You are currently viewing OSLO / HOLMENKOLLEN: BARDAL, CZY SCHLIERI?

OSLO / HOLMENKOLLEN: BARDAL, CZY SCHLIERI?

oslo%20holmenkollen - OSLO / HOLMENKOLLEN: BARDAL, CZY SCHLIERI?Przed nami rywalizacja w ramach Pucharu Świata w Oslo na skoczni Holmenkollbakken HS 134 (K-120). Obiekt ten zachwyca przepięknym wyglądem dzięki idelanej kompozycji wszystkich elementów skoczni – rozbiegu, zeskoku oraz odjazdu w połączeniu z trybunami. Cały ten kompleks jest niczym antyczny teatr, w którym kibice, jak widzowie podziwiają loty zawodników, niczym występy najważniejszych aktorów – na scenie – sportowej arenie. Poza takimi porównaniami toczy się oczywiście rywalizacja o zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata.

Bardal, czy Schlierenzauer? Norweg, czy Austriak? Stabilność i równowaga, czy młodzieńcza fantazja i odrobina sportowego szaleństwa? Pytań wiele, odpowiedź jednak jest niełatwa. Rozsądek nakazuje chyba wskazywać na Andersa – 112 pubktów przewagi, do końca 3 konkursy indywidualne, nie wydaje się, że przy w miarę stabilnej formie straci taką przewagę. A jednak – Gregor to zawodnik również nie schodzący poniżej pewnego poziomu, a miewa także przebłyski geniuszu, kiedyś bardzo często – teraz jednak trochę radziej. Dzisiejszy konkurs da nam wszystkim zapewne wskazówkę, na kogo należy baradziej stawiać podczas przyszłotygodniowych konkursów na mamucie w słoweńskiej Planicy.

Tym czasem wracając do Holmenkollbakken. Wiatr podczas wczorajszego treningu oraz kwalifikacji po części rozdawał karty. To może sprawić, iż będziemy świadkami nieprzewidzianych zdarzeń. Pamiętamy, jak w 2007 roku wiatr rzucał w locie Adamem Małyszem, a Polak tylko dzięki ogromnemu doświadczeniu zdołał bezpiecznie wylądować – wówczas jednak stracił prowadzenie w PŚ na rzecz Andersa Jacobsena (Polak oczywiście wygrał ostatecznie Kryształową Kulę). 

Emocji zatem do końca sezonu nie zabraknie, tym bardziej iż jest to sezon niezwykle wyrównany. Nie mamy jednego, pewengo faworyta, jak to bywało w wielu poprzednich latach tej i poprzedniej dekady. Cykle PŚ dominowali: Goldberger, Schmitt, Peterka, Małysz, Ahonen, Morgenstern, Schlierenzauer, Ammann. A teraz?Do samego końca nie mamy stuprocentowej pewności, kto odbierze na Letalnicy Kryształową Kulę – trofeum potwierdzające, kto w czasie całego sezonu okazał się najlepszym skoczkiem narciarskim.

Hmm, zatem, Bardal czy Schlieri?…

Program dzisiejszych zawodów PŚ w Oslo:

  • 13.00 – seria próbna
  • 14.15 – konkurs
Podziel się:

Dodaj komentarz