W oficjalnych seriach treningowych przed kwalifikacjami do konkursu Pucharu Świata na Lysgaardsbakken (HS-100) w norweskim Lillehammer najlepsze skoki oddawały: Japonka Sara Takanashi oraz reprezentantka gospodarzy Maren Lundby. Jedyna polska zawodniczka, Kinga Rajda zajmowała lokaty w siódmej i piątej dziesiątce stawki.
1. trening
Już w pierwszej serii treningowej zawodniczki pokazały, że stać je na skoki znacznie przekraczające punkt konstrukcyjny Lysgardsbakken (K-90). Dość długo na prowadzeniu znajdowała się powracająca do międzynarodowej rywalizacji Amerykanka Sarah Hendrickson (96,5 m), która skakała jednak z wysokiej 14. belki i ostatecznie uplasowała się na 9. pozycji. Na czele stawki znalazła się zgodnie z oczekiwaniami Japonka Sara Takanashi, która z 10. platformy najazdowej przy mniej sprzyjającym wietrze osiągnęła 90,5 metra. Drugie miejsce zajęła Rosjanka Anastasiya Barannikova (96,5 m / 11. belka), a trzecia była Niemka Anna Rupprecht (91,5 m / 10. belka).
W czołowej szóstce wylądowały ponadto dwie kolejne podopieczne trenera Andreasa Bauera – Katharina Althaus (90,0 m / 10. belka), Svenja Wuerth (97,0 m / 12. belka) oraz Japonka Yuka Seto (89,5 m / 10. belka).
Kinga Rajda będąca jedyną reprezentantką Polski startująca w Lillehammer, skacząc z 13. belki wylądowała na 58. metrze i zamknęła całą stawkę. Na rozbiegu nie pojawiła się Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz.
2. trening
W drugiej serii treningowej moc pokazała faworytka gospodarzy – Maren Lundby. 22-letnia zawodniczka poszybowała najdalej (98,5 metra / 11. belka) i zdołała wyprzedzić Japonkę Sarę Takanashi (97,5 m / 10. belka). Trzecie miejsce zajęła solidnie prezentująca się Niemka Svenja Wuerth (93,5 m / 12. belka). W gronie najlepszy plasowały się ponadto: Rumunka Daniela Haralambie (93,5 m), Austriaczka Jacqueline Seifriedsberger (89,0 m), i Włoszka Elena Runggaldier (93,0 m).
Nasza reprezentantka, Kinga Rajda, poprawiła się w porównaniu do pierwszej rundy treningowej. Tym razem skok na 77,5 metra dał jej 42. pozycję. Jeśli jednak Polka myśli o awansie do piątkowej rywalizacji, musi skakać jeszcze dalej.
Z drugiej treningowej próby zrezygnowały: Sarah Hendrickson, Lucile Morat i Jasmine Sepandj.
Pełne wyniki obu serii treningowych poniżej. Już o godz. 16:00 powinny się rozpocząć kwalifikacje do jutrzejszego konkursu indywidualnego. Tekstowa relacja LIVE jest dostępna na SkokiPolska.pl >>>
Wyniki pierwszego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Sara Takanashi | JPN | 10 | 90,5 m | 79.2 |
2 | Anastasiya Barannikova | RUS | 11 | 96,5 m | 76.4 |
3 | Anna Rupprecht | GER | 10 | 91,5 m | 75.1 |
4 | Katharina Althaus | GER | 10 | 90,0 m | 72.7 |
5 | Svenja Wuerth | GER | 12 | 97,0 m | 72.2 |
6 | Yuka Seto | JPN | 10 | 89,5 m | 68.5 |
7 | Carina Vogt | GER | 10 | 88,0 m | 67.0 |
8 | Maren Lundby | NOR | 10 | 85,0 m | 66.4 |
9 | Sarah Hendrickson | USA | 14 | 96,5 m | 65.8 |
