Czeskie kadry po prezentacji, absencja Koudelki na zgrupowaniu

Roman Koudelka, fot. Stefan PiwowarPodczas zgromadzenia czeskiej sekcji skoków narciarskich ogłoszone zostały składy kadr na sezon 2016/2017. Liderami zespołów kierowanych przez Richarda Schallerta i Jiri Hajka będą Roman Koudelka i Zdenka Pesatova. Podczas spotkania działaczy poruszono również kwestię organizacji konkursów Letniego Pucharu Kontynentalnego we Frenstacie.

 
Skocznia we Frenstacie, fot. Julia Piątkowska
Skocznia we Frenstacie, fot. Julia Piątkowska

Konkurs we Frenstacie planowo ma się odbyć w dniach 26-27 sierpnia tego roku. Data ta zostanie potwierdzona na kongresie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w czerwcu.

W kwestii kadr zdecydowano się na kontynuację współpracy z austriackim szkoleniowcem Richardem Schallertem. Obsadzono również wolne stanowisko po Michale Dolezale. Podtrzymany został sprawdzony system podziału sportowców na dwie grupy. W pierwszej grupie pod wodzą głównego trenera Richarda Schallerta trenować będą: stały bywalec konkursów Pucharu Świata Roman Koudelka oraz młodzi zawodnicy, którzy dopiero zaczynają przygodę z rywalizacją najwyższej rangi. Drugą grupę, którą poprowadzi Jakub Jiroutek, tworzą doświadczeni, wielokrotni reprezentanci Czech.

Jakub Janda, fot. Julia Piątkowska
Jakub Janda, fot. Julia Piątkowska

W zeszłym sezonie Jiroutek pełnił funkcję koordynatora w sztabie szkoleniowym naszych południowych sąsiadów. Po odejściu Michala Dolezala do Polski, Jiroutek otrzymał awans na stanowisko trenera.  Do jego głównych obowiązków będzie należała praca z zawodnikami występującymi w Pucharze Kontynentalnym, natomiast przygotowaniem sportowców do Letniego Grand Prix i Pucharu Świata zajmie się Schallert. Obu trenerów wspierać będą asystenci: Radek Rydl, Radek Selcer, Radim Sudek i Petr Vaverka (przesunięty z sekcji żeńskiej dla roczników 1999-2003). Czeski sztab uzupełnią fizjoterapeuci: Veronika Pánková, Michal Šípek i Kryštof Kuba.

Zdena Pesatova, fot. Klaus Purucker
Zdena Pesatova, fot. Klaus Purucker

Na początku maja odbyły się pierwsze zgrupowania czeskich kadr. Podopieczni Schallerta trenowali na lokalnym obiekcie w Libercu, natomiast grupa Jiroutka udała się do austriackiego Hinzenbach. Grupa skoczków pod wodzą Austriaka miała okazję trenować w tunelu aerodynamicznym, który miał symulować fazę lotu. W ten sposób sportowcy ćwiczyli koordynację ruchów oraz wzmacniali mięśnie odpowiedzialne za właściwe utrzymanie nart w czasie lotu. Ponadto, dzienny plan treningowy został podzielony na dwie części: przed południem zawodnicy oddawali próby na skoczni, zaś po południu odbywali trening sprawnościowy i ćwiczyli odbicie. Roman Koudelka nie brał udziału w zgrupowaniu  – z powodów zdrowotnych został w domu. Jak zapowiedział Schallert, utytułowany skoczek wkrótce dołączy do kadry.

Drugie zgrupowanie – wspólne dla obu grup – odbędzie się między 23. a 27. maja w Libercu.

 

Kadra męska:

 • Grupa treningowa Richarda Schallerta
  • Trener główny: Richard Schallert
  • Asystenci: Jaroslav Simek, Tomas Vambera
  • Skoczkowie: Frantisek Holik, Roman Koudelka, Jan Michalek, Viktor Polasek, Filip Sakala, Vojtech Stursa, Tomas Vancura zamiennie z Damianem Lasotą
 • Grupa treningowa Jakuba Jiroutka
  • Trener: Jakub Jiroutek
  • Asystent: Radek Zidek
  • Skoczkowie: Lukas Hlava, Jakub Janda, Cestmir Kozisek, Jan Matura
 

Kadra żeńska:

 • Trener główny: Jiri Hajek
 • Grupa A: Zdena Pesatová, Barbora Blazkova
 • Grupa B: Veronika Ptackova, Marta Krepelkova, Michaela Rajnochova, Jana Mrakotova
 • Grupa C: Stepanka Ptackova, Karolina Indrackova, Simca Weinlichova, Klara Kubeckova, Martina Joitova
 

źródła: skoky.net, czech-ski.com

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram