Skoczkowie mają już za sobą dwie oficjalne serie treningowe poprzedzające kwalifikacje do jutrzejszego konkursu FIS Grand Prix w japońskiej Hakubie. Na dużym olimpijskim obiekcie HS-131 najlepsze skoki oddali: Amerykanin Kevin Bickner oraz Szwajcar Simon Ammann. Najwyższe lokaty w polskim gronie zajmowali Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka.
1. trening
W pierwszej serii wszyscy zawodnicy korzystali z 14. platformy najazdowej. Najlepiej w całej stawce zaprezentował się lider amerykańskiej kadry, Kevin Bickner, który wykorzystując nieznaczne podmuchy wiatru pod narty (0,34 m/s) poszybował najdalej - na odległość 128,5 metra. Na drugiej pozycji wylądował reprezentant gospodarzy, Japończyk Ryoyu Kobayashi (126,5 m), a czołową trójkę uzupełnił doświadczony czterokrotny mistrz olimpijski, Szwajcar Simon Ammann (125,5 m). W najlepszej szóstce zmieścili się ponadto dwaj Słoweńcy (Tilen Bartol i Anze Semenic), a także Rosjanin Roman Trofimov.
Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się Aleksander Zniszczoł, któremu 119-metrowa próba dała 11. lokatę. Na 15. pozycji zameldował się zwycięzca zakończonego przed kilkoma dniami Turnieju Beskidzkiego, Klemens Murańka (115,5 m), 24. był Jan Ziobro (114,0 m), a 28. Krzysztof Miętus (110,5 m).
2. trening
W drugiej serii treningowej zawodnicy rywalizowali już z trzech różnych belek startowych (nr 14, 15 i 16). Na czele ponad 50-osobowej stawki uplasował się utytułowany Simon Ammann, który oddał skok na odległość 125,5 metra startując z najazdu numer 16. Drugi był Słoweniec Anze Semenic (120,5 m / 16. belka), a trzecie miejsce zajął reprezentant Finlandii, Antti Aalto (126,5 m / 16. belka). Całą czołową trójkę dość znacznie różniły warunki wietrzne. Czwarte miejsce zajął kolejny z podopiecznych trenera Gorana Janusa, Anze Lanisek, piąty był Rosjanin Evgeniy Klimov, a szósty - Czech Tomas Vancura.
Czołową dziesiątkę zamknął Klemens Murańka (121,0 m / 14. belka), który tym razem okazał się najmocniejszym z biało-czerwonych. 16. był Aleksander Zniszczoł (120,5 m), 26. Jan Ziobro (110,5 m), a 37. Krzysztof Miętus (104,0 m).
Wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Kevin Bickner | USA | 14 | 128,5 m | 71.6 |
2 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 14 | 126,5 m | 70.7 |
3 | Simon Ammann | SUI | 14 | 125,5 m | 69.5 |
4 | Tilen Bartol | SLO | 14 | 125,0 m | 67.3 |
5 | Anze Semenic | SLO | 14 | 124,5 m | 65.9 |
6 | Roman Trofimov | RUS | 14 | 125,0 m | 65.0 |
7 | Mikhail Nazarov | RUS | 14 | 122,5 m | 63.3 |
8 | Junshiro Kobayashi | JPN | 14 | 121,0 m | 61.6 |
9 | Evgeniy Klimov | RUS | 14 | 122,0 m | 60.3 |
10 | Taku Takeuchi | JPN | 14 | 119,5 m | 57.0 |
11 | Aleksander Zniszczoł | POL | 14 | 119,0 m | 56.9 |
12 | Kenneth Gangnes | NOR | 14 | 118,5 m | 55.7 |
13 | Tomas Vancura | CZE | 14 | 116,0 m | 54.8 |
14 | Anze Lanisek | SLO | 14 | 118,5 m | 54.7 |
15 | Klemens Murańka | POL | 14 | 115,5 m | 51.8 |
16 | Yumu Harada | JPN | 14 | 116,0 m | 49.3 |
17 | Daiki Ito | JPN | 14 | 115,0 m | 48.8 |
18 | Bor Pavlovcic | SLO | 14 | 113,0 m | 47.5 |
Pius Paschke | GER | 14 | 113,5 m | 47.5 | |
20 | Kento Sakuyama | JPN | 14 | 115,5 m | 47.4 |
21 | Robert Kranjec | SLO | 14 | 114,0 m | 47.1 |
22 | Gregor Deschwanden | SUI | 14 | 112,0 m | 44.7 |
23 | Jurij Tepes | SLO | 14 | 113,0 m | 44.3 |
24 | Jan Ziobro | POL | 14 | 114,0 m | 44.0 |
25 | Halvor Egner Granerud | NOR | 14 | 112,0 m | 43.8 |
26 | Rok Justin | SLO | 14 | 111,0 m | 43.3 |
27 | Killian Peier | SUI | 14 | 110,0 m | 42.9 |
28 | Krzysztof Miętus | POL | 14 | 110,5 m | 40.3 |
29 | Sebastian Colloredo | ITA | 14 | 109,0 m | 40.2 |
30 | Kenshiro Ito | JPN | 14 | 109,5 m | 39.4 |
31 | Davide Bresadola | ITA | 14 | 108,0 m | 38.3 |
32 | Antti Aalto | FIN | 14 | 107,5 m | 38.2 |
33 | Masamitsu Ito | JPN | 14 | 110,0 m | 37.9 |
34 | Anders Fannemel | NOR | 14 | 107,0 m | 36.9 |
35 | Faith Arda Ipcioglu | TUR | 14 | 108,0 m | 36.2 |
36 | Shohei Tochimoto | JPN | 14 | 106,5 m | 35.5 |
37 | Jarkko Maeaettae | FIN | 14 | 106,5 m | 35.4 |
38 | Yuken Iwasa | JPN | 14 | 105,0 m | 33.0 |
39 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 14 | 103,5 m | 32.3 |
40 | Lukas Wagner | GER | 14 | 103,5 m | 28.9 |
41 | Gabriel Karlen | SUI | 14 | 104,0 m | 28.4 |
42 | Vojtech Stursa | CZE | 14 | 102,0 m | 26.2 |
43 | Lukas Hlava | CZE | 14 | 98,0 m | 21.7 |
44 | Seou Choi | KOR | 14 | 98,5 m | 19.8 |
45 | Cestmir Kozisek | CZE | 14 | 99,0 m | 17.8 |
46 | Joshua Maurer | CAN | 14 | 96,0 m | 16.9 |
47 | Casey Larson | USA | 14 | 97,0 m | 16.5 |
48 | Jakub Janda | CZE | 14 | 95,5 m | 16.4 |
49 | Heung-chul Choi | KOR | 14 | 98,0 m | 14.1 |
50 | Michael Glasder | USA | 14 | 95,0 m | 12.7 |
51 | Muhammet Irfan Cintimar | TUR | 14 | 96,0 m | 11.8 |
52 | Alexey Romashov | RUS | 14 | 89,0 m | 4.6 |
Wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Simon Ammann | SUI | 16 | 125,5 m | 67.2 |
2 | Anze Semenic | SLO | 16 | 120,5 m | 64.4 |
3 | Antti Aalto | FIN | 16 | 126,5 m | 64.3 |
4 | Anze Lanisek | SLO | 16 | 121,5 m | 64.0 |
5 | Evgeniy Klimov | RUS | 15 | 122,0 m | 63.6 |
6 | Tomas Vancura | CZE | 16 | 126,0 m | 62.7 |
7 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 14 | 122,0 m | 59.0 |
8 | Mihail Nazarov | RUS | 16 | 123,0 m | 58.6 |
9 | Kenneth Gangnes | NOR | 16 | 118,0 m | 57.4 |
10 | Klemens Murańka | POL | 14 | 121,0 m | 56.4 |
11 | Junshiro Kobayashi | JPN | 16 | 119,5 m | 55.7 |
12 | Kenshiro Ito | JPN | 14 | 118,5 m | 54.6 |
13 | Taku Takeuchi | JPN | 16 | 121,0 m | 53.9 |
14 | Noriaki Kasai | JPN | 15 | 117,5 m | 53.5 |
15 | Roman Trofimov | RUS | 14 | 113,0 m | 51.7 |
16 | Aleksander Zniszcoł | POL | 15 | 120,5 m | 50.9 |
17 | Yumu Harada | JPN | 14 | 117,0 m | 50.1 |
18 | Kevin Bickner | USA | 15 | 114,5 m | 50.0 |
19 | Daiki Ito | JPN | 15 | 115,0 m | 49.9 |
20 | Robert Kranjec | SLO | 16 | 117,0 m | 48.9 |
21 | Killian Peier | SUI | 16 | 116,5 m | 48.0 |
22 | Halvor Egner Granerud | NOR | 16 | 112,5 m | 46.3 |
23 | Tilen Bartol | SLO | 16 | 114,0 m | 44.7 |
24 | Fatih Arda Ipcioglu | TUR | 15 | 115,0 m | 43.0 |
25 | Masamitsu Ito | JPN | 14 | 111,5 m | 42.2 |
26 | Jan Ziobro | POL | 15 | 110,5 m | 40.6 |
27 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 16 | 113,5 m | 40.4 |
Shohei Tochimoto | JPN | 14 | 110,0 m | 40.4 | |
29 | Jurij Tepes | SLO | 15 | 108,0 m | 40.1 |
30 | Pius Paschke | GER | 16 | 111,5 m | 39.3 |
31 | Anders Fannemel | NOR | 16 | 110,5 m | 38.3 |
32 | Bor Pavlovcic | SLO | 16 | 108,0 m | 37.7 |
33 | Jakub Janda | CZE | 14 | 110,0 m | 37.2 |
34 | Kento Sakuyama | JPN | 15 | 108,5 m | 36.7 |
35 | Gabriel Karlen | SUI | 14 | 106,0 m | 36.4 |
36 | Gregor Deschwanden | SUI | 16 | 108,0 m | 35.1 |
37 | Krzysztof Miętus | POL | 15 | 104,0 m | 34.5 |
38 | Rok Justin | SLO | 16 | 104,5m | 33.4 |
39 | Davide Bresadola | ITA | 16 | 105,0 m | 33.1 |
40 | Seou Choi | KOR | 15 | 107,5 m | 33.1 |
41 | Lukas Wagner | GER | 15 | 108,5 m | 30.4 |
42 | Jarkko Maeaettae | FIN | 16 | 104,5 m | 30.1 |
43 | Vojtech Stursa | CZE | 15 | 107,0 m | 29.9 |
44 | Sebastian Colloredo | ITA | 16 | 104,0 m | 28.9 |
45 | Michael Glasder | USA | 14 | 99,0 m | 25.5 |
46 | Yuken Iwasa | JPN | 14 | 101,5 m | 25.4 |
47 | Joshua Maurer | CAN | 14 | 103,5 m | 25.0 |
48 | Marat Zhaparov | KAZ | 15 | 99,5 m | 23.1 |
49 | Cestmir Kozisek | CZE | 14 | 96,0 m | 21.6 |
50 | Casey Larson | USA | 14 | 100,0 m | 21.1 |
51 | Alexey Romashov | RUS | 16 | 99,5 m | 19.5 |
52 | Heung-chul Choi | KOR | 15 | 97,0 m | 16.8 |
53 | Lukas Hlava | CZE | 15 | 100,0 m | 16.1 |
54 | Sergey Tkachenko | KAZ | 15 | 93,5 m | 15.2 |
55 | Muhammet Irfan Cintimar | TUR | 14 | 87,5 m | 7.6 |
informacja własna