Elena Runggaldier kończy karierę! Włoszka planuje ślub z francuskim sportowcem

Elena Runggaldier (fot. Bartosz Leja)

Elena Runggaldier (fot. Bartosz Leja)

Jedna z najbardziej utytułowanych skoczkiń narciarskich, Elena Runggaldier, postanowiła zakończyć sportową karierę. 29-letnia zawodniczka mająca w swoim dorobku medale Mistrzostw Świata i MŚ Juniorów przyznała, że brakuje jej dalszej determinacji. Włoszka poinformowała też, że we wrześniu weźmie ślub z francuskim dwuboistą, Francois Braudem.

 

Elena Runggaldier (fot. Frederik Clasen)
Elena Runggaldier (fot. Frederik Clasen)

Nadszedł czas, aby zakończyć przygodę rozpoczętą 18 lat temu. Skoki narciarskie przyniosły mi wiele wspaniałych emocji. Jako sportowiec i jako człowiek, w ciągu tych lat wiele się na nauczyłam i mogę powiedzieć, że sport naprawdę jest szkołą życia. Wszystkie cudowne wspomnienia na zawsze pozostaną w moim sercu. Od pasji, zmęczenia, adrenaliny, satysfakcji, determinacji, chwil rozczarowań, po wspaniałych ludzi, których spotkałam na swojej drodze i wspólny śmiech z koleżankami z drużyny” – napisała Runggaldier na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

W komunikacie, który pojawił się na oficjalnej stronie Włoskiego Związku Narciarskiego, 29-letnia skoczkini podkreśla, że do postanowienia o zakończeniu kariery skłoniła ją chęć do zmiany. – Ta decyzja zrodziła się z faktu, że brakuje mi już takiej determinacji, jaką miałam w przeszłości. Teraz chcę już innych rzeczy – powiedziała Runggaldier, dzieląc się jednocześnie radosną nowiną. – We wrześniu ożenię się z Francois Braudemprzyznała. Francuski narzeczony Włoszki również jest znany z narciarskich aren – to 33-letni kombinator norweski, który przed rokiem zakończył obfitującą w sukcesy sportową karierę.

Elena Runggaldier (fot. Julia Piątkowska)
Elena Runggaldier (fot. Julia Piątkowska)

Przypomnijmy, że Elena Runggaldier to jedna z prekursorek współczesnych skoków narciarskich kobiet. Włoszka torowała drogę swoim młodszym rodaczkom w międzynarodowej elicie. – Na samym początku zaczęłam trenować sport, którego prawie nie znałam, a ostatecznie stał się „moim” sportem i moim życiem. Dziękuję Romedowi Moroderowi, który kiedyś wpadł na szalony pomysł utworzenia pierwszej drużyny skoczkiń we Włoszech – wspomniała zawodniczka, która swój pierwszy poważny międzynarodowy „test” zanotowała już w sierpniu 2003 roku podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w Bischofshofen. Jej ostatnim konkursem był Puchar Świata w norweskim Lillehammer, 10 marca 2020 roku. Zajęła tam 17. miejsce.

W swoim sportowym dorobku Elena Runggaldier ma jednak znacznie bardziej imponujące osiągnięcia. Indywidualnie zdobyła komplet medali podczas Mistrzostw Świata Juniorów w 2006 (brąz w Kranju), 2008 (srebro w Zakopanem) i 2010 roku (złoto w Hinterzarten). Znakomity był dla niej także 2011 rok, w którym sięgnęła po „seniorskie” wicemistrzostwo świata w Oslo, a także złoty medal Zimowej Uniwersjady w Erzurum.

Elena Runggaldier i Lara Malsiner (fot. FIS Ski Jumping Chaikovsky)
Elena Runggaldier i Lara Malsiner (fot. FIS Ski Jumping Chaikovsky)

Włoszka startowała w każdej z dotychczasowych dziewięciu edycji żeńskiego Pucharu Świata, jednak ani razu nie zdołała indywidualnie wskoczyć na podium. Najbliżej była w 2013 roku w Oslo i Sapporo, kiedy lądowała na piątej pozycji. Sztuka ta udała jej się jednak w konkursie mikstów w 2012 roku w Lillehammer (wraz z Evelyn Insam, Andrea Morassim i Sebastianem Colloredo). Trzykrotnie znajdowała się też w czołowej trójce konkursów Pucharu Kontynentalnego.

Jak po zakończeniu przygody z nartami będą wyglądać losy włoskich skoków kobiet? – Zostawiam reprezentację w rękach grupy obiecujących dziewczyn. Siostry Malsiner z pewnością będą w stanie się razem wspierać, Manuela powróciła po kontuzji i musi teraz odzyskać dobre czucie, Lara i Jessica mają pierwszorzędne umiejętności techniczne – podkreśliła Runggaldier.

 

 

Bartosz Leja,
źródło: Facebook / fisi.org

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram