You are currently viewing Szerokie rosyjskie kadry na nowy sezon, Vassiliev się nie poddaje
Trener Evgeniy Plekhov i Eveniy Klimov (fot. Julia Piątkowska)

Szerokie rosyjskie kadry na nowy sezon, Vassiliev się nie poddaje

Tradycyjnie dość długo trwały obrady działaczy Sbornej związane z ustaleniem składów kadr w skokach narciarskich na sezon 2020/2021. Ostatecznie Rosyjska Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej zdecydowała się na dość szerokie drużyny narodowe, w których znalazło się 12 skoczków i 10 skoczkiń.

Rosjanie z Klimovem i Vassilievem

Dimitry Vassiliev 2017 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Szerokie rosyjskie kadry na nowy sezon, Vassiliev się nie poddaje
Dimitry Vassiliev (fot. Julia Piątkowska)

Ostatni sezon w wykonaniu Rosjan z pewnością nie należał do udanych. Na 15 nacji punktujących w Pucharze Narodów zajęli oni dopiero 9. miejsce, plasując się tuż przed znajdującymi się w kryzysie Finami. Zawiodła z pewnością postawa lidera rosyjskiej kadry Evgeniya Klimova, który najlepszy występ w sezonie zaliczył w Lillehammer gdzie zajął 7. pozycję. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata znalazł się jednak dopiero na 31. miejscu. Poza nim punkty zdobyli tylko Roman Trofimov i 40-letni Dimitry Vassiliev. Ten ostatni, pomimo trapiących go kontuzji i zaawansowanego jak na skoczka wieku, nie zamierza jeszcze rozstawać się z nartami.

Mimo słabych występów Rosjan w sezonie 2019/2020 kredyt zaufania od tamtejszej federacji narciarskiej otrzymał Evgeniy Plekhov, który pozostał na stanowisku głównego szkoleniowca. Do kadry narodowej mężczyzn na nadchodzący sezon, podobnie jak przed rokiem, zostało powołanych 12 zawodników, wśród których sztab szkoleniowy będzie wybierał tych najmocniejszych do międzynarodowej rywalizacji. Warto w tym gronie zauważyć obecność 30-letniego Alexandra Sardyko, który swój ostatni międzynarodowy występ zanotował ponad trzy lata temu podczas Pucharu Kontynentalnego w Czajkowskim.

Ciągle nie wiadomo jednak, kiedy Rosjanie wrócą na skocznię. Początkowo mówiło się, że pierwsze skoki na igelicie oddadzą w drugim tygodniu czerwca. Nadal trwająca pandemia i ogromna ilość zakażonych koronawirusem w Rosji może jednak sprawić, że na powrót do normalnych treningów na skoczni będą musieli jeszcze poczekać.

Szersza kadra Rosjanek na nowy sezon

Sofia Tikhonova fot.BartoszLeja 300x200 - Szerokie rosyjskie kadry na nowy sezon, Vassiliev się nie poddaje
Sofia Tikhonova (fot. Bartosz Leja)

Skoczkinie z Rosji sezon 2019/2020 zakończyły na 6. pozycji w klasyfikacji Pucharu Narodów a w czołowej trzydziestce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata znalazły się aż trzy zawodniczki – Sofia Tikhonova (16. miejsce), Irina Avvakumova (19. miejsce) oraz Lidiia Iakovleva (23. miejsce). Punkty zdobywały również Anna Shpyneva, Irma Makhinia i Ksenia Kablukova.

Do udanych należy również zaliczyć występ reprezentantek Sbornej na Mistrzostwach Świata Juniorów. 7. miejsce w konkursie indywidualnym wywalczyła wcześniej wspomniana Iakovleva. Makhinia ukończyła zawody na miejscu 9., a Shpyneva zakończyła zmagania na 20. pozycji. W konkursie drużynowym Rosjanki znalazły się tuż za podium, na 4. miejscu. Sukcesy odnoszone przez Rosjanki wpłynęły na powiększenie kadry narodowej z 7 do aż 10 zawodniczek. Na stanowisku głównego szkoleniowca reprezentacji pozostanie Roman Kerov. W kadrze nie ma za to zawodniczki, która ostatnio wywołała spore zamieszanie w narciarskim środowisku. To oczywiście Alexandra Kustova, która została zawieszona na 18 miesięcy za ominięcie kontroli antydopingowych. Karencja 21-latki skończy się wiosną 2021 roku.