KOMPLEKS SKOCZNI w AŁMATACH NADAL SIĘ ROZWIJA

22.05.2012 r. / 11:49
almaty - KOMPLEKS SKOCZNI w AŁMATACH NADAL SIĘ ROZWIJARozwój kompleksu skoczni narciarskich w kazachskiej miejscowości Ałmaty będzie kontynuowany. Podjęto decyzję o przeznaczeniu 1,5 mld tenge (kazachska waluta) na kontynuowanie tworzenia infrastruktury powiązanej z tamtejszymi skokami narciarskimi.

Jest to następstwo ogromnych dotacji na rozwój całego miasta w różnych dziedzinach – edukacji, infrastruktury technicznej, komunikacji, budownictwa, przemysłu.

Warto zaznaczyć, że International Jumping Complex – Gorney Gigant budowany był (na bazie poprzednich, starych skoczni) w latach 2007-2010 i jest jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych tego typu na świecie. W jego skład wchodzą skocznie HS 140 (K-125) i HS 106 (K-95).

W dniach 25-26 września 2010 roku miała miejsce oficjalna inauguracja skoczni – dwa zwycięstwa w Letnim Pucharze Kontynentalnym (CoC) odniósł wówczas Kamil Stoch. 30 sierpnia 2011 roku Ałmaty gościły natomiast zawody najwyższej rangi – Letnią Grand Prix. Najlepszy okazał się wówczas Słoweniec Jurij Tepes, najlepszy z Polaków – Piotr Żyła zajął 5. lokatę.

W tegorocznym kalendarzu LGP (2012) również znalazło się miejsce dla Ałmatów – tym razem odbędą się tam dwa konkursy, w dniach 22-23 września.

Podsumowując należy zauważyć niewątpliwie zwiększające się zainteresowanie skokami narciarskimi w Kazachstanie, czego dowodem są choćby coraz liczniejsze inwestycje w ten sport. Przyszłość pokaże, czy za rozwojem infrastruktury – choć wciąż jeszcze niewystarczającym – pójdą lepsze rezultaty kazachskich skoczków.

Źródło: tramplin.perm.ru


Podziel się:

Dodaj komentarz