Niemcy zdecydowali w sprawie trenerów kadr. Jest nowy szkoleniowiec

Stefan Horngacher (fot. Stefan Piwowar)

Niemiecki Związek Narciarski podjął decyzje personalne związane ze sztabami szkoleniowymi skoczkiń i skoczków na sezon 2020/2021. Główne stanowiska pozostały niezmienne, jednak do sztabu dla pań dołączy były skoczek, a od niedawna trener, Maximilian Mechler.

Karl Geiger (fot. Konstanze Schneider)

Trenerem głównym niemieckiej kadry mężczyzn, zgodnie z oczekiwaniami pozostał Stefan Horngacher. Austriak, który przejął drużynę naszych zachodnich sąsiadów właśnie po współpracy z Polakami, nie ukrywał wielokrotnie, że praca z Niemcami to jego trenerski cel. Za tym oczywiście poszły także wyniki, ponieważ Horngacher jest aktualnie jednym z najwyżej cenionych szkoleniowców w międzynarodowym gronie. Karin Orgeldinger pełniąca funkcję dyrektora sportowego narciarstwa klasycznego i biathlonu w Niemieckim Związku Narciarskim przyznała, że sportowy sukces niemieckich zawodników minionej zimy jest w ogromnej mierze zasługą właśnie 50-letni Austriak.

Przypomnijmy, że pod trenerskim okiem Stefana Horngachera, Niemcy wywalczyli w zeszłym sezonie Puchar Narodów, a lider całej ekipy, Karl Geiger, był drugim zawodnikiem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, stanął na trzecim stopniu podium w Turnieju Czterech Skoczni, wygrał też cztery pucharowe konkursy. Sezon życia zanotował również Stephan Leyhe, który wygrywając pierwszy w karierze konkurs PŚ w Willingen, przed własną publicznością triumfował też w całym turnieju Willingen Five. Ponadto w turnieju Titisee-Neustadt Five wywalczył trzecią lokatę.

Maximilian Mechler (fot. Stefan Piwowar)

Na swoim stanowisku pozostaje również trener niemieckiej kadry narodowej kobiet, Andreas Bauer. Mimo, że minionej zimy skoczkinie z naszej zachodniej granicy nie zachwycały tak, jak choćby Austriaczki, to nadal należały do międzynarodowej czołówki. Piąte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajęła Katharina Althaus, która dwukrotnie zameldowała się na konkursowym podium.

Niemiecki Związek Narciarski poinformował jednocześnie, że jedną z żeńskich grup zajmie się były skoczek, Maximilian Mechler. 36-letni Niemiec będzie współpracował z zawodniczkami startującymi zazwyczaj w Pucharze Kontynentalnym, a jego trenerską bazą będzie Oberstdorf. – Jako były zawodnik startujący w Pucharze Świata, Maximilian ma ogromną wiedzę w zakresie skoków narciarskich. Z powodzeniem ukończył kurs trenerski i w ostatnich latach wykształcił wielu sportowców w narciarskim centrum w Isny. To wielkie wzbogacenie naszego systemu szkoleniowego – podkreślił dyrektor sportowy ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej DSV, Sepp Buchner.

W sezonie 2020/2021 najważniejszą trenerską misją Horngachera i Bauera będą oczywiście Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie.