You are currently viewing PŚ Willingen: Freund na szczycie, Stoch siódmy

PŚ Willingen: Freund na szczycie, Stoch siódmy

Freund Severin Planica J.Piatkowska - PŚ Willingen: Freund na szczycie, Stoch siódmySeverin Freund przed własną publicznością w Willingen zwyciężył w dzisiejszym konkursie Pucharu Swiata. W rundzie finałowej stoczył emocjonującą walkę na odległości z Norwegiem Rune Veltą, którego ostatecznie wyprzedził. Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski był Kamil Stoch, który ukończył konkurs na siódmej pozycji. Łącznie pucharowe punkty zdobyło trzech biało-czerwonych.

Velta Rune lot.WC .Planica.2013 fot.Stefan.Piwowar 300x199 - PŚ Willingen: Freund na szczycie, Stoch siódmy
Rune Velta, fot. Stefan Piwowar

Severin Freund skacząc 149,5 i 146 metrów odniósł trzeci pucharowy triumf w sezonie i zarazem dwunasty w całej karierze. Niemiecki zawodnik wytrzymał presję lidera, jednak mocno naciskał go norweski rywal. Na drugim miejscu uplasował się wspomniany Norweg Rune Velta (145,0 / 143,0 m), który do Niemca stracił zaledwie 1 punkt. To ta dwójka wyraźnie zdominowała trzecim konkurs w Willingen. Podium uzupełnił Czech Roman Koudelka (146,0 / 139,0 m), który nadal utrzymuje bardzo wysoką dyspozycję.

Koudelka Roman WC.Zakopane.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Willingen: Freund na szczycie, Stoch siódmy
Roman Koudelka, fot. Julia Piątkowska

Tuż za podium znaleźli się skoczkowie, którzy w swoich próbach także przekraczali wielkość skoczni (HS-145). Czwarty był Peter Prevc (145,5 / 136,0 m), który od konkursu w Bischofshofen (6 stycznia) nie wypadł poza konkursową czwórkę. Piąte miejsce zajął Anders Fannemel (149,0 / 134,5 m) udowadniając szczególnie w pierwszej serii, że jest entuzjastą większych skoczni. Szósty był Stefan Kraft (149,0 / 134,5 m).

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Kamil Stoch (143,5 / 136,5 m), który w porównaniu do pierwszej serii spadł o jedną lokatę i ostatecznie znalazł się na siódmym miejscu. 14. pozycję zajmowaną po pierwszej rundzie utrzymał Piotr Żyła (138,0 / 132,5 m), a na 25. miejscu wylądował Jan Ziobro (131,0 / 130,5 m). Po słabszych skokach, udział w konkursie już kilkadziesiąt minut temu zakończyli: Aleksander Zniszczoł (122,5 m / 43. miejsce) oraz Maciej Kot (121,5 m / 46. miejsce).

Stoch Kamil oslo.zima fot.S.Piwowar 300x200 - PŚ Willingen: Freund na szczycie, Stoch siódmy
Kamil Stoch, fot. Stefan Piwowar

Na największej "dużej" skoczni narciarskiej na świecie, jaką jest obiekt w Willingen (K-130 / HS-145) obejrzeliśmy dzisiaj aż 14 skoków co najmniej 140 metrowych. Najdalej szybowali Freund (149,5 m), Fannemel (149,0 m) i Kraft (149,0 m).

Cały konkurs został rozegrany z belki najazdowej nr 13. Wiatr praktycznie przez cały czas wiał skoczkom pod narty, jednak ze zmienną siłą. W drugiej serii na Mühlenkopfschanze pojawiły się dodatkowo obfite opady śniegu.

W klasyfikacji generalnej PŚ na prowadzeniu nadal jest Stefan Kraft (1083 pkt), przed Peterem Prevcem (1054 pkt) i Romanem Koudelką (916 pkt). Kamil Stoch jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem - z dorobkiem 486 punktów plasuje się na 11. pozycji. W Pucharze Narodów na prowadzeniu umocnili się Niemcy (3666 pkt). Polacy nadal okupują 7. miejsce (1116 pkt).