„Raw Air” 2017 – znamy najważniejsze szczegóły norweskiego turnieju!

Logo norweskiego turnieju "Raw Air" (fot. skiforbundet.no)W trakcie odbywających się w Zurychu obrad Międzynarodowej Federacji Narciarskiej  przedstawiciele Norweskiego Związku Narciarskiego przedstawili szczegóły nowego turnieju, jaki od przyszłego sezonu rozgrywany będzie w marcu w tym skandynawskim kraju. Najważniejszą informacją jest nazwa cyklu zawodów  – Raw Air.

 

Raw Air – nowa norweska marka

W ciągu łącznie dziesięciu dni rywalizacji – wliczając w to także kwalifikacje – skoczkowie wezmą udział w sześciu konkursach, co będzie testem wytrzymałości fizycznej oraz psychicznej zawodników.

Koordynator turnieju, Arne Abraten, przekonywał, że założeniem zmagań nie jest żadna forma rywalizacji z niemiecko-austriackim Turniejem Czterech Skoczni, ale pomysł ma na celu przyciągnięcie grona nowych kibiców do tej dyscypliny sportu. – Chcielibyśmy postawić sprawę jasno, Raw Air nie ma być kopią Turnieju Czterech Skoczni. Nie chcemy  stać się konkurencją dla organizatorów niemiecko-austriackiego tournée i tak na pewno nie będzie – powiedział  działacz ze Skandynawii.

Areny turnieju "Raw Air" - skocznie w Oslo, Trondheim, Lillehammer i Vikersund
Areny turnieju „Raw Air” – skocznie w Oslo, Trondheim, Lillehammer i Vikersund

Jednocześnie Norweg nie krył dumy z faktu organizacji tak dużej imprezy, która w jego opinii znacząco zwiększy prestiż całego państwa. – Będzie to największe wydarzenie sportowe w Norwegii od dłuższego czasu. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy je współtworzyć. Z pewnością zapewni nam to szeroki rozgłos poza granicami naszego kraju – stwierdził Abraten.

Optymizmu nie krył również Lars-Tore Finnanger, jeden z organizatorów konkursów w Trondheim. – Większą uwagę mediów skupia cykl zawodów niż osobne zawody, rozgrywane w tradycyjnej formule. Staliśmy się częścią dużego projektu, który przyciąga spore zainteresowanie dziennikarzy. Możemy liczyć też na wyższe wsparcie finansowe niż w poprzednich latach – mówił Norweg.

W podobnym tonie wypowiedział się Kristin Vestgren Saetoroy, dyrektor zawodów w Oslo-Holmenkollen. – Jesteśmy dumni, że będziemy mogli zainaugurować Raw Air. Postaramy się zrobić wszystko, aby przyczynić się do rozwoju dyscypliny, a pomogą nam w tym nasza wspaniała publiczność oraz wolontariusze – zapowiedział działacz ze stołecznego miasta.

 

Nagrody, logistyka

Ujawniono także nagrody finansowe, jakie będą czekać na najlepszych zawodników. Skoczek, który zajmie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, otrzyma czek na 60 tys. euro, drugi zawodnik wzbogaci się o 30 tys., zaś miejsce na najniższym stopniu podium zostanie premiowane nagrodą w wysokości 10 tys. euro. Do tego dołączą oczywiście tradycyjne premie finansowe w ramach zmagań Pucharu Świata.

Norwescy kibice będą mieli wiele okazji do oklaskiwania swoich idoli (fot. Julia Piątkowska)
Norwescy kibice będą mieli wiele okazji do oklaskiwania swoich idoli (fot. Julia Piątkowska)

Nowością w stosunku do dotychczasowych zawodów Pucharu Świata, będzie wliczanie do klasyfikacji końcowej wyników osiągniętych w kwalifikacjach. Sprawi to zapewne dodatkową trudność dla skoczków marzących o ostatecznym triumfie oraz wykluczy możliwość odpuszczenia tej części rywalizacji, a ewentualny brak udziału może równać się z utratą szans na dobry wynik na finiszu turnieju.

Koordynator Raw Air wypowiedział się również na temat kwestii logistycznych, związanych z tak dużym przedsięwzięciem. – Nasz plan zakłada, że zawodnicy, trenerzy oraz dziennikarze będą przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi miejscami zawodów specjalnie wynajętym pociągiem. Ostatnia podróż, z Trondheim do Vikersund, zajmie najwięcej czasu, ze względu na odległość wynoszącą około 500 kilometrów, lecz udostępnione zostaną wagony sypialne. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z władzami Kolei Norweskich zapewnimy komfortowe warunki i wszystko zostanie przygotowane perfekcyjnie – zapowiedział Abraten.

 

Fannemel i Stoeckl o aspekcie sportowym

Anders Fannemel, fot. Julia Piątkowska
Anders Fannemel, fot. Julia Piątkowska

Jeden z czołowych skoczków kadry norweskiej, Anders Fannemel, w wywiadzie dla telewizji NRK, która zostanie głównym partnerem medialnym turnieju, przyznał, że nie może doczekać się rywalizacji na ojczystej ziemi w nowej formule. – Nikt z zawodników należących do światowej czołówki nie startował w podobnych zawodach, dlatego będzie to niezwykle ekscytujące doświadczenie. Myślę, że moje ciało jest gotowe na taki wysiłek, ale zobaczymy czy psychika sprosta temu wyzwaniu – wyznał rekordzista świata w długości lotu.

Z kolei Alexander Stoeckl widzi w Raw Air szansę na rozwój całej dyscypliny, który przysłuży się zwiększeniu zainteresowania skokami narciarskimi. – Będzie to wspaniała okazja, aby wykonać duży krok do przodu. Bardzo trudne wyzwanie dla zawodników to jedyna możliwość, aby  zyskać   popularność wśród  grona nowych kibiców – powiedział austriacki szkoleniowiec.

 

Pełny program „Raw Air” Norway 2017:

OSLO

  • 10 marca 2017 r. (piątek) – kwalifikacje
  • 11 marca 2017 r. (sobota) – konkurs drużynowy
  • 12 marca 2017 r. (niedziela) – konkurs indywidualny

LILLEHAMMER

  • 13 marca 2017 r. (poniedziałek) – kwalifikacje
  • 14 marca 2017 r. (wtorek) – konkurs indywidualny

TRONDHEIM

  • 15 marca 2017 r. (środa) – kwalifikacje
  • 16 marca 2017 r. (czwartek) – konkurs indywidualny

VIKERSUND

  • 17 marca 2017 r. (piątek) – kwalifikacje
  • 18 marca 2017 r. (sobota) – konkurs drużynowy
  • 19 marca 2017 r. (niedziela) – konkurs indywidualny, finał
 

źródło: fis-ski.com / aftenposten.no / nrk.no / dagbladet.no

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram