„Wokół skoczni”: pokaz Kolekcji Olimpijskiej, nowy partner fińskiej kadry, wesoła nowina od Fettnera

Manuel Fettner (fot. Julia Piątkowska)

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń tej jesieni był pokaz kolekcji olimpijskiej, w której polscy sportowcy wystąpią na Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChang. Współpracę z nową firmą odzieżową nawiązała z kolei fińska kadra, którą do 2022 r. ubierać będzie specjalistyczna marka Halti. Ale nie samą modą żyje skoczny świat, co zaraz udowodnimy.

 

1. Wicemistrzostwo świata dla Roglicia

Były słoweński skoczek, Primoz Roglic, po raz kolejny udowodnił, że zamiana dwóch desek na dwa kółka wyszła mu znakomicie. 28-latek został wicemistrzem świata w jeździe indywidualnej na czas podczas 90. Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym w norweskim Bergen. To nie pierwszy sukces zawodnika grupy Team LottoNL-Jumbo. Od czasu „przekwalifikowania się” zdobył m.in. Mistrzostwo Słowenii oraz wygrywał liczne etapy prestiżowych wyścigów kolarskich, np. podczas Giro d’Italia czy Tour de France.

 

2. Skocznia do biegania?

Nie raz udowadniano, że skocznia narciarska może mieć wiele przeznaczeń. Za ta ideą podążają organizatorzy i uczestnicy imprezy Kill the Devil Hill, która odbyła się tej jesieni już po raz czwarty na Orlinku w Karpaczu. Jak czytamy na stronie organizatora, zawody to niesamowity i bardzo wymagający sprint na szczyt skoczni narciarskiej (…) połączony z przeprawą wodną. Łącznie 300 metrów ekstremalnej trasy o ponad 30° kącie nachylenia. Z kolei w ramach cyklu Red Bull 400 sportowi twardziele pokonywali podobną trasę w górę skoczni od maja do końca października na 14 obiektach położonych na całym świecie.

 

3. „Orzeł z Wisły” w kosmicznym meczu

Kolejną niecodzienną imprezą, która miała miejsce w ostatnim czasie był Legendarny Kosmiczny Mecz w Rybniku, w którym udział wziął Adam Małysz. Na Stadione Miejskim odbyły się zmagania w dwóch charakterystycznych dla miasta dyscyplinach: piłce nożnej i żużlu. Jak napisali organizatorzy: „w nie do końca poważnych zawodach udział wzięły udział Legendy polskiego sportu, gwiazdy telewizji, kabaretu i muzyki oraz rybniccy sportowcy z rybnickich klubów sportowych”. „Orzeł z Wisły”, obok Jerzego Dudka, Macieja Żurawskiego i Radosława Gilewicza zagrał w meczu piłki nożnej, w którym zdobył nawet bramkę!

 

4. Ambasadorzy na cały etat

Michael Hayboeck i Stefan Kraft od kilku lat z powodzeniem piastują role ambasadorów organizacji Jump and Reach wpierającej rozwój młodych sportowców w Austrii. Tej jesieni obu skoczków czekała naprawdę intensywna praca: Hayboeck wziął udział w treningu niepełnosprawnych młodych sportowców, zaś po powrocie ze zgrupowania na Cyprze popularny Michi wraz z reprezentacyjnym przyjacielem, Stefanem Kraftem, nagrywał spoty promujące ZIO w PyeongChang. Efekty już wkrótce zobaczymy na kanale Jump and Reach w serwisie YouTube.

 

5. Niepoważne zdjęcia podczas poważnego kongresu

We wrześniu w Hamar miała miejsce oficjalna konferencja Norges Skiforbund, czyli Norweskiego Związku Narciarskiego. W czasie spotkania podsumowano minione letnie konkursy oraz przedstawiono plany federacji na najbliższe miesiące. Nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć, a pozowano – jak przystało na Norwegów – z ogromną kreatywnością. My podarujemy sobie najbardziej kontrowersyjne zdjęcia i przedstawimy to, które nam spodobało się najbardziej.

 

Reklame: All smiles when we visited Hamar and @norsktipping today! #reklame #hopplandslaget #norsktipping #hamar

Post udostępniony przez Hopplandslaget (@hopplandslaget)

 

6. Wesoła nowina od Fettnera

W minionym miesiącu wiele ekip przechodziło badania lekarskie przed nowym sezonem. Obowiązek ten nie ominął również Austriaków. Dzięki zdjęciom i filmikom udostępnianym w mediach społecznościowych mogliśmy przekonać się na własne oczy z jakimi zadaniami podczas takich testów mierzą się skoczkowie. Humorem popisał się Manuel Fettner, który swoje zdjęcie z badania ultrasonograficznego jamy brzusznej podpisał: „Na szczęście nie spodziewam się dziecka”.

 

Today we have medical tests for the olympics, luckily I’m not pregnant #winteriscoming #prepare #4 #olympics #fettischismus

Post udostępniony przez Manuel Fettner (@manuelfettner)

 

7. Nowe stylizacje Finów

Finowie widać pozazdrościli polskim skoczkom modowej sesji zdjęciowej (pisaliśmy o niej w ostatnim „Wokół skoczni”), bo sami zostali również twarzami kolekcji sportowej marki Halti.  Firma zdecydowała się podjąć współpracę z kadrą Finlandii, w ramach której będzie ubierała reprezentantów kraju aż do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. Halti specjalizuje się w produkcji odzieży szczególnego użytku dla pracowników Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, przewodników górskich czy profesjonalnych wspinaczy górskich.

 

#sjteamfinland in a media event today with @haltiworld #skijumping #halti #haltiworld

Post udostępniony przez Ski Jumping Team Finland (@sjteamfinland)

 

8. Johansson w ogniu pytań

Twórcy oficjalnego profilu norweskiej kadry skoczków na Instagramie rozpoczęli cykl postów, w którym zadają poszczególnym reprezentantom pytania od fanów. Na pierwszy ogień poszedł Robert Johansson. Sportowiec znany z finezyjnego zarostu oraz pobicia rekordu w długości skoku  w ubiegłym sezonie (który kilkanaście minut później odebrał mu Stefan Kraft) odpowiedział m. in. na pytania o narciarskie tradycje w jego rodzinie, rodzaj diety na jakiej jest oraz ocenę swoich wąsów w skali od 1-10.

 

Reklame: 1. How did you start skijumping? I started because my dad was preparing my home hill, I noticed people jumping and I wanted to try. My dad was jumping when he was younger aswell! 2. Do you study at Uni? If you do, what do you study? I have focus on skijumping now. 3. Do you have a food plan to keep healthy? I don’t have a food plan, but I try to choose good food that gives me energy for training, and makes me recover faster. 4. Do you have any rituals before a competition to keep your consentration? My warmup is the most important before compeeting. 5. Which competition in the world cup do you enjoy the most? The 4 hills tournament is huge. And compeeting in Norway is allways special. 6. Where is your favorite place on earth? I have not travelled enough without my skis to answer that question. 7. What is your favorite hill? I really like Vikersund. 8. Do you have a favorite TV show? Game Of Thrones is «up there». 9. Is skijumping a ”tradition” in your family My grandfather,my father and sister has been skijumpers. 10. Do you ever get scared before Jumping? I get nervous, and I have respect for what I do. 11. Do you have any hobbies beside ski jumping? I like skiing, both downhill and crosscountry. Slackline and climbing. Alot of things! 12. Is it hard to combine your sport and your private life? Yes! 13. What’s your expectations before the season? I expect to compete on a high level throughout the season. Looking forward to chase new goals! 14. What is your most memorable jump? 252 in Vikersund. 15. Rate your moustache 1-10 For me it goes up and down What do you think? 16. How was it to set a world record? That was crazy, alot of emotions and adrenaline. Skiflying is addictive. 17. How did you feel when you lost the WR just after 30min? I decided to move on and focus on the next jumps, because records can be broken. – Who do you want next? #hopplandslaget #adidas #nammo #lo #norsktipping #rikstv #konicaminolta

Post udostępniony przez Hopplandslaget (@hopplandslaget)

 

9. Morgenstern pobiegnie dla tych, którzy nie mogą

W promowanie szczytnych sportowych akcji od dawna angażuje się Thomas Morgenstern. Utytułowany były austriacki skoczek już teraz namawia do udziału w biegu Wings for Life, który odbędzie się 6. maja 2018 r. „Wings for Life World Run” to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, goni zawodników. Odbywa się on w 12 lokalizacjach na świecie i (…) skierowany jest absolutnie do wszystkich, którzy chcą wspomóc działania organizacji zbierającej fundusze na badania nad rdzeniem kręgowym – inicjatywę opisują jej twórcy.

 

10. Wiemy co ubiorą skoczkowie na Igrzyskach!

Na koniec zostawiliśmy prawdziwą „petardę”. Firma 4F zaprezentowała w ubiegłym tygodniu kolekcję olimpijska, w której wystąpią polscy sportowcy podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei. Futurystyczne kroje i mocne kolory współgrają z innowacyjnymi technologiami zastosowanymi w ubraniach, które mają sprostać najbardziej ekstremalnym warunkom pogodowym. Przypomnijmy, że współpraca marki z Polskim Komitetem Olimpijskim trwa nieprzerwanie od 2008 i w tym okresie mieliśmy okazję oglądać już 2 kolekcje olimpijskie przygotowane dla reprezentantów zimowych dyscyplin. 

 

zebrała Magdalena Janeczko
źródła: Instagram / Facebook / hiihtoliitto.fi / 4f.com / informacja własna 

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram