You are currently viewing PŚ: Polski dzień w Willingen, Stoch i Żyła na podium, triumf Forfanga!

PŚ: Polski dzień w Willingen, Stoch i Żyła na podium, triumf Forfanga!

Zyla Stoch TCS.Ga Pa.2015 fot.Julia .Piatkowska - PŚ: Polski dzień w Willingen, Stoch i Żyła na podium, triumf Forfanga!Znakomicie ułożył się dla Polaków także drugi konkurs na Muehlenkopfschanze! Na drugim stopniu podium uplasował się Kamil Stoch, który zwyciężył w klasyfikacji generalnej turnieju Willingen Five, został także nowym liderem Pucharu Świata. Trzecie miejsce wywalczył z kolei Piotr Żyła. Wygrał Norweg Johann Andre Forfang.

Polscy skoczkowie wyraźnie rozpędzają się z konkursu na konkurs. Po wczorajszym podium Dawida Kubackiego, dzisiaj w czołowej trójce uplasowało się dwóch biało-czerwonych! Kamil Stoch, który wraz z Richardem Freitagiem i Danielem Andre Tande walczył o triumf w niemieckim turnieju Willingen Five, już w pierwszej rundzie szybując 145,5 metra odskoczył swoim najgroźniejszym rywalom. W rundzie finałowej lider polskiej kadry wytrzymał presję i osiągając 140,5 metra zapewnił sobie 52. pucharowe podium w karierze. Chwilę wcześniej najlepszy start w sezonie zanotował Piotr Żyła, który po pierwszej kolejce zajmował szóste miejsce ze skokiem na 142 metry. W finale Wiślanin zaatakował - 138,5-metrowa odległość zapewniła mu czwarte podium w karierze.

Zwycięstwo wywalczył dość niespodziewanie Norweg Johann Andre Forfang, który w konkursowych próbach szybował 147,5 oraz 144,5 metra. Dla podopiecznego trenera Alexandra Stoeckla był to drugi konkursowy triumf i jednocześnie dwunaste pucharowe podium w karierze. Tuż za podium wylądowali kolejni reprezentanci Kraju Wikingów - Robert Johansson (137,0 / 140,5 m) oraz Daniel Andre Tande (136,5 / 138,5 m). Czołową szóstkę uzupełnił Niemiec Markus Eisenbichler (140,0 / 134,0 m).

Następne dwie lokaty należały do kolejnych reprezentantów naszego kraju. Dawid Kubacki (138,0 / 133,5 m), który wczoraj wylądował na najniższym stopniu podium, dzisiaj po pierwszej rundzie także plasował się na trzeciej pozycji. Ostatecznie jednak po nieco słabszej próbie w rundzie finałowej wylądował na siódmym miejscu będącym jednak kolejnym bardzo solidnym osiągnięciem. Najlepszy wynik sezonu powtórzył z kolei Maciej Kot, któremu skoki na 142 i 133,5 metra pozwoliły na zajęcie ósmej pozycji. Dzięki świetnemu skokowi w drugiej serii awans z 23. na 12. miejsce zanotował Stefan Hula (126,5 / 145,0 m). Już po pierwszej serii, na pechowym 31. miejscu, zmagania zakończył ostatni z biało-czerwonych, Jakub Wolny (128,0 m).

Pełne wyniki konkursu >>>

Szansy na triumf w pierwszej edycji turnieju Willingen Five nie wykorzystał dotychczasowy lider, Norweg Daniel Andre Tande, który dziś był piąty. Najbardziej niezadowolony z dzisiejszych zmagań... i decyzji asystenta dyrektora Pucharu Świata, Borka Sedlaka (odpowiedzialnego za zapalanie świateł startowych na skoczni), mógł być jednak Richard Freitag. Dotychczasowy lider PŚ w pierwszej rundzie został puszczony w najgorszych warunkach (zaledwie 0,04 m/s pod narty) i skoczył tylko 128 metrów, w finale także musiał zmagać się z nierównymi podmuchami i ratując się przed upadkiem awaryjnie lądował tuż za 118. metrem. Freitag zajął ostatecznie dopiero 28. miejsce i musiał się pogodzić z utratą prowadzenia w klasyfikacji generalnej PŚ. Żółty plastron lidera przejął Kamil Stoch.

Klasyfikacje generalne

Po dzisiejszym konkursie liderem klasyfikacji generalnej PŚ został Kamil Stoch, który do tej pory zgromadził 863 punkty. Drugi Richard Freitag (820 pkt) traci do Polaka 43 punkty. Czołową trójkę uzupełnia kolejny z Niemców, Andreas Wellinger (736 pkt). Do czołowej dziesiątki wskoczył dziś Dawid Kubacki (415 pkt / 10. miejsce). Ponadto sklasyfikowani są: 13. Stefan Hula (320 pkt), 14. Piotr Żyła (310 pkt), 21. Maciej Kot (216 pkt), 38. Jakub Wolny (39 pkt) oraz 65. Tomasz Pilch (1 pkt).

Pełna klasyfikacja PŚ 2017/2018 >>>

Na czele Pucharu Narodów nadal znajdują się Norwegowie, którzy mają na swoim koncie 4149 punktów. Drugie miejsce zajmują Niemcy (3890 pkt), do których systematycznie zbliżają się Polacy (3414 pkt).

Pełna klasyfikacja PN 2017/2018 >>>

Zwycięzcą pierwszej w historii edycji turnieju Willingen Five został Kamil Stoch, który w pięciu konkursowych seriach uzyskał łącznie 657,8 punktu. Drugie miejsce zajął Norweg Johann Andre Forfang (650,0 pkt), a trzeci był kolejny z "Wikingów", Daniel Andre Tande (633,5 pkt). W czołowej dziesiątce poza Stochem zmieściło się jeszcze trzech biało-czerwonych - szósty był Dawid Kubacki (606,9 pkt), siódmy Stefan Hula (605,5 pkt), a dziewiąty Piotr Żyła (590,3 pkt).