PK Vikersund: Takeuchi wygrywa inauguracyjny konkurs, słaby występ Polaków

Taku Takeuchi (fot. Julia Piątkowska)

Japońscy skoczkowie okazali się najlepsi w inauguracyjnym konkursie zimowego Pucharu Kontynentalnego, który został rozegrany na dużej skoczni HS-117 (K-105) w norweskim Vikersund. Po pewnym triumf sięgnął doświadczony Taku Takeuchi, a drugie miejsce zajął Keiichi Sato. Podium uzupełnił Austriak Clemens Aigner. Polscy skoczkowie spisali się słabo. Tylko Aleksander Zniszczoł zdołał awansować do finałowej trzydziestki.

Clemens Aigner (fot. Magdalena Janeczko)

Niemal przez cały konkurs w Vikersund, zawodnicy zmagali się z niesprzyjającym wiatrem z tyłu skoczni. Mimo dość mocnych podmuchów, świetnie poradził sobie doświadczony reprezentant Japonii, Taku Takeuchi. 32-latek w obu seriach miał wiatr przekraczający 1 m/s, jednak mimo tego lądował dość daleko (110,5 i 111,5 metra). Także dzięki pokaźnej bonifikacie punktowej, zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni mógł sięgnąć po przekonujące zwycięstwo, pierwsze w zimowej odsłonie Pucharu Kontynentalnego w karierze. Co więcej, był to pierwszy zagraniczny triumf japońskiego skoczka w narciarskiej „drugiej lidze” od 13 lat! Ostatnio takiego wyczynu dokonał w grudniu 2006 roku Kenshiro Ito, który zwyciężył wówczas w fińskim Rovaniemi.

Radość japońskich kibiców mogła być dzisiaj podwójna, ponieważ drugie miejsce, po awansie z dziewiątej lokaty wywalczył Keiichi Sato. Dla 22-latka jest to pierwsze podium zawodów tej rangi w karierze. Czołową trójkę uzupełnił jeden z najbardziej doświadczonych zawodników startujących w narciarskiej „drugiej lidze”, Clemens Aigner (114,5 / 115,0 m), który co prawda lądował dalej od rywali, jednak miał od nich znacznie słabszy wiatr w plecy, a co za tym idzie mniej dodanych punktów. 26-letni Austriak już po raz 28. w karierze znalazł się w czołowej trójce zawodów PK.

Aleksander Zniszczoł (fot. Julia Piątkowska)

Tuż za podium uplasował się najmocniejszy z reprezentantów gospodarzy, Norweg Sondre Ringen (115,5 / 113,0 m). Czołową szóstkę uzupełnili trzeci po pierwszej serii Słoweniec Cene Prevc (111,5 / 108,0 m) oraz następny Austriak, Clemens Leitner (115,5 / 105,0 m), który na półmetku zmagań był wiceliderem.

Jedynym polskim skoczkiem, któremu udało się zmieścić w finałowej trzydziestce okazał się Aleksander Zniszczoł. Ostatecznie 25-latek po skokach na 111,5 oraz 105 metrów zajął 15. lokatę. Z rywalizacją już po jednym skoku pożegnali się: 39. Andrzej Stękała (105,5 m), 46. Tomasz Pilch (105,5 m), 54. Mateusz Gruszka (98,0 m), 56. Kacper Juroszek (100,5 m) i 63. Paweł Wąsek (104,0 m). Za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został z kolei Adam Niżnik.

Kolejny konkurs Pucharu Kontynentalnego w Vikersund już w niedzielę. Start o godzinie 11:00.