You are currently viewing PŚ Willingen: Dominacja Prevca, nie ma mocnych na Słoweńca!

PŚ Willingen: Dominacja Prevca, nie ma mocnych na Słoweńca!

8H7A5621 - PŚ Willingen: Dominacja Prevca, nie ma mocnych na Słoweńca!Trwa wyśmienita seria Petera Prevca, który dzisiaj w Willingen odniósł czwarte pucharowe zwycięstwo z rzędu i jednocześnie 13. w dotychczasowej karierze. W finałowej trzydziestce uplasowało się czterech Polaków, wśród których ponownie najlepszy był Stefan Hula, plasując się na 18. pozycji. Obok niego punktowali Kot, Stękała i Wolny.

Gangnes Kenneth TCS.Innsbruck.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Willingen: Dominacja Prevca, nie ma mocnych na Słoweńca!
Kenneth Gangnes, fot. Julia Piątkowska

Podopieczny trenera Janusa już w pierwszej serii konkursowej skacząc 148,5 metra wypracował sobie znaczną przewagę nad rywalami. Finałową próbą na 145,5 metra Peter Prevc potwierdził, że aktualnie jest praktycznie nie do pokonania i w stylu, który niegdyś prezentował Adam Małysz, zwyciężył po raz siódmy w tym sezonie oraz 13. w karierze, zrównując się w klasyfikacji wszech czasów z Arminem Koglerem i Horstem Bulauem.

Freund GER B.Leja  300x199 - PŚ Willingen: Dominacja Prevca, nie ma mocnych na Słoweńca!
Severin Freund, fot. Bartosz Leja

Na drugiej lokacie uplasował się dziś znakomicie skaczący Norweg Kenneth Gangnes (139,5 / 141,0 m), który ku zaskoczeniu zgromadzonej pod Muehlenkopfschanze publiczności znacznie wyprzedził trzeciego w stawce Severina Freunda (145,5 / 133,0 m). Niemiec broniący Kryształowej Kuli uplasował się na podium, jednak jego strata do liderującego w klasyfikacji generalnej Słoweńca po raz kolejny się powiększyła.

Larinto Ville WC.Klingenthal.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Willingen: Dominacja Prevca, nie ma mocnych na Słoweńca!
Ville Larinto, fot. Julia Piątkowska

Lokaty tuż za podium zajęli: Stefan Kraft (147,0 / 127,0 m), Andreas Wellinger (143,5 / 129,5 m) oraz Daniel-Andre Tande (139,5 / 133,0 m), który wyprzedził trzech kolegów z norweskiej drużyny - Fannemela, Stjernena i Forfanga. Na uwagę zasługuje także solidny występ Czechów (Koudelki, Matury i Jandy), którzy zajęli lokaty od 10. do 12. Pierwsze punkty w sezonie zdobyli: Fin Ville Larinto, Rosjanin Denis Kornilov, a także Polak Jakub Wolny.

8H7A9882 - PŚ Willingen: Dominacja Prevca, nie ma mocnych na Słoweńca!
Stefan Hula, fot. Julia Piątkowska

Najlepszy z biało-czerwonych, Stefan Hula, plasowany na półmetku rywalizacji na 25. lokacie (131,5 m) w finale skoczył 126,5 metra i dzięki temu wskoczył na 18. miejsce. Pucharowe punkty zdobyli także najmłodsi w polskiej reprezentacji skaczącej na Muehlenkopfschanze - Andrzej Stękała (133,0 / 118,5 m; 28. miejsce) i wspominany Jakub Wolny (128,5 / 118,0 m; 30. miejsce), którzy jednak w porównaniu do pierwszej serii oddali znacznie słabsze próby. Najlepszy po pierwszej rundzie podopieczny Macieja Maciusiaka, Maciej Kot (133,0 / 122,0 m), w finale także spisał się słabiej i ostatecznie uplasował się tuż przed młodszymi kolegami, na 26. miejscu. Swój udział w konkursie już na pierwszej rundzie zakończył znajdujący się w słabej formie reprezentant kadry A, Jan Ziobro (128,5 m / 31. miejsce).

Hayboeck Michael PS.Zakopane B.Leja  300x200 - PŚ Willingen: Dominacja Prevca, nie ma mocnych na Słoweńca!
Michael Hayboeck, fot. Bartosz Leja

Ze zmiennymi warunkami panującymi na dużej skoczni w Willingen zupełnie nie poradzili sobie dwa skoczkowie z czołowej "10" PŚ - Michael Hayboeck i Domen Prevc, którzy uplasowali się na 37. i 38. miejscu bez żadnych zdobyczy punktowych. Poza finałem znaleźli się także doświadczeni - Manuel Fettner i Robert Kranjec.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na prowadzeniu umocnił się Peter Prevc (1024 pkt), który wyprzedza Severina Freunda (779 pkt) i Kennetha Gangnesa (675 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest nadal Kamil Stoch (127 pkt / 22. miejsce). W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów Niemcy (2598 pkt) są zaledwie trzy punkty przed Norwegami (2595 pkt). Polacy są wciąż na siódmym miejscu (642 pkt).

Pełne klasyfikacje >>

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w dniach 23-24 stycznia w Zakopanem. Poprzedzą je Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w austriackim Tauplitz.