You are currently viewing PK Pań Brotterode: Katra Komar zgarnia wszystko, Kamila Karpiel na podium generalki!
Kamila Karpiel (fot. Julia Piątkowska)

Katra Komar, której wczoraj w rundzie finałowej przydarzyła się dyskwalifikacja, dzisiaj nie pozostawiła rywalkom złudzeń i pewnie triumfowała w ostatnim konkursie Pucharu Kontynentalnego Pań w tym sezonie. 17-letnia reprezentantka Słowenii rzutem na taśmę wygrała także klasyfikację generalną całego cyklu. Tuż za podium w niedzielnej rywalizacji uplasowała się Polka, Kamila Karpiel, która jednocześnie utrzymała drugą pozycję w generalce narciarskiej „drugiej ligi”.

Katra Komar już w pierwszej serii dzięki skokowi na odległość 109,5 metra wypracowała sobie sporą przewagę punktową nad najgroźniejszymi rywalkami. W rundzie finałowej Słowenka przypieczętowała swój triumf 107-metrową odległością. Wciąż nie było jednak jasne, kto triumfuje w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Przed konkursem liderką była kolejna ze Słowenek, Jerneja Brecl, która jednak na Inselbergschanze (K-105 / HS-117) nie wystartowała. Tym samym szansa na triumf w generalce stanęła przed Polką, Kamilą Karpiel, która miała do niej zaledwie 11 punktów straty. Aby wygrać, Polka musiała jednak nie tylko zdobyć minimum 12 punktów, ale też nie dać się wyprzedzić przez atakujące zza jej pleców rywalki. W przypadku zwycięstwa Komar, Karpiel musiała być co najmniej trzecia. 17-letnia podopieczna trenera Marcina Bachledy po pierwszej serii zajmowała odległe, dziesiąte miejsce ze skokiem na odległość 98,5 metra. W finale jednak oddała najlepszą próbę całej rundy (107,5 m) i zdołała przesunąć się… na czwartą lokatę. Tym samym do triumfu w klasyfikacji generalnej zabrakło jej zaledwie 8 punktów. Mimo tego, drugie miejsce w narciarskiej „drugiej lidze” jest jak do tej pory największym zimowym osiągnięciem polskiej skoczkini w historii. Przypomnijmy, że Karpiel w 2017 roku wygrała letnią odsłonę Pucharu Kontynentalnego kobiet.

Dodajmy, że drugie miejsce w dzisiejszym konkursie zajęła Austriaczka Marita Kramer (107,0 / 108,0 m), a skład podium uzupełniła wczorajsza zwyciężczyni, reprezentantka Niemiec Pauline Hessler (105,0 / 101,0 m).

Na siódmej pozycji zmagania zakończyła kolejna z polskich skoczkiń z kadry juniorskiej, Kinga Rajda (101,5 / 103,5m), a na dziewiętnastej lokacie sklasyfikowana została trenująca poza kadrami PZN, Joanna Szwab (97,0 / 96,0 m).

Jak już wspomnieliśmy, triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego Pań 2018/2019 zapewniła sobie w finałowym konkursie Katra Komar, która zgromadziła 246 punktów. Drugie miejsce zajęła Kamila Karpiel, która na swoim koncie zanotowała 239 punktów. Czołową trójkę uzupełniła Austriaczka Elisabeth Raudaschl (201 pkt). Na 13. miejscu uplasowała się Kinga Rajda (155 pkt), na 41. Joanna Szwab (25 pkt), a na 45. Anna Twardosz (21 pkt). Przypomnijmy, że na cykl w tym sezonie złożyło się sześć konkursów rozgrywanych w Notodden (Norwegia), Planicy (Słowenia) oraz Brotterode (Niemcy).