Trzynastu słoweńskich skoczków wystąpi w Planicy!

Słoweńscy skoczkowie - J.Damjan i D.Prevc, w tle P.Prevc i J.Tepes (fot. Julia Piątkowska)

Słoweńscy skoczkowie - J.Damjan i D.Prevc, w tle P.Prevc i J.Tepes (fot. Julia Piątkowska)

Słoweńscy skoczkowie (fot. Julia Piątkowska)Wielki finał sezonu zbliża się wielkimi krokami. Od czwartku najlepsi skoczkowie staną na starcie ostatnich w tym sezonie kwalifikacji. W walce o Kryształową Kulę wciąż pozostaje dwóch zawodników: Stefan Kraft i Kamil Stoch. Na Letanicy wszystko jest jednak jest możliwe, a do walki o czołowe lokaty będą chcieli się włączyć również Słoweńcy.

 
Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)
Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Trener reprezentacji Słowenii Goran Janus powołał 13 skoczków, którzy spróbują swoich sił podczas Pucharu Świata w Planicy. Oprócz startujących w Vikersund Petera Prevca, Jurija Tepesa, Jerneja Damjana, Anze Laniska, Anze Semenica, Nejca Dezmana i Domena Prevca, przed własną publicznością wystąpią: Tilen Bartol, Jaka Hvala, Rok Justin, Cene Prevc, Matjaz Pungertar i Miran Zupancic .

– Gratulacje dla wszystkich chłopaków za walkę. Skoki narciarskie są bardzo podstępne i nieprzewidywalne, co mogliśmy zobaczyć przy próbach Andreasa Wellingera, Jerneja Damjana czy nawet Stefana Krafta. Nam jako zespołowi udało się osiągnąć dobre wyniki, a turniej w Norwegii nie był łatwy – mówił jeszcze po niedzielnych zawodach Goran Janus. 

Jurij Tepes (fot. Stefan Piwowar)
Jurij Tepes (fot. Stefan Piwowar)

Słoweńscy kibice liczą na dobry występ swoich reprezentantów. Patrząc na ostatnie wyniki w Vikersund widać, że podopieczni Gorana Janusa bardzo dobrze czują się na obiektach mamucich. Cała szóstka, która wystąpiła w niedzielnym konkursie głównym była w drugiej serii, dodatkowo trzech zawodników (Peter Prevc, Jurij Tepes, Domen Prevc) było w pierwszej ósemce zawodów. Dodajmy, że w całym cyklu Raw Air najwyżej sklasyfikowanym Słoweńcem był najstarszy z braci Prevc – zajął piątą lokatę. Słoweńcy zechcą jednak z pewnością poprawić zespołową skuteczność i czwartą lokatę zajętą w sobotnim konkursie drużynowym.

'Letalnica' w Planicy (fot. Julia Piątowska)
‚Letalnica’ w Planicy (fot. Julia Piątowska)

– Nie możemy się już doczekać konkursów w Planicy. Mam nadzieję, że przyjdzie dużo kibiców, którzy będą się cieszyć z dalekich lotów naszych skoczków. Biorąc pod uwagę ostatnie zawody, tu w Planicy możemy osiągnąć najlepsze rezultaty, które będą „wisienką na torcie”  dodał trener reprezentacji Słowenii.

– Konkursy w Vikersund są już za nami i jestem z nich bardzo zadowolony. Teraz myślę już o Planicy, gdzie mam nadzieję, będzie wielu naszych fanów. Oni dodają nam dodatkowych sił, który brakuje już pod koniec sezonu – mówił Peter Prevc, który w niedzielę zajął szóste miejsce.

Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)
Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Zawodnicy czekają już na ostatni weekend Pucharu Świata, a organizatorzy robią wszystko, by jak najlepiej przygotować skocznię na finałowe konkursy. W Planicy panują bardzo wysokie temperatury jak na tę porę roku, nawet ponad 10°C. Takie warunki nie ułatwiają pracy organizatorom. – Każdy z nas robi co może. Niektóre z problemów wynikają ze zbyt ciepłej i słonecznej pogody. Wiele rzeczy musimy robić ręcznie – mówi dyrektor Instytutu Sportu w Planicy, Jelko Gros. Słoweńcy stosują specjalny preparat do wyższych temperatur, dzięki któremu śnieg twardnieje, sprawdzają tory najazdowe, a w środę będą już tylko dekorować skocznię, tak by wszystko było idealnie przygotowane na czwartkowe treningi i kwalifikacje. Dodatkowo w środowe przedpołudnie Letalnicę przetestują przedskoczkowie.

Jernej Damjan (fot. Julia Piątkowska)
Jernej Damjan (fot. Julia Piątkowska)

W Planicy zawodnicy powalczą nie tylko o końcowe zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale też o zwycięstwo w klasyfikacji lotów narciarskich. O Małą Kryształową Kulę będzie walczyć Stefan Kraft i Kamil Stoch, a do walki o podium może się włączyć również Peter Prevc, który do trzeciego w tym zestawieniu Andreasa Wellingera, traci 43 pkt. Słoweniec jest doskonałym lotnikiem, co udowadniał w poprzednich trzech sezonach, gdy wygrywał w tej klasyfikacji. Warto również podkreślić, że od Słoweńcy (Peter Prevc, Robert Kranjec i Jurij Tepes) wygrywali w sześciu ostatnich indywidualnych konkursach na Letalnicy. Ostatnim zawodnikiem nie będącym reprezentantem gospodarzy, który zwyciężył na słoweńskim „mamucie”, był Austriak Gregor Schlierenzauer. Dokonał tego w 2013 roku.

 

Skład reprezentacji Słowenii na PŚ w Planicy:

 • Domen Prevc (6. miejsce w PŚ 2016/17 / 7. miejsce w PŚ w lotach 2016/17)
 • Peter Prevc (10. / 4.)
 • Jurij Tepes (23. / 8.)
 • Jernej Damjan (28. / 17.)
 • Anze Lanisek (34. / 28.)
 • Cene Prevc (40. / 39.)
 • Anze Semenic (45. / 24.)
 • Nejc Dezman (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 • Tilen Bartol (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 • Jaka Hvala (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 • Rok Justin (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 • Miran Zupancic (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 • Matjaz Pungertar (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)

źródła: siol.net, sloski.si

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram