MATTI HAUTAMAEKI ZAKOŃCZYŁ KARIERĘ

MATTI HAUTAMAEKI ZAKOŃCZYŁ KARIERĘ

hautamaeki%20matti - MATTI HAUTAMAEKI ZAKOŃCZYŁ KARIERĘJeden z najwybitniejszych skoczków narciarskich początku XXI wieku – Matti Hautamaeki – po dzisiejszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w Planicy – zakończył sportową karierę. Utytuowany Fin potwierdził zapowiadaną decyzję w fińskich mediach.

Matti nie wystąpi w niedzielnym konkursie czołowej 30 generalnej klasyfikacji PŚ, ponieważ znajduje się dopiero na 49. miejscu. Ostatniego sezonu Hautamaeki niestety nie zaliczy do udanych. W sumie już od kilku sezonów próbował wrócić do znakomitej formy sprzed prawie dziesięciu sezonów. 

Mimo iż rzeczywiście – w ciągu kilku ostatnich zim, nie zachwycał skokami, to wszyscy pamiętamy choćby jego medale z takich imprez jak Mistrzostwa Świata (Lahti 2001, Predazzo 2003, Oberstdorf 2005), Igrzyska Olimpijskie (Salt Lake City 2002, Turyn/Pragelato 2006). Fin odniósł 16. zwycięstw rangi PŚ, co daje mu 13 miejsce wśród najbardziej utytuowanych skoczków świata w historii Pucharu Świata. Dwukrotnie stawał na podium końcowej generalnej klasyfikacji PŚ (sezony 2001/2002 i 2004/2005). Był też aż czterokrotnie rekordzistą świata w długości lotu narciarskiego (227,5 m / 228,5 m / 231 m / 235,5 m).

Ten niezwykły dorobek niestety już się nie powiększy, pozostaje życzyć Finowi wszystkiego dobrego na nowej życiowej drodze. Warto zauważyć, iż Hautamaeki jest kolejnym zawodnikiem który rywalizował z Adamem Małyszem, za czasów jego świetności, jest więc symbolem pewnej epoki w skokach narciarskich. Co więc teraz? Teraz czas na młodych. Przyszłość fińskich skoków niestety nie rysuje się jednak w kolorowych barwach…

Podziel się:

Dodaj komentarz