You are currently viewing Veikkaus Cup: Finowie skakali w Kuopio, Mico Ahonen ze zwycięstwem

Veikkaus Cup: Finowie skakali w Kuopio, Mico Ahonen ze zwycięstwem

Kuopio Puijo fot.VirtuaaliAnu - Veikkaus Cup: Finowie skakali w Kuopio, Mico Ahonen ze zwycięstwemGdy najlepsi skoczkowie świata  walczą na austriackiej ziemi o sukces w Turnieju Czterech Skoczni, w Kuopio zostały rozegrane krajowe zawody z cyklu Veikkaus Cup. Areną zmagań była skocznia o punkcie konstrukcyjnym K-65. W sobotę zawody zdominował Eetu Nouisiainen, a w niedzielę Elias Vänskä. O medale walczyli też juniorzy do lat 18 i weterani.

W rywalizacji seniorów, której areną była skocznia o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 65. metrze, sobotnim zwycięzcą okazał się Eetu Nousiainen, który za skoki na odległość 70,0 i 64,5 metra otrzymał 240,8 pkt. Ze sporą stratą, na drugiej pozycji uplasował się Janne Korhonen (65,5 / 65,0 m), a tuż za nim, na najniższym stopniu podium stanął Elias Vänskä (66,5 / 63,5 m). Warto wspomnieć, że w konkursie wystartował mistrz świata juniorów z 2005 roku, Joonas Ikonen, ale w stawce 14 zawodników zajął dopiero 11. miejsce, dwukrotnie osiągając 59,5 metra.

Pełne wyniki >>>

Drugiego dnia zawodów na podium uplasowała się ta sama trójka Finów. Zwyciężył trzeci w sobotę Vänskä, skacząc 69,0 i 72,5 metra. Drugie miejsce zajął sobotni triumfator Eetu Nousiainen (71,0 / 71,5 m), a trzeci  był  Janne Korhonen, dwukrotnie osiągając 70 metrów.

Pełne wyniki niedzielnej rywalizacji >>>

Na tej samej skoczni rozegrano także konkursy zawodników do lat 18. Oba  zakończyły się wygraną Henriego Kavilo. Pierwszego dnia  sukces dały mu skoki na 70 i 68 metrów, na drugim miejscu uplasował się wówczas Niko Löytäinen (67,5 / 69,0 m), a trzecie miejsce zajął Joni Markkanen  (63,5 / 66,0 m). W dzisiejszej rywalizacji Kavilo wygrał, osiągając 68,5 i 73 metry, drugi był Markus Virrantalo (67,0 / 70,5 m), a trzeci Löytäinen (68,0 / 70,0 m).

Pełne niedzielne wyniki kategorii do lat 18 >>>

W sobotę wśród juniorów do lat 15 zwyciężył Rasmus Ähtävä (66,0 / 69,5 m), a na  najgorszym dla sportowca, 4. miejscu, uplasował się syn słynnego Janne Ahonena, Mico, po skokach na odległość 62 i 63,5 metra. Powetował to sobie w niedzielnym konkursie, uzyskując 68,5 i 68 metrów i wyprzedzając Nittykoskiego (65,5 / 68,0 m) oraz Reponena (63,5 / 64,0 m).

Pełne wyniki – sobota >>

Pełne wyniki – niedziela >>>

Oprócz początkujących skoczków oraz seniorów do rywalizacji w czterech kategoriach wiekowych stanęli również weterani. W najmłodszej kategorii, która obejmowała zawodników między 30. a 39. rokiem życia, zwyciężyli Juha Nykänen po skokach na 64. i 65. metr oraz Petteri Mömmö, dwukrotnie osiągając 68,5 metra. W starszej, dla zawodników pomiędzy 40. a 49. rokiem życia, dwa razy wygrał Pasi Huttunen, któremu sukces w sobotnich zawodach dały dwie próby po 68 metrów, a w niedzielę 73,0 i 72,5 metra. Wśród zawodników mieszczących się w przedziale wiekowym 50-59 lat dwukrotnie najlepszy okazał się Erkki Ahtiainen (50,5 / 52,5 m w sobotę oraz 56,5 / 55,0 m w niedzielę), z kolei spośród najstarszych weteranów, którzy ukończyli 60. rok życia, zwycięzcą został Teuvo Kärkkäinen (35,0 / 36,5 m w sobotę oraz 36,5 / 38,0 m w niedzielę).