You are currently viewing Pokal Cockta: Słoweńcy walczyli w Kranju i Mislinji, Prevc i Lanisek na podium

Pokal Cockta: Słoweńcy walczyli w Kranju i Mislinji, Prevc i Lanisek na podium

Prevc Domen WC.Wisla .2016 fot.Julia .Piatkowska - Pokal Cockta: Słoweńcy walczyli w Kranju i Mislinji, Prevc i Lanisek na podiumW miony weekend słoweńscy skoczkowie i skoczkinie rywalizowali w letniej odsłonie cyklu Pokal Cockta. W trwającej dwa dni imprezie triumfowali głównie młodzi zawodnicy znani z konkursów FIS Cup oraz Alpen Cup. Na podium stanęli jednak także skoczkowie określani mianem słoweńskich objawień zeszłego sezonu – Anze Lanisek i Domen Prevc.

Pierwsza edycja zawodów Pokal Cockta wystartowała w 2010 roku. Od tego czasu dwa razy do roku, zimą i latem, odbywają się konkursy tego cyku. Pierwsze konkursy tego lata wśród najstarszych kategorii wiekowych odbyły się w czasie minionego weekendu w słoweńskim Kranju oraz Mislinji. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach: seniorskiej, do lat 20 i do lat 18. W osobnym konkursie bez podziału na grupy wiekowe wystąpiły panie.

Sobota w Kranju

W sobotę na obiekcie Bauhenk HS-109 rozegrano jednoseryjne konkursy w każdej kategorii. Tego dnia wśród seniorów pierwsze miejsce przypadło 20-letniemu Anze Lavtizarowi (104,0 m) znanemu głównie z zawodów Alpen Cup i FIS Cup. Drugą lokatę wywalczył 23-letni Rok Justin (105,5 m), który w marcu tego roku wygrał swój pierwszy konkurs Pucharu Kontynentalnego. Na trzeciej pozycji uplasował się regularny bywalec konkursów Pucharu Świata w ubiegłym sezonie, 20-letni Anze Lanisek (103,5 m). W gronie najstarszych zawodników różnice w długości skoków były minimalne, zatem główna rolę odegrały oceny za styl.

Pełne wyniki >>>

Podobna sytuacja miała miejsce wśród panów rywalizujący w kategorii do 20 lat. W tej kategorii triumfował Tilen Bartol (107,5 m), drugą lokatę zajął 18-letni Jan Kus (107,0 m), a na najniższym stopniu podium stanął klubowy kolega Petera Prevca, Ziga Jelar (105,0 m).

W kategorii do lat 18 najlepszy skok zaprezentował zwycięzca zeszłorocznego konkursu Alpen Cup z Seefeld, Timi Zajc (104,5 m). Kolejną lokatę zajął Aljaz Osterc (100,0 m), a trzecie miejsce przypadło Domenowi Prevcowi (97,5 m). Stosunkowo słaby wynik najmłodszego z braci Prevców może być niespodzianką, jednak Słoweniec wciąż pracuje nad formą przed zbliżającymi się startami międzynarodowymi.

W zawodach w Kranju wzięły udział tylko cztery skoczkinie. Najlepiej wśród nich wypadła doświadczona Eva Logar (100,5 m), drugie miejsce przypadło mistrzyni świata juniorów w rywalizacji drużyn mieszanych z 2016 roku, Nice Kriznar (96,0 m), zaś na trzeci stopień podium wskoczyła Ursa Bogataj (95,5 m).

Niedziela w Mislinji

Niedzielna rywalizacja odbyła się na obiekcie w Mislinji (Skakalnica Dr. Stanko Stoporko HS-93). Tego dnia rozegrano cztery dwuseryjne konkursy. W kategorii seniorów triumfowali ex aequo: startujący najczęściej w zawodach FIS Cup Zak Silih (88,0 / 90,0 m) oraz występujący zazwyczaj w zawodach PK starszy brat Tilena, Gasper Bartol (88,5 / 91,0 m). Podium uzupełnił David Krapez (87,5 / 92,0 m).

Wśród skoczków do lat 20 najlepiej spisali się stali bywalcy zawodów niższej rangi. Pierwsze miejsce zajął Matevz Samec (88,0 / 85,0 m), drugie – Blaz Palic (89,0 / 85,5 m), a trzecie – Martin Capuder (86,0 / 86,0 m).

Najdalej w całym gronie skaczących szybowali jednak tego dnia zawodnicy do lat 18. Wśród nich bardzo pewnie zwyciężył reprezentant klubu z Velenje, Aljaz Osterc (93,0 / 93,0 m), drugie miejsce zajął Timi Zajc (91,0 / 91,0 m), a trzeci był Kristjan Lesnik (87,0 / 89,5 m)

W kategorii żeńskiej wystąpiły, podobnie jak dzień wcześniej, zaledwie cztery skoczkinie, które podzieliły się miejscami na podium w następujący sposób: pierwsza była młodziutka Nika Kriznar (84,0 / 81,5 m), druga – Ursa Bogataj (80,0 / 79,0 m), natomiast trzecia – Eva Logar (83,5 / 82,5 m).