Stefan Horngacher nowym trenerem polskiej kadry skoczków!

Stefan Horngacher (fot. Stefan Piwowar)

Stefan Horngacher (fot. Stefan Piwowar)

Stefan Horngacher, fot. Stefan PiwowarWłaśnie zakończyły się obrady komisji konkursowej PZN, która miała wyłonić nowego szkoleniowca polskiej kadry A skoczków narciarskich, który zastąpi piastującego to stanowisko od ośmiu lat Łukasza Kruczka. Zgodnie z przewidywaniami, biało-czerwonych od sezonu 2016/2017 poprowadzi Austriak, Stefan Horngacher.

 

Odejście Kruczka, trenerska giełda i ostateczna decyzja

W lutym tego roku, po medialnej burzy, która rozpętała się po spekulacjach dotyczących rzekomego pożegnania się Łukasza Kruczka z polskimi skoczkami, sam zainteresowany postanowił przeciąć nić domysłów i ogłosił, że sezon 2015/2016 rzeczywiście jest jego ostatnim na stanowisku trenera kadry A.

Od tego czasu ruszyła „trenerska giełda”. Media prześcigiwały się w podawaniu nazwisk potencjalnych kandydatów, wśród których były nawet takie tuzy, jak doświadczony Fin Mika Kojonkoski, czy charyzmatyczny Austriak Alexander Pointner. Na liście szkoleniowców, którzy mogliby objąć polską kadrę A znaleźli się także: Słoweniec Vasja Bajc, Austriak Stefan Horngacher, a także dotychczasowy trener polskiej kadry B, Maciej Maciusiak.

Od lutego do końcówki marca coraz częściej jednak padało nazwisko 46-letniego Horngachera, który od dziesięciu sezonów pełni funkcję opiekuna niemieckiej kadry B. Za jego kandydaturą w wielu wypowiedziach opowiadał się choćby sam Adam Małysz, który Austriaka zna zarówno ze skoczni (panowie startowali razem w Pucharze Świata), jak i z relacji zawodnik-trener, w czasach, kiedy Horngacher był szkoleniowcem polskiej kadry B. Co prawda Małysz trenował oczywiście w kadrze A, jednak z pewnością zdołał zaobserwować metody szkoleniowe starszego kolegi.

Ostatecznie, 24 marca, dzień po ostatnim zimowym konkursie w wykonaniu polskich skoczków (mistrzostwach Polski), w krakowskiej siedzibie PZN, dokonano finalnej decyzji. Komisja konkursowa składająca się z Apoloniusza Tajnera (prezesa PZN), Andrzeja Wąsowicza (wiceprezesa PZN, prezesa ŚBZN), Andrzeja Kozaka (wiceprezesa PZN, prezesa TZN) i Adama Małysza (doradca Zarządu PZN), postanowiła, że w najbliższych sezonach, polską kadrę A poprowadzi właśnie Stefan Horngacher.

 

Dobry zawodnik, trener-fachowiec

Warto zaznaczyć, że urodzony w 1969 roku w Woergl Horngacher, ma za sobą bardzo bogatą karierę skoczka narciarskiego. Na koncie ma m.in. dwa brązowe medale olimpijskie wywalczone w drużynie (Lillehammer 1994, Nagano 1998), dwa złota (Val di Fiemme 1991, Lahti 2001) i trzy brązy (Falun 1993, Ramsau 1999, Lahti 2001), po które sięgnął wraz z kolegami w mistrzostwach świata. Do jego największych indywidualnych dokonań można zaliczyć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ w lotach w sezonie 1990/1991 oraz trzecią lokatę w Letniej Grand Prix 2001. Horngacher dwukrotnie wygrywał zawody PŚ (Tauplitz, Zakopane) i 15-krotnie plasował się na pucharowym podium.

Po zakończeniu kariery skoczka w sezonie 2001/2002, rozpoczął karierę szkoleniową. Najpierw był asystentem trenera kadry Austrii, a już w sezonie 2004/2005 objął funkcję trenera kadry B reprezentacji Polski. Jego podopieczni (Paweł Urbański, Wojciech Topór, Piotr Żyła, Kamil Stoch) podczas mistrzostw świata juniorów w 2005 r. w Rovaniemi sięgnęli po srebrny medal w konkursie drużynowym. Od sezonu 2006/2007 był trenerem niemieckiej kadry B, przez pewien czas pełnił także rolę indywidualnego trenera Martina Schmitta. Od kilku w środowisku narciarskim jest uznawany za jednego z najlepszych fachowców, szczególnie w zakresie szkolenia techniki. Miejmy nadzieję, że to właśnie on stanie się godnym następcą Łukasza Kruczka i przywróci naszym skoczkom moc i błysk, którego wszyscy oczekujemy.

 

źródło: pzn.pl / informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram