Mackenzie Boyd-Clowes, fot. Stefan Piwowar

W czwartek na mamucie Kulm rozpoczęła się najważniejsza impreza sezonu. Najlepsi skoczkowie walczą w Austrii o miano czempiona w lotach narciarskich, a pierwszy, treningowy dzień na jednej z największych skoczni na świecie przyniósł osiem rekordów krajowych, w tym najdłuższy lot w historii Kanady, który wykonał Mackenzie Boyd-Clowes.

 

Czwartkowe dwie serie treningowe i kwalifikacje były pierwszą okazją dla zawodników do poprawienia rekordów życiowych w długości lotu narciarskiego podczas trwającego od czwartku do niedzieli czempionatu. Swoje najdłuższe loty w karierze oddało na Kulm ośmiu skoczków.

Początkowo dobre skoki umożliwiały warunki panujące pod skocznią  oraz decyzje organizatorów o ustawieniu wysokiej belki startowej dla tych, którzy pojawiali się na rozbiegu jako pierwsi.

Philipp Aschenwald, fot. Julia Piątkowska
Philipp Aschenwald, fot. Julia Piątkowska

Dla trójki zawodników, którzy ustanowili swoje osobiste rekordy podczas pierwszego dnia rywalizacji. oddane próby były debiutem na tak dużym obiekcie. Najlepiej z tej grupy spisał się Austriak Philip Aschenwald. Reprezentant gospodarzy podczas 1. serii treningowej, z 25. bramki startowej poszybował na odległość 216 metrów. Chwilę po tym, jak życiowy wynik osiągnął podopieczny Heinza Kuttina, wyśmienity lot zaprezentował Tomas Vancura. Z tego samego najazdu na próg młody Czech wykonał próbę, w której wylądował na 215 metrze. Ostatnim debiutantem na obiekcie w Tauplitz był Rosjanin Evgenyi Klimov. Startując z belki ustawionej na 20. pozycji podczas drugiego treningu osiągnął 161 mterów.

Warto wspomnieć także o bardziej doświadczonych zawodnikach w stawce, którym również, tak jak młodszym kolegom ze skoczni, udało się poprawić najlepsze odległości osiągane na mamutach.

Michael Glasder, fot. Agnieszka Sierotnik
Michael Glasder, fot. Agnieszka Sierotnik

Sztuka ta udała się Michaelowi Glasderowi ze Stanów Zjednoczonych, który swój poprzedni rekord  wydłużył o półtora. Kolejną granicę do pokonania będzie stanowiło od dzisiaj 180.5 metra. Kazach Marat Zhaparov nie dość, że w pierwszej serii treningowej na Kulm swój najdłuższy lot poprawił, to podczas drugiego treningu to osiągnięcie wyrównał. Wyzwaniem dla zawodnika będzie pokonanie w przyszłości granicy 157 metrów. Najdłuższe skoki w karierze oddane na obiekcie do lotów oddali ponadto Sebastian Klinga oraz Ilmir Hazetdinov. Reprezentant ekipy Suomi uzyskał 167 metrów, a Rosjanin swój lot zakończył osiągając 183.5 metra.

Rekordzistą Kanady w długości lotu narciarskiego został Mackenzie Boyd-Clowes. Poprawił on o siedem i pół metra poprzedni wynik, który był także jego własnością. Dobry występ zawodnika z Kraju Klonowego Liścia nie dziwi, gdyż w przeszłości pokazywał, że potrafi szybować daleko. Od dziś najdłuższy lot Kanadyjczyka wynosi 212.5 metra. Ponadto, podczas pierwszego dnia zmagań światowej elity na obiekcie w Tauplitz swój najlepszy wynik w karierze wyrównał Ville Larinto.

 

 informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram