Najlepszy skok pierwszej serii treningowej poprzedzającej pucharowe zmagania w Niżnym Tagile oddał reprezentant Niemiec, Markus Eisenbichler. W drugiej rundzie na czele stawki uplasował się jego kolega z drużyny, Andreas Wellinger. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem na Tramplin Aist (HS-134) w obu seriach treningowych był Dawid Kubacki.
1. trening
W pierwszej rundzie treningowej zawodnicy rywalizowali z trzech różnych długości najazdu. Najlepiej spisał się Niemiec Markus Eisenbichler, który przy wietrze pod narty (0,33 m/s) z najniższej, 6. belki startowej uzyskał 130 metrów. Na drugiej pozycji uplasował się autor najdłuższego skoku całej serii, Słoweniec Tilen Bartol (133,0 m), który jednak korzystał z wyższego najazdu. Czołową trójkę uzupełnił kolejny z podopiecznych trenera Wernera Schustera, Andreas Wellinger (128,0 m). W najlepszej szóstce znalazło się ponadto miejsce dla dwóch Norwegów – Roberta Johanssona (126,5 m) i Andersa Fannemela (129,0 m), a także dla Austriaka Daniela Hubera (125,0 m).
Czołową dziesiątkę zamknął najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik, którym okazał się być Dawid Kubacki (123,5 m). W drugiej dziesiątce stawki zmieścili się: Maciej Kot (123,5 m / 15. miejsce) oraz Kamil Stoch (121,5 m / 19. miejsce). Lokaty od 26. do 28. zajęli z kolei: Piotr Żyła (119,0 m), Stefan Hula (120,0 m) oraz Jakub Wolny (124,5 m).
2. trening
Niemieccy skoczkowie udowodnili swój ogromny potencjał także w drugiej serii treningowej zajmując w niej trzy czołowej lokaty. Najlepszy był Andreas Wellinger, który z 7. platformy najazdowej poszybował 130,5 metra. Jeszcze dłuższa próba była udziałem Markusa Eisenbichlera (133,5 m), który startował z 8. belki. Czołową trójkę uzupełnił Richard Freitag (128,5 m). W pierwszej szóstce znaleźli się ponadto: lider klasyfikacji generalnej PŚ Jernej Damjan (124,5 m), a także dwaj Norwegowie, Anders Fannemel (127,5 m) i Daniel Andre Tande (125,5 m).
Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem ponownie okazał się Dawid Kubacki, któremu 129-metrowy skok pozwolił na zajęcie 7. pozycji. Na 9. miejscu rundę ukończył skaczący z obniżonego rozbiegu Kamil Stoch (124,0 m). Solidnie spisał się Jakub Wolny (124,5 m / 21. miejsce), który tym razem był trzecim ogniwem biało-czerwonej reprezentacji. Za nim uplasowali się: 24. Maciej Kot (123,0 m), 26. Piotr Żyła (126,5 m) oraz 35. Stefan Hula (119,5 m).
Początek rundy kwalifikacyjnej już o godz. 15:00. Telewizyjną transmisję przeprowadzi stacja Eurosport 1. Tekstowa relacja LIVE trwa na SkokiPolska.pl >>>
Wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | wiatr | skok I | punkty | |
1 | Markus Eisenbichler | GER | 6 | 0,33 | 130,0 m | 84.5 |
2 | Tilen Bartol | SLO | 7 | 0,4 | 133,0 m | 84.3 |
3 | Andreas Wellinger | GER | 6 | 0,42 | 128,0 m | 80.0 |
4 | Robert Johansson | NOR | 6 | 0,16 | 126,5 m | 79.9 |
5 | Daniel Huber | AUT | 6 | 0,17 | 125,0 m | 77.1 |
6 | Anders Fannemel | NOR | 7 | 0,41 | 129,0 m | 77.0 |
7 | Johann Andre Forfang | NOR | 6 | 0,18 | 124,5 m | 76.1 |
8 | Stephan Leyhe | GER | 6 | 0,22 | 124,0 m | 74.8 |
9 | Daniel Andre Tande | NOR | 6 | 0,06 | 123,0 m | 74.6 |
10 | Dawid Kubacki | POL | 6 | 0,2 | 123,5 m | 74.1 |
11 | Denis Kornilov | RUS | 7 | 0,58 | 128,0 m | 73.6 |
12 | Pius Paschke | GER | 6 | 0,22 | 123,0 m | 73.0 |
13 | Peter Prevc | SLO | 6 | 0,5 | 124,5 m | 72.9 |
14 | Richard Freitag | GER | 6 | 0,33 | 123,5 m | 72.8 |
15 | Maciej Kot | POL | 6 | 0,43 | 123,5 m | 71.8 |
Michael Hayboeck | AUT | 7 | 0,21 | 125,0 m | 71.8 | |
17 | Jernej Damjan | SLO | 6 | 0,11 | 121,5 m | 71.4 |
18 | Karl Geiger | GER | 6 | 0,31 | 122,5 m | 71.2 |
19 | Kamil Stoch | POL | 6 | 0,14 | 121,5 m | 71.1 |
20 | Simon Ammann | SUI | 6 | -0,03 | 119,5 m | 69.3 |
21 | Kento Sakuyama | JPN | 8 | -0,07 | 124,5 m | 68.9 |
22 | Stefan Kraft | AUT | 6 | 0,11 | 120,0 m | 68.7 |
Manuel Poppinger | AUT | 7 | 0,25 | 123,5 m | 68.7 | |
Evgeniy Klimov | RUS | 8 | 0,03 | 125,0 m | 68.7 | |
25 | Manuel Fettner | AUT | 6 | 0,25 | 120,5 m | 68.2 |
26 | Piotr Żyła | POL | 6 | 0,01 | 119,0 m | 67.9 |
27 | Stefan Hula | POL | 6 | 0,22 | 120,0 m | 67.6 |
28 | Jakub Wolny | POL | 8 | 0,14 | 124,5 m | 66.7 |
29 | Andreas Stjernen | NOR | 6 | 0,33 | 119,5 m | 65.6 |
30 | Anze Semenic | SLO | 6 | 0,16 | 118,5 m | 65.5 |
31 | Yukiya Sato | JPN | 8 | 0,17 | 124,0 m | 65.5 |
32 | Vojtech Stursa | CZE | 8 | 0,06 | 123,0 m | 64.8 |
Vincent Descombes Sevoie | FRA | 8 | 0,5 | 124,5 m | 64.8 | |
34 | Robert Kranjec | SLO | 8 | 0,35 | 123,5 m | 62.8 |
35 | Anze Lanisek | SLO | 8 | 0,35 | 123,0 m | 61.9 |
36 | Clemens Aigner | AUT | 6 | 0,39 | 117,0 m | 60.5 |
37 | Timi Zajc | SLO | 8 | -0,07 | 119,0 m | 59.0 |
38 | Alex Insam | ITA | 8 | 0,04 | 119,5 m | 58.7 |
39 | Mikhail Nazarov | RUS | 8 | 0,07 | 119,5 m | 58.4 |
40 | Davide Bresadola | ITA | 8 | -0,01 | 119,0 m | 58.3 |
41 | Seou Choi | KOR | 8 | 0 | 119,0 m | 58.2 |
42 | Eetu Nousiainen | FIN | 8 | 0,48 | 121,5 m | 57.9 |
43 | William Rhoads | USA | 8 | 0,05 | 119,0 m | 57.7 |
44 | Sebastian Colloredo | ITA | 8 | 0,3 | 120,0 m | 57.0 |
45 | Naoki Nakamura | JPN | 8 | 0,15 | 119,0 m | 56.7 |
46 | Gregor Deschwanden | SUI | 8 | 0,26 | 119,5 m | 56.5 |
47 | Vladimir Zografski | BUL | 8 | 0,02 | 117,5 m | 55.3 |
48 | Yumu Harada | JPN | 8 | -0,02 | 117,0 m | 54.8 |
49 | Killian Peier | SUI | 8 | -0,23 | 115,5 m | 54.7 |
50 | Antti Aalto | FIN | 8 | 0,38 | 116,0 m | 53.9 |
Lukas Hlava | CZE | 8 | 0,34 | 118,5 m | 53.9 | |
52 | Kevin Bickner | USA | 8 | 0,29 | 118,0 m | 53.5 |
53 | Halvor Egner Granerud | NOR | 8 | 0,21 | 112,0 m | 53.3 |
54 | Andreas Schuler | SUI | 8 | 0,15 | 117,0 m | 53.1 |
55 | Dimitry Vassiliev | RUS | 8 | 0,03 | 115,5 m | 51.6 |
56 | Aleksandr Bazhenov | RUS | 8 | -0,01 | 115,0 m | 51.1 |
57 | Tomas Vancura | CZE | 8 | 0,23 | 116,0 m | 50.5 |
58 | Markus Schiffner | AUT | 8 | 0,25 | 116,0 m | 50.3 |
59 | Viktor Polasek | CZE | 8 | 0,46 | 117,0 m | 50.0 |
60 | Ilmir Hazetdinov | RUS | 8 | 0,11 | 114,5 m | 49.0 |
61 | Masamitsu Ito | JPN | 8 | -0,01 | 113,5 m | 48.4 |
62 | David Siegel | GER | 7 | 0,35 | 112,5 m | 47.9 |
63 | Roman Trofimov | RUS | 8 | 0,2 | 114,0 m | 47.2 |
64 | Andreas Alamommo | FIN | 8 | 0,23 | 114,0 m | 46.9 |
65 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 8 | 0,04 | 112,0 m | 45.2 |
66 | Michael Glasder | USA | 8 | -0,12 | 110,5 m | 44.3 |
67 | Marat Zhaparov | KAZ | 8 | 0,27 | 108,0 m | 35.7 |
68 | Sabirzhan Muminov | KAZ | 8 | 0,72 | 109,0 m | 33.1 |
69 | Alexey Romashov | RUS | 8 | 0,13 | 104,0 m | 29.9 |
70 | Vadim Shishkin | RUS | 8 | -0,1 | 98,0 m | 21.6 |
Wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | wiatr | skok II | punkty | |
1 | Andreas Wellinger | GER | 7 | -0,05 | 130,5 m | 74.6 |
2 | Markus Eisenbichler | GER | 8 | 0,12 | 133,5 m | 73.3 |
3 | Richard Freitag | GER | 7 | 0,1 | 128,5 m | 69.4 |
4 | Jernej Damjan | SLO | 7 | -0,2 | 124,5 m | 65.6 |
Anders Fannemel | NOR | 8 | -0,16 | 127,5 m | 65.6 | |
6 | Daniel Andre Tande | NOR | 7 | 0 | 125,5 m | 65.0 |
7 | Dawid Kubacki | POL | 8 | 0,15 | 129,0 m | 64.9 |
8 | Tilen Bartol | SLO | 8 | -0,13 | 127,0 m | 64.4 |
9 | Kamil Stoch | POL | 7 | -0,17 | 124,0 m | 64.3 |
10 | Timi Zajc | SLO | 8 | -0,03 | 127,5 m | 64.1 |
11 | Stephan Leyhe | GER | 8 | 0,03 | 127,5 m | 63.4 |
12 | Peter Prevc | SLO | 8 | -0,12 | 126,5 m | 63.3 |
13 | Stefan Kraft | AUT | 7 | 0,14 | 125,0 m | 62.7 |
Simon Ammann | SUI | 8 | 0,01 | 127,0 m | 62.7 | |
15 | Manuel Poppinger | AUT | 8 | 0,25 | 128,0 m | 62.1 |
16 | Johann Andre Forfang | NOR | 7 | -0,05 | 123,5 m | 62.0 |
17 | Andreas Stjernen | NOR | 8 | -0,06 | 126,0 m | 61.7 |
Evgeniy Klimov | RUS | 8 | -0,06 | 126,0 m | 61.7 | |
19 | Robert Johansson | NOR | 8 | 0,03 | 126,5 m | 61.6 |
20 | Michael Hayboeck | AUT | 8 | 0,1 | 126,5 m | 60.9 |
21 | Jakub Wolny | POL | 8 | -0,18 | 124,5 m | 60.5 |
22 | Daniel Huber | AUT | 8 | -0,22 | 124,0 m | 60.0 |
23 | Denis Kornilov | RUS | 8 | 0,05 | 125,0 m | 58.7 |
24 | Maciej Kot | POL | 8 | -0,24 | 123,0 m | 58.5 |
Vincent Descombes Sevoie | FRA | 8 | -0,24 | 123,0 m | 58.5 | |
26 | Piotr Żyła | POL | 8 | 0,05 | 124,5 m | 57.8 |
27 | Yukiya Sato | JPN | 7 | 0,14 | 122,0 m | 57.3 |
28 | Anze Semenic | SLO | 8 | -0,23 | 121,5 m | 55.7 |
29 | Manuel Fettner | AUT | 8 | -0,05 | 122,0 m | 54.4 |
Alex Insam | ITA | 7 | -0,02 | 119,5 m | 54.4 | |
31 | Karl Geiger | GER | 8 | -0,27 | 120,0 m | 53.4 |
32 | Clemens Aigner | AUT | 8 | -0,01 | 121,5 m | 53.0 |
33 | Pius Paschke | GER | 8 | -0,25 | 119,5 m | 52.3 |
34 | Andreas Schuler | SUI | 8 | -0,3 | 118,5 m | 51.1 |
35 | Stefan Hula | POL | 8 | -0,11 | 119,5 m | 50.6 |
36 | Vojtech Stursa | CZE | 8 | -0,02 | 120,0 m | 50.4 |
37 | David Siegel | GER | 8 | -0,07 | 119,5 m | 50.1 |
38 | Viktor Polasek | CZE | 8 | -0,4 | 117,0 m | 49.6 |
39 | Mikhail Nazarov | RUS | 8 | 0,18 | 120,5 m | 49.3 |
40 | Markus Schiffner | AUT | 8 | -0,35 | 117,0 m | 49.0 |
41 | Andreas Alamommo | FIN | 7 | 0,01 | 116,5 m | 48.7 |
42 | Antti Aalto | FIN | 8 | 0,08 | 119,5 m | 48.5 |
43 | Killian Peier | SUI | 8 | -0,13 | 118,0 m | 48.2 |
44 | Gregor Deschwanden | SUI | 8 | 0 | 118,0 m | 46.6 |
45 | Sebastian Colloredo | ITA | 8 | -0,06 | 117,5 m | 46.4 |
46 | Eetu Nousiainen | FIN | 7 | 0,31 | 116,5 m | 45.7 |
47 | Anze Lanisek | SLO | 8 | -0,24 | 115,0 m | 44.1 |
48 | Halvor Egner Granerud | NOR | 8 | -0,14 | 115,5 m | 43.8 |
49 | Vladimir Zografski | BUL | 7 | -0,12 | 112,5 m | 43.0 |
50 | Lukas Hlava | CZE | 8 | 0,01 | 116,0 m | 42.9 |
51 | Robert Kranjec | SLO | 8 | 0,03 | 116,0 m | 42.7 |
52 | Kevin Bickner | USA | 7 | -0,08 | 112,5 m | 42.6 |
53 | Davide Bresadola | ITA | 8 | 0,14 | 116,0 m | 41.6 |
54 | Dimitry Vassiliev | RUS | 6 | 0,05 | 110,0 m | 41.5 |
55 | Yumu Harada | JPN | 7 | -0,1 | 111,5 m | 41.0 |
56 | Naoki Nakamura | JPN | 8 | -0,23 | 112,5 m | 39.5 |
57 | Roman Trofimov | RUS | 7 | -0,03 | 111,0 m | 39.3 |
58 | Seou Choi | KOR | 8 | -0,16 | 112,0 m | 37.7 |
59 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 8 | -0,19 | 110,0 m | 34.5 |
60 | Aleksandr Bazhenov | RUS | 6 | 0,04 | 106,0 m | 34.4 |
61 | William Rhoads | USA | 8 | 0,03 | 111,0 m | 33.7 |
62 | Tomas Vancura | CZE | 8 | -0,29 | 107,0 m | 30.3 |
63 | Masamitsu Ito | JPN | 7 | -0,1 | 105,5 m | 30.2 |
64 | Michael Glasder | USA | 7 | -0,26 | 103,5 m | 28.5 |
65 | Ilmir Hazetdinov | RUS | 6 | 0,17 | 103,0 m | 27.7 |
66 | Sabirzhan Muminov | KAZ | 7 | -0,06 | 102,5 m | 24.3 |
67 | Alexey Romashov | RUS | 7 | 0,21 | 104,0 m | 24.2 |
68 | Marat Zhaparov | KAZ | 7 | -0,07 | 99,0 m | 18.1 |
69 | Vadim Shishkin | RUS | 6 | 0,25 | 94,5 m | 11.6 |
DNS | Kento Sakuyama | JPN | - | - | - | - |
informacja własna