You are currently viewing FIS Cup Pań Kandersteg: Lea Lemare najlepsza
Lea Lemare (fot. Julia Piątkowska)

FIS Cup Pań Kandersteg: Lea Lemare najlepsza

Reprezentantka Francji, Lea Lemare, okazała się najlepsza w sobotnich zawodach z cyklu FIS Cup na skoczni normalnej HS 106 w szwajcarskim Kanderstegu. Drugie miejsce zajęła Słowenka Nika Kriznar, zaś trzecia była rodaczka Lemare, Julia Clair. Niestety, nie obyło się bez dyskwalifikacji oraz upadków. W zmaganiach nie startowały Polki.

Francuzka Lea Lemare, dzięki skokom na odległość 99,5 metra oraz 97 metrów, z przewagą 5,5 punktu nad Kriznar zwyciężyła w pierwszych zmaganiach FIS Cup na zmodernizowanym obiekcie Lötschberg-Schanze w Kanderstegu. Dla drużynowej wicemistrzyni świata juniorów z 2013 roku z Liberca był to pierwszy triumf w zawodach tej rangi, mimo że 21-latka zaliczyła już udany sezon 2016/2017 w Pucharze Świata Pań, który zakończyła na 22. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Drugie miejsce w rywalizacji na szwajcarskim obiekcie zajęła młodziutka Słowenka Nika Kriznar, która w pierwszej rundzie uzyskała taki sam rezultat jak zwyciężczyni, jednak otrzymała niższe noty za styl. W drugiej rundzie 17-latka poszybowała 101,5 m, ale ponownie styl skoku nie zachwycił sędziów – bowiem tym razem zawodniczka podparła swoją próbę. Tak daleki lot zapewnił jednak reprezentantce Słowenii awans z trzeciej na drugą lokatę w całym konkursie.

Dzięki bardzo dobremu skokowi w drugiej serii oraz po błędzie Niemki Gianiny Ernst, podium uzupełniła kolejna reprezentantka Francji, Julia Clair (93,5 / 98,5 m). W najlepszej piątce sklasyfikowano ponadto: Oceane Paillard z Francji (95 / 96,5 m) oraz Ren Mikasa z Japonii (96 / 95 m). W zmaganiach w Kanderstegu nie uczestniczyły zawodniczki z Polski.

Warto wspomnieć, że pierwszej rundzie niefortunny upadek zaliczyła 16-letnia Niemka, Alexandra Seifert, która ostatecznie zostala sklasyfikowana na ostatnim, 29. miejscu. Ponadto, z powodu niezgodnego z przepisami kombinezonu w pierwszej rundzie zdyskwalifikowana została Austriaczka Marita Kramer, zaś w drugiej – Czeszka Stepanka Ptackova.