You are currently viewing PK Czajkowski: Rekord skoczni i triumf Eisenbichlera, Murańka w „10”

PK Czajkowski: Rekord skoczni i triumf Eisenbichlera, Murańka w „10”

Eisenbichler Markus WC.Lahti .2016 fot.Przemek.Wardega - PK Czajkowski: Rekord skoczni i triumf Eisenbichlera, Murańka w "10"Bardzo ciekawy przebieg miał pierwszy konkurs Pucharu Kontynentalnego na dużej skoczni Śnieżynka (K-125 / HS-140) w Czajkowskim. Zwycięstwo po zaciętym pojedynku z kolegą z niemieckiej drużyny wywalczył Markus Eisenbichler, który dodatkowo ustanowił nowy rekord obiektu. W czołowej dziesiątce uplasował się Klemens Murańka.

geiger karl a.sierotnik 300x200 - PK Czajkowski: Rekord skoczni i triumf Eisenbichlera, Murańka w "10"
Karl Geiger, fot. Agnieszka Sierotnik

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu ze 141-metrowym skokiem oddanym z obniżonej belki znajdował się Karl Geiger. Drugie miejsce zajmował Markus Eisenbichler, który szybując 141,5 metra, ustanowił nowy rekord dużej skoczni Śnieżynka. W finale wicelider z Siegsdorfu skoczył już znacznie dalej (139,0 m) i zapewnił sobie czwarte zwycięstwo w zawodach Pucharu Kontynentalnego w dotychczasowej karierze. Na drugiej lokacie wylądował ostatecznie Geiger, który w drugiej rundzie skoczył 134,5 metra. Trzecie miejsce w dniu swoich 20. urodzin wywalczył reprezentant Słowenii, Cene Prevc (135,0 / 132,5 m), który na podium awansował z czwartej pozycji.

Muranka Klimek S.Piwowar 300x200 - PK Czajkowski: Rekord skoczni i triumf Eisenbichlera, Murańka w "10"
Klemens Murańka, fot. Stefan Piwowar

Tuż za zwycięzcami, na czwartej pozycji, znalazł się Tom Hilde, który tym samym znacznie zbliżył się do lidera klasyfikacji generalnej cyklu PK, Clemensa Aignera, który dziś był dopiero 17. Czołową konkursową szóstkę uzupełnili Słoweniec Anze Semenic oraz Niemiec Martin Hamann.

Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem w Czajkowskim był Klemens Murańka, który skacząc 128 i 127,5 metra, zamknął czołową dziesiątkę stawki. Poza Zakopiańczykiem w finałowej trzydziestce uplasowali się jeszcze: Jakub Wolny (123,0 / 120,0 m; 19. miejsce) oraz Jan Ziobro (122,5 / 121,5 m; 21. miejsce). Punktów do klasyfikacji generalnej nie zdołali wywalczyć: Krzysztof Biegun (123,0 m / 34. miejsce), Aleksander Zniszczoł (111,0 m / 37. miejsce) i Jakub Kot (111,5 m / 38. miejsce).

Czajkowski Sniezynka CoC.2016 fot.Dasha .Mashkina 300x200 - PK Czajkowski: Rekord skoczni i triumf Eisenbichlera, Murańka w "10"
Kompleks skoczni "Śnieżynka" w Czajkowskim, fot. Dasha Mashkina

W drugiej serii za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Słoweniec Rok Justin.

Na czele klasyfikacji generalnej wciąż znajduje się Austriak, Clemens Aigner (779 pkt), jednak tuż za jego plecami, z 11-punktową stratą, plasuje się Norweg, Tom Hilde (768 pkt). W jutrzejszym, ostatnim konkursie Pucharu Kontynentalnego w tym sezonie, ci dwaj zawodnicy rozstrzygną między sobą kwestię końcowego zwycięstwa. Na bardzo pewnym trzecim miejscu plasuje się Karl Geiger (654 pkt), a na wskoczenie na podium matematyczne szanse ma jeszcze Markus Eisenbichler (565 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski jest nieobecny w Rosji Bartłomiej Kłusek (518 pkt / 9. miejsce).