN | 8 | 110,5 m | 44.3 |
66 | Hyun-Ki Kim | KOR | 8 | 110,5 m | 43.9 |
67 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 8 | 110,5 m | 41.9 |
68 | Heung-Chul Choi | KOR | 8 | 109,5 m | 40.8 |
69 | Martti Nomme | EST | 8 | 108,0 m | 37.2 |
70 | Konstantin Sokolenko | KAZ | 8 | 106,5 m | 35.8 |
Pełne wyniki obu serii treningowych >>>
Kwalifikacje, konkursowe pary systemu KO
W serii kwalifikacyjnej do głosu doszedł kolejny podopieczny trenera Kuttina, Stefan Kraft, który zwyciężył skacząc aż 134,5 metra. W jutrzejszym konkursie Austriak w parze systemu KO zmierzy się z Kamilem Stochem, który podobnie jak w Garmisch-Partenkirchen postanowił zrezygnować z udziału w kwalifikacjach. Na drugiej pozycji znalazł się najlepszy ze skaczących na Bergisel reprezentantów Polski, Maciej Kot, który osiągnął 132 metry. Trzecia pozycja przypadła Piotrowi Żyle (130,0 m), który był też najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem, który musiał walczyć o awans do środowych zmagań. Czołową szóstkę uzupełnili zawodnicy, którzy wciąż liczą się w walce o podium 65. Turnieju Czterech Skoczni - Michael Hayboeck (131,0 m), Daniel Andre Tande (132,0 m) oraz Markus Eisenbichler (130,0 m).
Wśród biało-czerwonych awans do konkursu głównego wywalczyli ponadto: 16. Stefan Hula (122,5 m), 20. Dawid Kubacki (124,0 m), 34. Jan Ziobro (120,5 m) oraz jako ostatni w całej stawce Klemens Murańka (115,0 m / 50. miejsce).
Wyniki:
zawodnik | kraj | belka | odległość | punkty | status | |
1 | Stefan Kraft PQ | AUT | 8 | 134,5 m | 143.1 | Q |
2 | Maciej Kot PQ | POL | 8 | 132,0 m | 139.5 | Q |
3 | Piotr Żyła | POL | 8 | 130,0 m | 137.7 | Q |
4 | Michael Hayboeck PQ | AUT | 8 | 131,0 m | 137.0 | Q |
5 | Daniel Andre Tande PQ | NOR | 8 | 132,0 m | 136.6 | Q |
6 | Markus Eisenbichler PQ | GER | 8 | 130,0 m | 136.3 | Q |
7 | Manuel Fettner PQ | AUT | 8 | 129,0 m | 131.4 | Q |
8 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 8 | 127,0 m | 129.6 | Q |
9 | Andreas Wellinger | GER | 8 | 126,5 m | 128.6 | Q |
10 | Cene Prevc | SLO | 8 | 126,5 m | 127.7 | Q |
11 | Andreas Stjernen | NOR | 8 | 128,0 m | 127.0 | Q |
12 | Stephan Leyhe | GER | 8 | 124,0 m | 126.3 | Q |
13 | Evgeniy Klimov | RUS | 8 | 125,0 m | 126.0 | Q |
14 | Peter Prevc | SLO | 8 | 126,0 m | 125.9 | Q |
15 | Kevin Bickner | USA | 8 | 126,0 m | 125.3 | Q |
16 | Stefan Hula | POL | 8 | 122,5 m | 125.0 | Q |
17 | Markus Schiffner | AUT | 8 | 122,5 m | 123.5 | Q |
18 | Domen Prevc PQ | SLO | 8 | 127,0 m | 122.8 | Q |
19 | Clemens Aigner | AUT | 8 | 125,0 m | 122.1 | Q |
20 | Dawid Kubacki | POL | 8 | 124,0 m | 121.9 | Q |
21 | Andreas Kofler PQ | AUT | 8 | 123,0 m | 121.7 | Q |
22 | Simon Ammann | SUI | 8 | 127,0 m | 121.0 | Q |
23 | Jarkko Maeaettae | FIN | 8 | 122,0 m | 120.8 | Q |
24 | Noriaki Kasai | JPN | 8 | 123,5 m | 120.7 | Q |
25 | Richard Freitag | GER | 8 | 122,0 m | 120.6 | Q |
26 | Jurij Tepes | SLO | 8 | 123,0 m | 120.5 | Q |
27 | Robert Johansson | NOR | 8 | 123,5 m | 120.3 | Q |
28 | Jakub Janda | CZE | 8 | 124,5 m | 119.4 | Q |
29 | Roman Koudelka | CZE | 8 | 122,5 m | 118.1 | Q |
30 | Elias Tollinger | AUT | 8 | 121,5 m | 117.8 | Q |
31 | Florian Altenburger | AUT | 8 | 120,0 m | 116.8 | Q |
32 | Jernej Damjan | SLO | 8 | 121,0 m | 116.5 | Q |
33 | Daiki Ito | JPN | 8 | 121,0 m | 115.9 | Q |
34 | Jan Ziobro | POL | 8 | 120,5 m | 115.7 | Q |
35 | Lukas Hlava | CZE | 8 | 122,5 m | 115.4 | Q |
36 | Daniel Huber | AUT | 8 | 120,5 m | 113.9 | Q |
37 | Stefan Huber | AUT | 8 | 120,5 m | 113.7 | Q |
38 | Halvor Egner Granerud | NOR | 8 | 118,5 m | 113.4 | Q |
39 | Dimitry Vassiliev | RUS | 8 | 120,0 m | 113.2 | Q |
40 | Anze Semenic | SLO | 8 | 118,0 m | 112.2 | Q |
41 | Karl Geiger | GER | 8 | 118,5 m | 111.1 | Q |
42 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 8 | 120,0 m | 110.9 | Q |
43 | Sebastian Colloredo | ITA | 8 | 119,0 m | 110.3 | Q |
44 | Alex Insam | ITA | 8 | 117,5 m | 108.9 | Q |
45 | Taku Takeuchi | JPN | 8 | 118,5 m | 108.5 | Q |
Denis Kornilov | RUS | 8 | 116,5 m | 108.5 | Q | |
47 | Severin Freund | GER | 8 | 116,5 m | 108.1 | Q |
48 | Anders Fannemel | NOR | 8 | 114,0 m | 106.9 | Q |
49 | Klemens Murańka | POL | 8 | 115,0 m | 106.8 | Q |
DNS | Kamil Stoch PQ | POL | 8 | - | - | Q |
50 | Jan Matura | CZE | 8 | 115,0 m | 105.4 | NQ |
51 | Maximilian Steiner | AUT | 8 | 116,0 m | 104.0 | NQ |
52 | Janni Reisenauer | AUT | 8 | 115,0 m | 103.4 | NQ |
53 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 8 | 116,0 m | 102.5 | NQ |
54 | Rok Justin | SLO | 8 | 113,0 m | 102.3 | NQ |
55 | Antti Aalto | FIN | 8 | 113,5 m | 101.9 | NQ |
56 | Michael Glasder | USA | 8 | 115,0 m | 101.7 | NQ |
57 | Vojtech Stursa | CZE | 8 | 111,0 m | 101.6 | NQ |
58 | Tom Hilde | NOR | 8 | 113,0 m | 101.4 | NQ |
Kento Sakuyama | JPN | 8 | 115,0 m | 101.4 | NQ | |
60 | Marat Zhaparov | KAZ | 8 | 112,0 m | 101.3 | NQ |
61 | Vladimir Zografski | BUL | 8 | 113,0 m | 100.7 | NQ |
62 | Philipp Aschenwald | AUT | 8 | 115,5 m | 100.4 | NQ |
63 | Tomas Vancura | CZE | 8 | 110,0 m | 94.9 | NQ |
64 | Mikhail Maksimochkin | RUS | 8 | 109,0 m | 92.5 | NQ |
65 | Martti Nomme | EST | 8 | 106,5 m | 91.2 | NQ |
66 | Heung-Chul Choi | KOR | 8 | 108,5 m | 88.2 | NQ |
67 | Hyun-Ki Kim | KOR | 8 | 108,5 m | 86.9 | NQ |
68 | Konstantin Sokolenko | KAZ | 8 | 104,0 m | 80.2 | NQ |
DSQ | Ronan Lamy Chappuis | FRA | - | - | - | NQ |
Kwalifikacje wyłoniły też pary systemu KO, w których jutro będą rywalizować skoczkowie. Dawida Kubackiego czeka pojedynek z Austriakiem Florianem Altenburgerem. Jan Ziobro także zmierzy się z reprezentantem gospodarzy, Markusem Schiffnerem. Batalia doświadczonych zawodników czeka nas w parze Stefana Huli i Czecha Lukasa Hlavy. Po raz trzeci w trwającym Turnieju Czterech Skoczni na polskiego zawodnika trafił Anders Fannemel, który po pojedynkach ze Stochem i Hulą powalczy tym razem z Piotrem Żyłą. "Bratobójczą" walkę stoczą Maciej Kot i Klemens Murańka, natomiast Kamil Stoch, który jak wspomnieliśmy odpuścił kwalifikacje, zmierzy się z ich zwycięzcą, Stefanem Kraftem.
Lista startowa konkursu TCS w Innsbrucku >>>
informacja własna