You are currently viewing PŚ Lahti: Triumf Hayboecka, pierwsze podium Geigera, Kubacki jedenasty!

PŚ Lahti: Triumf Hayboecka, pierwsze podium Geigera, Kubacki jedenasty!

8H7A2120 - PŚ Lahti: Triumf Hayboecka, pierwsze podium Geigera, Kubacki jedenasty!Michael Hayboeck wygrał indywidualny konkurs Pucharu Świata rozgrywany na normalnej skoczni Salpausselka (K-90 / HS-100) w fińskim Lahti. Pierwsze sensacyjne podium w karierze wywalczył Niemiec Karl Geiger. Trzeci był Japończyk Taku Takeuchi. Najlepszy z reprezentantów Polski, Dawid Kubacki, uplasował się na 11. lokacie.

8H7A0077 - PŚ Lahti: Triumf Hayboecka, pierwsze podium Geigera, Kubacki jedenasty!
Karl Geiger, fot. Julia Piątkowska

Michael Hayboeck kontynuuje bardzo dobrą passę – Austriak skacząc 98,5 oraz 100 metrów odniósł drugi pucharowy triumf w Lahti i jednocześnie trzeci w dotychczasowej karierze. Życiowy sukces odniósł 23-letni reprezentant Niemiec, Karl Geiger (96,0 / 99,5 m). Podopieczny trenera Schustera awansował z czwartej na drugą lokatę i po raz pierwszy uplasował się na podium Pucharu Świata. Podium uzupełnił Japończyk, Taku Takeuchi (96,0 / 95,5 m).

DSC 1223 - PŚ Lahti: Triumf Hayboecka, pierwsze podium Geigera, Kubacki jedenasty!
Taku Takeuchi, fot. Przemek Wardęga

Najlepszy rezultat w sezonie uzyskał Czech, Roman Koudelka (89,0 / 95,5 m), który zajął czwarte miejsce. W czołowej szóstce uplasowali się ponadto: Severin Freund (91,0 / 95,5 m) oraz drugi po pierwszej serii – Andreas Wank (94,0 / 97,5 m).

Jeden ze słabszych wyników tej zimy zanotował lider klasyfikacji generalnej PŚ, Słoweniec Peter Prevc, który po pierwszej rundzie był dopiero 22. Lepsza finałowa próba pozwoliła mu na awans na 9. lokatę. Najlepszą dziesiątkę zamknął Johann Andre Forfang. Presji nie wytrzymał czwarty na półmetku zmagań młody Austriak, Philipp Aschenwald, kończąc konkurs na 25. miejscu.

Dawid Kubacki, fot. Julia Piątkowska

Zajmujący czwartą lokatę na półmetku zmagań Dawid Kubacki (95,5 m), w finale skoczył nieco bliżej (93,5 m) i ostatecznie uplasował się na 11. lokacie. Jest to najlepszy rezultat skoczka z Szaflar w tym sezonie. Pojedyncze pucharowe punkty zdobyli także: Klemens Murańka (91,0 / 86,5 m; 28. miejsce) oraz Stefan Hula (90,5 / 83,0 m; 30. miejsce), którzy jednak lepiej spisywali się w pierwszej serii konkursowej niż w finale.

Swój udział w konkursie już na pierwszej serii po słabszym skoku zakończył Piotr Żyła (82,5 m / 46. miejsce). Już w kwalifikacjach odpadli natomiast: Andrzej Stękała i Kamil Stoch. Do nieudanych dzisiejsze zmagania zaliczą także m.in. Anders Fannemel, Andreas Stjernen, Joachim Hauer, Janne Ahonen i Robert Kranjec, którzy wylądowali poza finałową trzydziestką.

W klasyfikacji generalnej PŚ niekwestionowanym liderem nadal jest Peter Prevc (1648 pkt), drugi jest Severin Freund (1107 pkt), a trzeci Kenneth Gangnes (999 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem wciąż jest Kamil Stoch (209 pkt / 22. miejsce). Na 32. lokatę awansował Dawid Kubacki. W Pucharze Narodów pewnie prowadzą Norwegowie (4932 pkt). Niemcy (4016 pkt) wyprzedzili natomiast Słoweńców (3974 pkt). Polacy wciąż są na szóstej lokacie (1530 pkt).