You are currently viewing PŚ Pań: Katharina Althaus nokautuje na dużej skoczni i wygrywa Lillehammer Triple!
Katharina Althaus, fot. Frederik Clasen

Fenomenalny skok Kathariny Althaus wyrównujący jej własny rekord obiektu, zapewnił Niemce zwycięstwo w konkursie rozgrywanym na obiekcie Lysgaardsbakken (HS-140) z dużą przewagą nad rywalkami, a także w całym cyklu Lillehammer Tripple. Na drugim stopniu podium uplasowała się niespodziewanie Niemka Ramona Straub, dzięki powtarzalnym i dalekim skokom. Podium zamknęła liderka po pierwszej serii konkursu, Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz.

Imponujący atak Althaus

Katharina Althaus już rok temu udowodniła, że potrafi doskonale skakać na dużym obiekcie w Lillehammer ustanawiając rekord obiektu i triumfując w jednym z konkursów. Dzisiaj, po pierwszym 128,5-metrowym skoku, który dawał jej trzecie miejsce, w finałowej serii niedzielnego konkursu pofrunęła na odległość 139,5 m (wyrównany rekord skoczni) i nie pozostawiła swoim rywalkom nawet cienia szansy na zwycięstwo, wyprzedzając swoją rodaczkę dokładnie o 12 punktów. Ramona Straub swoją formę budowała podczas całego konkursu (127,0 / 135,0 m), a jej ostatni skok i wysokie noty sędziowskie, przy przeciętnej dyspozycji przeciwniczek ostatecznie zapewniły jej 2. miejsce w konkursie. Zadowolona może być również Daniela Iraschko-Stolz, nikt bowiem nie przypuszczał, że po groźnym upadku, który miał miejsce kilka dni temu, zawodniczka uplasuje się na podium konkursu. Austriaczka lądująca w decydującej serii konkursu na 127. metrze (wcześniej 131,0 m) wywalczyła ogromną przewagę nad kolejną, 4. Evą Pinkelnig.

W niedzielnym konkursie zawiodły zdecydowanie faworytki. Kibice utytułowanej Norweżki Maren Lundby, na której dobre skoki czekali zgromadzeni na skoczni mogli czuć się rozczarowani słabą postawą ich idolki. Zawodniczka, która w pierwszej serii skoczyła 120 metrów, w finałowej odsłonie nie powtórzyła swojego wyniku – 109,5 metra i ostatecznie 22. lokata mogą być upatrywać w kategoriach porażki. Podobne wrażenie można odnieść obserwując Sarę Takanashi (117,5 / 124,0 m). Utytułowana Japonka nie błyszczała forma podczas całego konkursu, a jej drugi, lepszy skok pozwolił ostatecznie na zajęcie 11. pozycji.

Niewątpliwie za sensację turnieju Lillehammer Triple uznać można 17-letnią Rosjankę Lidiię Iakovlevą, która w sobotę stanęła na najwyższym stopniu podium podczas konkursu na obiekcie HS-98. Niedzielny występ w Pucharze Świata był dopiero jej 5 w karierze, ostatecznie sklasyfikowana została w nim jako 6. oddając dwa dobre skoki (119,5 / 129,0 m), co pokazało, że wcześniejsze wyniki nie były przypadkiem, a młodziutka Rosjanka już wkrótce może na stałe zagościć wśród czołowych zawodniczek. Dużym zaskoczeniem jest niewątpliwie również wysoka dyspozycja Niemki Juliane Seyfarth, która zwyciężyła podczas inaugurującego sezon konkursu. Na dużej skoczni spisała się nieco gorzej, oddając dwa skoki na odległość 123 metrów, co pozwoliło jej zająć 8. pozycje.

W konkursie brała udział tylko jedna Polska, Kamila Karpiel, która jednak nie zakwalifikowała się jednak do serii finałowej konkursu, kończąc zawody na ostatnim 40. miejscu, oddając skok na 101 metr. Dla 17-letniej był to jednak pierwszy w karierze konkurs w narciarskiej elicie. Pozostałe podopieczne Marcina Bachledy, Anna Twardosz i Kinga Rajda nie zakwalifikowały się do konkursu.

Althaus wygrywa Lillehammer Triple

Ostatni konkurs rozgrywany na dużym obiekcie zakończył również cały norweski cykl Lillehammer Triple, którego triumfatorką została drugi raz z kolei Katharina Althaus uzyskując 750,4 punktu. Drugie miejsce wywalczyła Juliane Seyfarth tracąc do liderki ponad 20 punktów. Na ostatnim stopniu podium cyklu uplasowała się wiceliderka niedzielnego konkursu Niemka Ramona Straub. Jako 4. rywalizacji sklasyfikowana została 17-letnia Lidiia Iakovleva, sensacja początku sezonu, którą od trzeciej zawodniczki dzieliło jedynie 1,2 pkt. Będąca na 2. pozycji przed niedzielnym konkursem Maren Lundby spadła na miejsce 6. klasyfikacji turnieju w Lillehammer.

Pełna klasyfikacja Lillehammer Triple 2018 >>>

Na czoło klasyfikacji generalnej wskoczyła Katharina Althaus z dorobkiem 200 punktów. Tuż za jej plecami, ze stratą 23 punktów jest Niemka Juliane Seyfarth. 3. miejsce z 172 punktami zajmuje Lidiia Iakovleva. W Pucharze Narodów z ogromną przewagą prowadzą Niemki, które zgromadziły na swoim koncie 646 punktów. Na drugim miejscu Norwegia (304 pkt.), a na trzecim Austria (284 pkt.).