KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: ZAKOPANE

KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: ZAKOPANE

13.05.2012 r. / 23:53

zakopane%202017 - KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: ZAKOPANEDrugim kandydatem, który ubiega się o organizowanie Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym jest bardzo nam bliskie Zakopane. Zakopane leży u stóp Tatr, dzięki czemu znajduje się w niezwykle malowniczym krajobrazie Polski. Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu miasta góruje Giewont. Leży ono również nad kilkoma potokami, których wody wpływają do Zakopianki.

O organizację tych mistrzostw staraliśmy się już sześciokrotnie, z czego trzy razy wygraliśmy z konkurencją (w 1929, 1939 oraz 1962 roku). W 2011 r. natomiast wybrane zostało Oslo, w 2013 Val di Fiemme, a w 2015 Falun. Bezskutecznie staraliśmy się ponadto o Zimowe Igrzyska Olimpijskie z 2006 roku, których gospodarzem w ostateczności był Turyn. Jednakże już od roku 1990, odbywają się na Wielkiej Krokwi zawody najważniejsze dla całego świata skoków narciarskich – konkursy Pucharu Świata.

Co więcej gościły u nas Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim, Zimowa Uniwersjada, Puchar Europy Kobiet w Slalomie, Puchary Kontynentalne w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich, a również Mistrzostwa Świata Juniorów w łyżwiarstwie szybkim oraz biatlonie. Zakopiańska skocznia posiada również sztuczne oświetlenie, co umożliwia przeprowadzanie wieczornych zawodów oraz igielit, niezbędny do skoków w czasie Letniego Grand Prix.

Wyjątkowość swojego miasta Zakopane argumentuje jedyną w swoim rodzaju, niesamowitą atmosferą, którą każdy z nas, będący przynajmniej raz na zawodach latem bądź zimą, poczuł i zapamiętał na długie lata. Przeczytać możemy: „Kibice sportów narciarskich, entuzjazm i ich podziw dla najlepszych zawodników z całego świata to niepowtarzalne zjawisko, które zrodziło się w Zakopanem podczas Mistrzostw Świata w skokach narciarskich i które można zaobserwować na wszystkich zawodach organizowanych u stóp Giewontu. Podobnie będzie w 2017 roku podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w Zakopanem.”

zakopane%20wielka%20krokiew%20zima - KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: ZAKOPANE„Zakopane nie ustawało w wysiłkach, aby zyskać miano miasta organizującego światowe wydarzenia sportowe”. Co za tym idzie zbudowano wiele budynków sportowych i mieszkalnych, zadbano o rozwój bazy noclegowo-gastronomicznej, o budowę dróg i ulic, o stworzenie nowych miejsc parkingowych, a również o rozkwit turystyki w mieście i okolicach. Co warto wspomnieć, „Zakopane stanowi także istotne centrum kultury – miasto to było kolebką bohemy artystycznej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wybitni muzycy, pisarze i artyści zasiedlali się tutaj i tworzyli przez wiele lat.”

Jak duże szanse na wygraną ma Zakopane, oceńcie sami. Niewątpliwie wszyscy z wielkim entuzjazmem i radością przyjęlibyśmy zawodników z całego świata podczas tej prestiżowej imprezy sportowej. O kolejnym kandydacie napiszemy już niebawem.

Źródło: berkutschi.com / informacja własna

Podziel się:

Dodaj komentarz