10 | Irina Avvakumova | RUS | 10 | 83,5 m | 64.9 |
11 | Elena Runggaldier | ITA | 10 | 82,5 m | 61.3 |
12 | Evelyn Insam | ITA | 10 | 85,5 m | 60.1 |
13 | Nita Englund | USA | 10 | 83,0 m | 59.3 |
14 | Sofia Tikhonova | RUS | 10 | 83,0 m | 58.9 |
15 | Jacqueline Seifriedsberger | AUT | 10 | 80,5 m | 58.1 |
16 | Yuki Ito | JPN | 10 | 79,5 m | 57.8 |
17 | Maja Vtic | SLO | 10 | 79,5 m | 57.5 |
18 | Spela Rogelj | SLO | 10 | 79,5 m | 55.1 |
19 | Juliane Seyfarth | GER | 10 | 75,0 m | 54.9 |
20 | Daniela Haralambie | ROU | 11 | 83,5 m | 53.7 |
21 | Katja Pozun | SLO | 10 | 82,0 m | 53.0 |
22 | Ksenia Kablukova | RUS | 12 | 86,5 m | 52.2 |
23 | Anniken Mork | NOR | 14 | 90,0 m | 51.6 |
24 | Coline Mattel | FRA | 12 | 84,0 m | 50.4 |
25 | Claudia Purker | AUT | 12 | 87,5 m | 49.9 |
26 | Tara Geraghty-Moats | USA | 10 | 78,0 m | 49.6 |
27 | Eva Pinkelnig | AUT | 10 | 78,0 m | 49.4 |
28 | Manuela Malsiner | ITA | 12 | 83,5 m | 49.1 |
29 | Lara Malsiner | ITA | 13 | 87,5 m | 48.5 |
30 | Sabrina Windmueller | SUI | 12 | 84,5 m | 47.3 |
31 | Elisabeth Raudaschl | AUT | 10 | 79,5 m | 46.6 |
32 | Ursa Bogataj | SLO | 10 | 75,5 m | 46.3 |
33 | Lea Lemare | FRA | 12 | 83,5 m | 46.0 |
34 | Nika Kriznar | SLO | 12 | 78,5 m | 45.1 |
35 | Kaori Iwabuchi | JPN | 10 | 77,0 m | 44.6 |
36 | Oceane Avocat Gros | FRA | 14 | 86,5 m | 44.5 |
37 | Nina Lussi | USA | 14 | 82,0 m | 43.7 |
38 | Barbora Blazkova | CZE | 12 | 78,5 m | 43.1 |
39 | Silje Opseth | NOR | 12 | 80,0 m | 42.3 |
40 | Xinyue Chang | CHN | 14 | 81,0 m | 42.1 |
41 | Marta Krepelkova | RUS | 14 | 81,5 m | 41.0 |
42 | Chiara Hoelzl | AUT | 10 | 70,5 m | 40.7 |
43 | Ema Klinec | SLO | 10 | 72,5 m | 39.1 |
44 | Jasmine Sepandj | CAN | 14 | 80,5 m | 38.6 |
45 | Roberta d'Agostina | ITA | 14 | 77,5 m | 35.9 |
46 | Zdena Pesatova | CZE | 12 | 74,5 m | 35.5 |
47 | Anna Odine Stroem | NOR | 12 | 78,5 m | 35.0 |
48 | Atsuko Tanaka | CAN | 14 | 75,5 m | 34.6 |
49 | Julia Kykkaenen | FIN | 10 | 71,0 m | 33.6 |
50 | Thea Sofie Kleven | NOR | 14 | 77,0 m | 33.2 |
51 | Lucile Morat | FRA | 14 | 77,0 m | 32.7 |
52 | Ramona Straub | GER | 12 | 75,5 m | 32.2 |
53 | Natasha Bodnarchuk | CAN | 14 | 80,0 m | 30.9 |
54 | Taylor Henrich | CAN | 10 | 68,0 m | 28.9 |
55 | Xueyao Li | CHN | 14 | 78,5 m | 27.1 |
56 | Guy-Lim Park | KOR | 14 | 78,5 m | 27.1 |
57 | Alexandra Kustova | RUS | 12 | 67,0 m | 17.9 |
58 | Qi Liu | CHN | 14 | 69,0 m | 10.5 |
59 | Tong Ma | CHN | 14 | 65,0 m | 4.4 |
60 | Abigail Strate | CAN | 14 | 61,5 m | 2.4 |
61 | Jana Mrakotova | CZE | 14 | 60,5 m | 0.0 |
Nicole Maurer | CAN | 13 | 62,0 m | 0.0 | |
Kinga Rajda | POL | 13 | 58,0 m | 0.0 | |
DNS | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | - | - | - |
Wyniki drugiego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Maren Lundby | NOR | 11 | 98,5 m | 75.0 |
2 | Sara Takanashi | JPN | 10 | 97,5 m | 73.7 |
3 | Svenja Wuerth | GER | 12 | 93,5 m | 62.5 |
4 | Daniela Haralambie | ROU | 12 | 93,5 m | 61.8 |
5 | Jacqueline Seifriedsberger | AUT | 10 | 89,0 m | 61.1 |
6 | Elena Runggaldier | ITA | 12 | 93,0 m | 58.8 |
7 | Katharina Althaus | GER | 12 | 92,5 m | 58.1 |
8 | Anna Rupprecht | GER | 12 | 89,5 m | 57.9 |
9 | Maja Vtic | SLO | 10 | 87,5 m | 54.6 |
10 | Carina Vogt | GER | 12 | 91,0 m | 53.8 |
11 | Yuki Ito | JPN | 11 | 86,0 m | 53.3 |
12 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 10 | 85,0 m | 53.0 |
13 | Nita Englund | USA | 12 | 90,0 m | 52.9 |
14 | Irina Avvakumova | RUS | 11 | 86,5 m | 52.2 |
15 | Ursa Bogataj | SLO | 12 | 88,5 m | 50.6 |
16 | Ema Klinec | SLO | 11 | 87,0 m | 50.1 |
17 | Kaori Iwabuchi | JPN | 12 | 85,5 m | 49.8 |
18 | Yuka Seto | JPN | 12 | 88,0 m | 49.7 |
19 | Evelyn Insam | ITA | 12 | 84,5 m | 47.3 |
20 | Anastasiya Barannikova | RUS | 12 | 83,5 m | 46.9 |
21 | Nika Kriznar | SLO | 12 | 88,0 m | 46.8 |
22 | Ksenia Kablukova | RUS | 12 | 85,5 m | 46.6 |
23 | Taylor Henrich | CAN | 12 | 86,0 m | 46.2 |
24 | Sofia Tikhonova | RUS | 12 | 83,0 m | 44.4 |
25 | Chiara Hoelzl | AUT | 10 | 78,5 m | 44.2 |
26 | Tara Geraghty-Moats | USA | 12 | 80,5 m | 44.1 |
27 | Julia Kykkaenen | FIN | 12 | 85,5 m | 42.6 |
28 | Anniken Mork | NOR | 12 | 81,0 m | 40.4 |
29 | Lea Lemare | FRA | 12 | 84,0 m | 40.1 |
30 | Juliane Seyfarth | GER | 12 | 79,5 m | 39.9 |
31 | Atsuko Tanaka | CAN | 12 | 80,5 m | 38.9 |
32 | Spela Rogelj | SLO | 11 | 81,5 m | 37.6 |
33 | Coline Mattel | FRA | 12 | 78,5 m | 37.0 |
34 | Silje Opseth | NOR | 12 | 80,0 m | 36.4 |
35 | Eva Pinkelnig | AUT | 12 | 81,5 m | 35.7 |
36 | Ramona Straub | GER | 12 | 81,0 m | 34.9 |
37 | Katja Pozun | SLO | 12 | 75,5 m | 33.1 |
38 | Roberta d'Agostina | ITA | 12 | 76,5 m | 32.4 |
39 | Manuela Malsiner | ITA | 12 | 71,5 m | 32.2 |
40 | Alexandra Kustova | RUS | 12 | 75,0 m | 29.5 |
41 | Xueyao Li | CHN | 12 | 76,5 m | 28.8 |
42 | Kinga Rajda | POL | 12 | 77,5 m | 28.5 |
43 | Nina Lussi | USA | 12 | 76,0 m | 27.7 |
44 | Sabrina Windmueller | SUI | 12 | 76,0 m | 27.5 |
45 | Lara Malsiner | ITA | 12 | 74,5 m | 26.2 |
46 | Zdena Pesatova | CZE | 12 | 76,5 m | 24.7 |
47 | Qi Liu | CHN | 12 | 67,5 m | 19.8 |
48 | Xinyue Chang | CHN | 12 | 69,0 m | 17.9 |
49 | Barbora Blazkova | CZE | 12 | 73,0 m | 17.7 |
Natasha Bodnarchuk | CAN | 12 | 67,0 m | 17.7 | |
51 | Jana Mrakotova | CZE | 12 | 70,5 m | 17.2 |
Guy-Lim Park | KOR | 12 | 70,5 m | 17.2 | |
53 | Marta Krepelkova | CZE | 12 | 67,5 m | 17.0 |
54 | Oceane Avocat Gros | FRA | 12 | 68,5 m | 15.5 |
55 | Anna Odine Stroem | NOR | 12 | 70,5 m | 14.9 |
56 | Thea Sofie Kleven | NOR | 12 | 68,5 m | 14.2 |
57 | Claudia Purker | AUT | 12 | 69,5 m | 12.9 |
58 | Nicole Maurer | CAN | 12 | 61,5 m | 7.9 |
59 | Elisabeth Raudaschl | AUT | 12 | 64,5 m | 4.8 |
60 | Abigail Strate | CAN | 12 | 60,0 m | 0.0 |
Tong Ma | CHN | 12 | 56,0 m | 0.0 | |
DNS | Lucile Morat | FRA | - | - | - |
DNS | Jasmine Sepandj | CAN | - | - | - |
DNS | Sarah Hendrickson | USA | - | - | - |
informacja własna