Apoloniusz Tajner powalczy o kolejną kadencję prezesa PZN

Apoloniusz Tajner, fot. Julia Piątkowska

tajner_apoloniusz_wisla-press-2016_fot-julia-piatkowskaFunkcję prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner objął 11 lat temu. Choć ustawa o sporcie stanowi, że „funkcję prezesa zarządu polskiego związku sportowego można pełnić nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie kadencje”, były szkoleniowiec reprezentacji Polski w skokach zamierza ubiegać się o to stanowisko po raz trzeci. Dlaczego?

 

Tajner_Apoloniusz_konferencja_fot.Julia.Piatkowska
Apoloniusz Tajner, fot. Julia Piątkowska

Apoloniusz Tajner zapowiedział ponowne kandydowanie na prezesa, tłumacząc że Polski Związek Narciarski wiąże ustna umowa z Ministerstwem Sportu. Na jej podstawie stwierdza się, że kadencja, podczas której ustawa (z 2010 roku) weszła w życie, nie jest brana w rachubę. – To wszystko i tak nie ma większego znaczenia, bo nie widać na razie w związku potrzeby zmian organizacyjnych czy personalnych. Bez względu zatem na to, czy mogę kandydować, czy nie mogę, na pewno będę dalej w tym uczestniczył. W takiej, czy innej formie. Chyba że pojawiłby się jakiś zupełnie nowy układ polityczny, który wymiótłby to wszystko – dodał prezes PZN.

 

Jak wyglądała droga Apoloniusza Tajnera do fotela prezesa? Przeciętny kibic kojarzy Tajnera przede wszystkim z sukcesami Adama Małysza w latach 2000-2003, jednak prezes PZN w świecie skoków funkcjonował już dużo wcześniej. W młodości Tajner uprawiał kombinację norweską, a w latach 1984-90 jako trener prowadził reprezentację Polski w tej dyscyplinie (m.in. na igrzyskach w Calgary w 1988 roku). Następnie, odpoczywając od nart, prowadził wraz z żoną sklep obuwniczy. Lata 1994-1999 to powrót Tajnera do PZN-u w roli wiceprezesa ds. sportowych. To właśnie on był odpowiedzialny za sprowadzenie do reprezentacji Polski czeskiego trenera, Pavla Mikeski.

 

Adam Małysz, fot. Bartosz Leja
Adam Małysz, fot. Bartosz Leja

Po rezygnacji Czecha i po krótkiej przygodzie z kadrą Piotra Fijasa, Tajner został głównym szkoleniowcem kadry skoczków. Wprowadził on wiele zmian w sposobie prowadzenia zawodników, zwiększył sztab o psychologa Jana Blecharza i fizjologa Jerzego Żołądzia. Między innymi te czynniki doprowadziły do wielkich osiągnięć Małysza: trzykrotnego z rzędu zdobyciu Kryształowej Kuli, medali mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, triumfu w Turnieju Czterech Skoczni. Ponadto za kadencji Tajnera Polacy po raz pierwszy stanęli na podium podczas zmagań drużynowych (3. miejsce w Villach w 2001 roku).

 

Po nieudanym sezonie 2003/04 Tajner podał się do dymisji. Po zakończeniu kariery trenerskiej, pełnił kolejne funkcje w PZN: dyrektora sportowego, sekretarza generalnego, kuratora (z nominacji rządowej), aż wreszcie w 2006 roku został wybrany prezesem związku. W 2010 rozpoczął drugą, a w 2014 trzecią kadencję na tym stanowisku.

 

Źródła: eurosport.onet.pl, pzn.pl, własne

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram