Skoczkowie mają już za sobą dwie oficjalne serie treningowe, które poprzedziły kwalifikacje do konkursu Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Na powiększonym obiekcie Okurayama (HS-137) najlepiej spisali się: Niemiec Markus Eisenbichler i Słoweniec Peter Prevc. W ścisłej czołówce stawki plasowali się również reprezentanci Polski.
1. trening
Już pierwsza runda treningowa pokazała, że na Okurayamie (HS-137) zgodnie z tradycją będą panować bardzo loteryjne warunki. Częste zmiany belek najazdowych oraz różna siła wiatru spowodowała spore rozbieżności w odległościach czołówki. Pierwsze miejsce zajął Niemiec Markus Eisenbichler, który poszybował 140,5 metra z 13. platformy najazdowej. Na drugiej pozycji znalazł się Norweg Daniel Andre Tande (132,0 m / 13. belka). Trzeci był Jan Ziobro, który jednak po skoku na 137,5 metra przewrócił się. Upadek był jednak na tyle niegroźny, że Polak sam opuścił zeskok. Czołową szóstkę stawki uzupełnili dwaj Austriacy, Michael Hayboeck (134,0 m) i Stefan Kraft (127,5 m), a także kolejny z podopiecznych trenera Stoeckla, Robert Johansson (135,0 m).
Kolejne dwie lokaty należały do Polaków - Kamila Stocha (129,0 m) oraz Macieja Kota (131,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Piotr Żyła (130,5 m). Na 13. pozycji rundę zakończył Dawid Kubacki (126,5 m), a na 23. Stefan Hula (128,0 m).
2. trening
W drugiej rundzie treningowej najlepszy okazał się najstarszy z braci Prevc, Peter, który z 15. belki osiągnął 131,5 metra. Drugą lokatę zajął polski lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Kamil Stoch (129,5 m), a trójkę uzupełnił Norweg Daniel Andre Tande (129,0 m). W ścisłej czołówce zameldowali się ponadto: Słoweniec Anze Semenic (131,0 m), Niemiec Markus Eisenbichler (125,0 m) oraz kolejny z podopiecznych trenera Gorana Janusa, Anze Lanisek (135,0 m).
Na 8. lokacie ukończył rundę kolejny z biało-czerwonych, Maciej Kot (124,0 m), a 11. miejsce zajął Jan Ziobro (121,0 m). W trzydziestce zmieścił się jeszcze Dawid Kubacki (117,0 m / 24. miejsce). Słabsze próby zaprezentowali: 33. Stefan Hula (113,0 m) oraz 54. Piotr Żyła (102,0 m).
Dodajmy, że w obu seriach treningowych całą stawkę z bardzo nieudanymi skokami zamykał Domen Prevc (100,0 / 82,5 m).
Początek kwalifikacji w związku z późniejszą godziną rozpoczęcia treningów zaplanowany jest na godz. 10:00. Transmisję przeprowadzi Eurosport 2. Tekstowa relacja LIVE trwa na SkokiPolska.pl >>>
Wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Markus Eisenbichler | GER | 13 | 140,5 m | 99.5 |
2 | Daniel Andre Tande | NOR | 13 | 132,0 m | 91.7 |
3 | Jan Ziobro | POL | 14 |
137,5 m upadek |
89.2 |
4 | Michael Hayboeck | AUT | 13 | 134,0 m | 88.4 |
5 | Stefan Kraft | AUT | 13 | 127,5 m | 85.1 |
6 | Robert Johansson | NOR | 14 | 135,0 m | 84.4 |
7 | Kamil Stoch | POL | 13 | 129,0 m | 83.8 |
8 | Maciej Kot | POL | 13 | 131,5 m | 83.5 |
9 | Markus Schiffner | AUT | 15 | 136,5 m | 83.3 |
10 | Piotr Żyła | POL | 13 | 130,5 m | 81.3 |
11 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 13 | 127,5 m | 79.3 |
12 | Stefan Huber | AUT | 16 | 136,5 m | 78.7 |
13 | Dawid Kubacki | POL | 13 | 126,5 m | 77.9 |
14 | Noriaki Kasai | JPN | 14 | 130,0 m | 75.3 |
Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 15 | 131,0 m | 75.3 | |
16 | Clemens Aigner | AUT | 15 | 130,5 m | 73.0 |
17 | Andreas Wellinger | GER | 12 | 120,0 m | 72.2 |
18 | Jernej Damjan | SLO | 14 | 127,5 m | 72.1 |
19 | Taku Takeuchi | JPN | 14 | 125,0 m | 71.9 |
20 | Roman Koudelka | CZE | 14 | 127,5 m | 70.9 |
21 | Richard Freitag | GER | 13 | 122,5 m | 70.7 |
22 | Manuel Fettner | AUT | 12 | 121,0 m | 70.6 |
23 | Stefan Hula | POL | 14 | 128,0 m | 70.2 |
24 | Anze Lanisek | SLO | 15 | 127,0 m | 68.7 |
25 | Peter Prevc | SLO | 13 | 122,0 m | 67.8 |
26 | Daiki Ito | JPN | 14 | 122,0 m | 67.5 |
27 | Anze Semenic | SLO | 15 | 125,5 m | 67.0 |
28 | Junshiro Kobayashi | JPN | 16 | 131,5 m | 65.4 |
29 | Vojtech Stursa | CZE | 14 | 129,0 m | 64.9 |
30 | Jurij Tepes | SLO | 13 | 121,5 m | 64.4 |
31 | Kento Sakuyama | JPN | 15 | 130,0 m | 64.2 |
32 | Halvor Egner Granerud | NOR | 15 | 125,0 m | 64.0 |
33 | Michael Glasder | USA | 15 | 119,0 m | 60.9 |
34 | Jarkko Maeaettae | FIN | 15 | 124,5 m | 59.9 |
35 | Jakub Janda | CZE | 14 | 119,5 m | 59.4 |
36 | Andreas Stjernen | NOR | 13 | 115,5 m | 58.5 |
Ville Larinto | FIN | 15 | 123,5 m | 58.5 | |
38 | Killian Peier | SUI | 15 | 121,0 m | 58.1 |
39 | Kenshiro Ito | JPN | 16 | 126,0 m | 57.4 |
40 | Philipp Aschenwald | AUT | 15 | 116,5 m | 56.4 |
Naoki Nakamura | JPN | 16 | 128,5 m | 56.4 | |
42 | Tomas Vancura | CZE | 15 | 124,0 m | 56.3 |
43 | Karl Geiger | GER | 13 | 116,5 m | 55.5 |
44 | Andreas Wank | GER | 15 | 118,0 m | 55.3 |
45 | Simon Ammann | SUI | 15 | 117,5 m | 54.6 |
46 | Pius Paschke | GER | 15 | 122,0 m | 51.7 |
47 | Yuken Iwasa | JPN | 16 | 123,5 m | 51.3 |
48 | Yukiya Sato | JPN | 16 | 122,0 m | 50.9 |
49 | Evgeniy Klimov | RUS | 13 | 109,0 m | 50.4 |
50 | Denis Kornilov | RUS | 15 | 117,0 m | 50.0 |
51 | Alexey Romashov | RUS | 15 | 117,0 m | 48.4 |
52 | Lukas Hlava | CZE | 15 | 112,5 m | 47.2 |
Masamitsu Ito | JPN | 16 | 122,5 m | 47.2 | |
54 | Hyun-Ki Kim | KOR | 16 | 114,0 m | 44.1 |
55 | Aleksandr Bazhenov | RUS | 16 | 118,0 m | 43.9 |
56 | Gregor Deschwanden | SUI | 15 | 114,0 m | 43.8 |
57 | Kevin Bickner | USA | 15 | 112,0 m | 43.7 |
58 | Cene Prevc | SLO | 14 | 109,5 m | 42.1 |
59 | Heung-Chul Choi | KOR | 15 | 112,0 m | 36.6 |
60 | Vladimir Zografski | BUL | 15 | 110,5 m | 35.7 |
61 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 15 | 102,5 m | 35.2 |
62 | Kaarel Nurmsalu | EST | 15 | 105,0 m | 30.0 |
63 | Domen Prevc | SLO | 13 | 100,0 m | 29.0 |
Wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Peter Prevc | SLO | 15 | 131,5 m | 80.9 |
2 | Kamil Stoch | POL | 15 | 129,5 m | 76.7 |
3 | Daniel Andre Tande | NOR | 15 | 129,0 m | 74.6 |
4 | Anze Semenic | SLO | 15 | 131,0 m | 71.3 |
5 | Markus Eisenbichler | GER | 15 | 125,0 m | 70.7 |
6 | Anze Lanisek | SLO | 16 | 135,0 m | 69.3 |
7 | Andreas Wellinger | GER | 15 | 125,0 m | 66.6 |
8 | Maciej Kot | POL | 15 | 124,0 m | 64.8 |
9 | Robert Johansson | NOR | 15 | 124,5 m | 63.9 |
10 | Roman Koudelka | CZE | 15 | 123,0 m | 63.5 |
11 | Jan Ziobro | POL | 15 | 121,0 m | 62.9 |
12 | Stefan Kraft | AUT | 15 | 121,5 m | 62.8 |
13 | Jakub Janda | CZE | 15 | 122,5 m | 62.6 |
14 | Daiki Ito | JPN | 15 | 123,0 m | 62.5 |
15 | Manuel Fettner | AUT | 15 | 120,5 m | 61.5 |
16 | Richard Freitag | GER | 15 | 119,5 m | 58.1 |
17 | Michael Hayboeck | AUT | 15 | 119,0 m | 57.8 |
Taku Takeuchi | JPN | 15 | 121,0 m | 57.8 | |
19 | Junshiro Kobayashi | JPN | 15 | 126,5 m | 57.7 |
20 | Andreas Wank | GER | 15 | 119,5 m | 56.4 |
21 | Simon Ammann | SUI | 15 | 120,0 m | 55.8 |
22 | Kento Sakuyama | JPN | 16 | 125,5 m | 54.4 |
23 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 15 | 117,0 m | 54.2 |
24 | Dawid Kubacki | POL | 15 | 117,0 m | 53.3 |
25 | Andreas Stjernen | NOR | 15 | 115,5 m | 52.0 |
26 | Halvor Egner Granerud | NOR | 15 | 118,0 m | 51.9 |
27 | Denis Kornilov | RUS | 15 | 116,0 m | 51.5 |
28 | Noriaki Kasai | JPN | 15 | 117,0 m | 51.4 |
29 | Markus Schiffner | AUT | 15 | 117,5 m | 51.0 |
30 | Stefan Huber | AUT | 15 | 118,5 m | 50.2 |
31 | Clemens Aigner | AUT | 15 | 116,5 m | 48.8 |
32 | Michael Glasder | USA | 15 | 116,0 m | 46.5 |
33 | Stefan Hula | POL | 15 | 113,0 m | 45.4 |
34 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 15 | 116,0 m | 44.9 |
35 | Gregor Deschwanden | SUI | 15 | 115,0 m | 44.5 |
36 | Jurij Tepes | SLO | 15 | 111,0 m | 44.3 |
37 | Pius Paschke | GER | 15 | 115,0 m | 43.4 |
38 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 15 | 111,5 m | 43.1 |
39 | Yukiya Sato | JPN | 15 | 116,0 m | 42.1 |
40 | Alexey Romashov | RUS | 15 | 115,0 m | 41.7 |
Hyun-Ki Kim | KOR | 15 | 119,0 m | 41.7 | |
42 | Naoki Nakamura | JPN | 15 | 118,0 m | 41.4 |
43 | Ville Larinto | FIN | 15 | 112,5 m | 41.1 |
44 | Kenshiro Ito | JPN | 15 | 116,0 m | 40.6 |
45 | Lukas Hlava | CZE | 15 | 111,5 m | 39.8 |
46 | Karl Geiger | GER | 15 | 111,5 m | 39.4 |
47 | Masamitsu Ito | JPN | 15 | 119,0 m | 37.6 |
48 | Philipp Aschenwald | AUT | 15 | 111,0 m | 37.4 |
49 | Evgeniy Klimov | RUS | 15 | 106,5 m | 37.1 |
50 | Cene Prevc | SLO | 15 | 109,5 m | 37.0 |
51 | Vojtech Stursa | CZE | 15 | 107,5 m | 36.5 |
52 | Jarkko Maeaettae | FIN | 15 | 109,0 m | 35.2 |
53 | Tomas Vancura | CZE | 15 | 107,0 m | 31.6 |
54 | Piotr Żyła | POL | 15 | 102,0 m | 26.3 |
55 | Vladimir Zografski | BUL | 15 | 104,5 m | 25.5 |
56 | Kevin Bickner | USA | 15 | 104,5 m | 25.0 |
57 | Aleksandr Bazhenov | RUS | 15 | 104,0 m | 24.4 |
58 | Killian Peier | SUI | 15 | 103,0 m | 22.5 |
59 | Yuken Iwasa | JPN | 15 | 108,5 m | 20.5 |
60 | Kaarel Nurmsalu | EST | 15 | 97,5 m | 17.5 |
61 | Jernej Damjan | SLO | 15 | 95,5 m | 17.4 |
62 | Heung-Chul Choi | KOR | 15 | 88,0 m | 12.7 |
63 | Domen Prevc | SLO | 15 | 82,5 m | 0.0 |
informacja własna