You are currently viewing Lahti: Ahonen, Kytoesaho i Kykkaenen z tytułami mistrzowskimi w Finlandii

Lahti: Ahonen, Kytoesaho i Kykkaenen z tytułami mistrzowskimi w Finlandii

Podczas gdy w Wiśle międzynarodowa stawka rywalizowała o punkty Pucharu Kontynentalnego, kompleks skoczni Salpausselkä w Lahti był areną letnich mistrzostw Finlandii. W zmaganiach seniorów znacznie młodszych kolegów zdystansował Janne Ahonen, po złote krążki sięgali także: Niko Kytösaho oraz Julia Kykkänen.

Kykkänen nadal bezkonkurencyjna

Zarówno konkurs kobiet jak i juniorów do lat 18. rozegrany został na normalnej skoczni, o rozmiarze (HS) umiejscowionym na 100. metrze. Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się Julia Kykkänen, która po skokach na 81,5 oraz 88 metrów wyprzedziła swoje rywalki z ogromną przewagą przekraczającą 50 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Susanna Forsström (69,0 / 75,0 m), zaś trzecią lokatę podzieliły: Jenny Rautionaho (69,0 / 69,5 m) oraz gościnnie występująca w Finlandii reprezentantka Kanady, Jasmine Sepandj (68,0 / 70,0 m). Łącznie w zawodach wystartowało jedynie pięć skoczkiń.

Kytösaho nadzieją na fińską przyszłość

W rywalizacji juniorów najlepiej spisał się niespełna 17-letni Niko Kytösaho, który w styczniu tego roku wygrał mistrzostwa Finlandii seniorów, w pokonanym polu zostawiając wówczas sławnego Janne Ahonena. W sobotnich zawodach drugiego Andreasa Alamommo zdystansował próbami na 90. i 96. metr, które dały mu 12-punktową przewagę nad najgroźniejszym rywalem. Zdobywca srebrnego medalu w swych skokach osiągał 87,5 oraz 93,5 metra, co także zapewniło mu bezpieczny, ponad 10-punktowy zapas nad następnymi skoczkami. Na najniższym stopniu podium znalazł się reprezentujący klub z Kuusamo Kalle Heikkinen (86,0 / 90,5 m). Dopiero na trzynastym miejscu uplasował się przedstawiciel kolejnego pokolenia rodziny Ahonenów, Mico, który zanotował dwie równe próby na odległość 76,5 metra.

„Niezniszczalny” Ahonen ze złotem

W niedzielę do walki o medale krajowego fińskiego czempionatu na dużej skoczni Salpausselkä (K-116 / HS-130) przystąpili seniorzy. W konkursowej rywalizacji o złoto wyłoniło się dwóch zdecydowanych faworytów – 39-letni Janne Ahonen oraz 21-letni Jarkko Määttä. Po tytuł mistrzowski po raz kolejny sięgnął „niezniszczalny” Ahonen, który triumf zapewnił sobie skokami na 124 i 117 metrów. Drugą pozycją i srebrnym medalem musiał się zadowolić Määttä (123,0 / 118,0 m). Trzecią lokatę z ponad 20-punktową stratą do mocniejszych krajowych rywali zajął Eetu Nousiainen (117,0 / 114,5 m).

W czołowej szóstce uplasowali się ponadto: Lauri Asikainen, Olli Muotka oraz Ville Larinto. Na 12. lokacie zmagania ukończył juniorski mistrz Finlandii, a o jedną pozycję niżej wylądował Harri Olli. 17. lokata przypadła bratu triumfatora – Pasi Ahonenowi, natomiast syn Janne, Mico, ukończył zmagania na 31. miejscu. Na starcie pojawiło się w sumie 37 zawodników.