You are currently viewing SKOKI NARCIARSKIE w ŁODZI – RUDZKA GÓRA

SKOKI NARCIARSKIE w ŁODZI – RUDZKA GÓRA

d%20rudzka%20gra - SKOKI NARCIARSKIE w ŁODZI - RUDZKA GÓRAŁódzka skocznia na Rudzkiej Górze to największa amatorska skocznia w województwie łódzkim. Znajduje się na najwyższym wzniesieniu w Łodzi – Rudzkiej Górze. Skocznia ma długą historię, za datę otwarcia obiektu uznaje się rok 1969. Zaprojektowana została już w 1965 roku przez łodzianina Edmunda Borońskiego. Były plany położenia igielitu, a nawet trybun i wieży sędziowskiej. Spełniała nawet standardy FIS-u. Lata leciały, a nie użytkowana skocznia zaczęła popadać w ruinę.

Dopiero w 2009 roku dokonano swoistej „reaktywacji" obiektu. Grupka oddanych skokom narciarskich fanów nie pozwoliła by skocznia przeszła do historii. Punkt konstrukcyjny tego amatorskiego obiektu wynosi obecnie 15 metrów, rekord - 16 metrów i należy do Mariusza Rajdy (13.02.2010 r.). Zawodnicy, którzy mieli okazję sprawdzić się na „Rudzkiej Górze" twierdzą, że skocznia pozwala na skoki nawet w okolicach 20 metrów. Obok skoczni K-15 znajduje się mniejsza skocznia „Jabłonka" o punkcie K-5 m i HS- 8 m.

Na Rudzkiej Górze dwukrotnie (w 2010 i 2011 r.) odbyły się Amatorskie Mistrzostwa Centralnej Polski. Startowali zawodnicy z okolic Łodzi (Pabianice, Zgierz) jak i z całej Polski (m.in.: z Andrychowa, Dąbrowy Górniczej).

Skoczkowie z Łodzi są stowarzyszeni w klubie narciarskim - Łódzki Ski Team. Podzieleni są na drużyny A i B, ta pierwsza to zawodnicy bardziej doświadczeni, mający za sobą skoki powyżej 20 metrów (na skoczniach w Zakopanem i Szczyrku) przede wszystkim: Dawid Jurga i Bartłomiej Marczak. To oni są autorami wszelkich pomysłów, inicjatorami ulepszeń obiektu i organizacji konkursów.

Pasja młodych zawodników została dostrzeżona przez media: lokalne (dziennikłódzki.pl, naszemiasto.pl, Radio Łódź) jak i ogólnopolskie ( "Dzień Dobry TVN", TVP Info).

lodz - SKOKI NARCIARSKIE w ŁODZI - RUDZKA GÓRA
 

Źródło: skoczkowiezlodzi.pl

Podziel się:

Dodaj komentarz