LUBELSKA 'KROKIEWKA’ – WCZORAJ I DZIŚ

LUBELSKA 'KROKIEWKA’ – WCZORAJ I DZIŚ

lublin%20krokiewka%2021 - LUBELSKA 'KROKIEWKA' - WCZORAJ I DZIŚSkocznia o nazwie Krokiewka (zaczerpnięta od zakopiańskiej Wielkiej Krokwi) była budowana latami, od samych podstaw przez wyjątkowych, zawziętych pasjonatów skoków narciarskich: braci Aleksandra i Maksymiliana Furtaków, Damiana Widomskiego oraz Patryka Góreckiego. Umiejscowiona została na przedmieściach Lublina w okolicach dzielnicy Węglin.

Pomysł stworzenia skoczni padł w 2006 roku latem, kiedy dwójce przyszłych twórców przypadł do gustu ciekawie ukształtowany fragment górki. Już wcześniej oddawali oni skoki z ubitego progu, punkt K na tym prowizorycznym obiekcie był umieszczony na 8 metrze. Celem była jednak skocznia z prawdziwego zdarzenia – początki jej budowy sięgają sezonu 2006/2007 i polegały przede wszystkim na stworzeniu najazdu, który nie zniknie wraz z nastaniem wiosennych roztopów.

Później wraz z kolejnymi przebudowami, trwały ciągłe prace nad poprawieniem i wyprofilowaniem zeskoku, wydłużaniem najazdu, poszerzaniem buli itp. Niesamowita wytrwałość narciarskich „zapaleńców” w połączeniu z silnym lokalnym wsparciem społeczno- medialnym, które z sezonu na sezon rosło, dały tej skoczni rozgłos na całą Polskę. W 2009 roku zostały rozegrane pierwsze zawody indywidualne, a rok później Mistrzostwa Polski Wschodniej. Zjeżdżali do Lublina amatorzy skoków nie tylko z okolic, lecz z całej Polski. Wówczas Krokiewka pojawiła się już w ogólnopolskich mediach: programach publicystycznych: Panorama, Teleexpress; Gazecie Wyborczej czy radiu RMF FM. W swoim ostatnim sezonie Krokiewka posiadała dobudowany, drewniany najazd z dziewięcioma belkami startowymi, rozszerzające się bandy z tabliczkami oznaczającymi odległość, oraz schody prowadzące na wieżyczkę. Drewniany rozbieg pozwalał zimą na stworzenie torów najazdowych. Punkt konstrukcyjny wynosił 13 m, HS 15 m. Rekord obiektu po wszelkich rozbudowach wynosił 15 metrów i należał do Maksymiliana Furtaka. W ostatnim czasie swojego istnienia Krokiewka wyglądała jak skocznia z prawdziwego zdarzenia.

Niestety, wiosną 2011 r. na prośbę jednego z właścicieli terenu, który odsprzedawał swoją działkę skocznia została rozebrana (nasza redakcja zdążyła zrobić zdjęcia w ostatnich dniach przed rozbiórką!). Wydawać by się mogło, że ogromny wysiłek jaki w budowę Krokiewki włożyli młodzi pasjonaci poszedł na marne. Nie złożyli jednak broni – utworzyli stowarzyszenie lubelskich skoczków, które ułatwia i przyspiesza postępowanie instytucjonalno-prawne w sprawie odbudowy. Po dziś dzień szukają wsparcia w prezydencie miasta Krzysztofie Żuku, Radzie Miasta Lublin, lokalnych mediach nagłaśniających tą sprawę, ale przede wszystkim w sponsorach, których fundusze zostaną przeznaczone na budowę „Krokiewki 2”. Petycję w sprawie „odtworzenia” Krokiewki poparło ponad 23,5 tysiąca ludzi.

Dziś:

Obecnie twórcy z satysfakcją mówią o niej „jedyna taka skocznia w Polsce wschodniej”. Niewątpliwie można nawet stwierdzić, iż był to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy obiekt amatorski w całym kraju. Wyburzenie Krokiewki nie ostudziło zapału skoczków. Przy wsparciu firmy Inter Steel zajmującej się projektowaniem rozbiegów i zeskoków, twórcy Krokiewki planują otwarcie „młodszej siostry” jeszcze w 2012 roku. Obiekt ma znajdować się obok hali „Globus” i wyciągu narciarskiego. Dyrekcja tej hali (do której należy teren pod przyszłą skocznię) wyraziła zgodę na budowę obiektu – nowoczesnego i w pełni profesjonalnego. „Krokiewka 2″ będzię większa od poprzedniczki – punkt K będzie się znajdować na 20 lub 25 metrze . Większy obiekt niesie za sobą większe ryzyko przy skokach – dłuższy lot, większa prędkość, ogromna…. adrenalina. Pionierzy – twórcy Krokiewki – wykorzystają swoje bezcenne doświadczenie w skokach, także z zakopiańskiej skoczni „Adaś” (K-15), na której mieli okazję trenować. Zapewne będą przekazywać swoje wskazówki młodszym fanom skoków – w końcu taki obiekt będzie potrzebował odpowiednio wyszkolonych skoczków.

Liczymy, że marzenia o skokach tych wspaniałych pasjonatów spełnią się już wkrótce, a skoki powrócą do Lublina. Już na stałe.

Krokiewka K-13 (HS 15) 30.03.2011 r.:

krokiewka%20rozbieg - LUBELSKA 'KROKIEWKA' - WCZORAJ I DZIŚ

krokiewka%20wieyczka - LUBELSKA 'KROKIEWKA' - WCZORAJ I DZIŚ

krokiewka%20zeskok - LUBELSKA 'KROKIEWKA' - WCZORAJ I DZIŚTutaj natomiast prezentujemy wstępne wizualizacje wyglądu skoczni „Krokiewka 2”:

krokiewka2 - LUBELSKA 'KROKIEWKA' - WCZORAJ I DZIŚ

krokiewka%20new - LUBELSKA 'KROKIEWKA' - WCZORAJ I DZIŚ


Więcej informacji na stronie www.krokiewka.pl

Podziel się:

Dodaj komentarz