You are currently viewing MŚ 2017: ZAKOPIAŃSKA DELEGACJA REPREZENTUJE KANDYDATURĘ W KOREI

MŚ 2017: ZAKOPIAŃSKA DELEGACJA REPREZENTUJE KANDYDATURĘ W KOREI

 

26.05.2012 r. / 21:15

zakopane%20wielka%20krokiew%20zima - MŚ 2017: ZAKOPIAŃSKA DELEGACJA REPREZENTUJE KANDYDATURĘ W KOREIZakopane stara się o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2017 roku, z tego powodu delegacja miasta udała się do Korei Południowej, do miasta Gangwon, gdzie 31 maja odbędzie się kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Podczas głównej uroczystości zapadnie decyzja kto zostanie organizatorem zimowego wydarzenia za 5 lat. Do wyścigu prócz zimowej stolicy Polski stanęły trzy miasta: Lahti, Planica i Oberstdorf.

We wtorek, 29 maja, odbędą się prezentacje komisji skoków miast kandydujących na gospodarza imprezy. Natomiast we środę, 30 maja, odbędzie się prezentacja dla komisji biegów i kombinacji norweskiej.

Jednak najważniejszym dniem będzie ostatni dzień maja, kiedy to na uroczystej gali (godzina 11.30 czasu polskiego) ogłoszone zostanie miasto - gospodarz Mistrzostw Świata.

„Ruszamy wcześniej, ponieważ naszym zadaniem jest dobre przygotowanie stoiska promującego kandydaturę. W niedzielę wieczorem mamy ostatnie spotkanie z sekretarzem generalnym FIS Sarah Lewis, a w poniedziałek weźmiemy udział w otwarciu stoisk" - powiedziała dyrektor kandydatury Zakopanego - Zofia Kiełpińska.

Wiadomym jest już także, że kandydatura Zakopanego dostanie gwarancje rządowe. O poparciu, o które od rządu zabiegali działacze PZN poinformowała Katarzyna Kochaniak - rzecznik Ministerstwa Sportu.

Prezes PZN-u, Apoloniusz Tajner, jest optymistycznie nastawiony do tematu co można wywnioskować z jego wypowiedzi: „Działacze FIS są doskonale zorientowani, czym dysponuje Zakopane. Według mnie, posiadamy więcej atutów niż inni kandydaci, a poza tym od momentu przyznania organizacji MŚ do ich rozegrania jest pięć lat, więc dość czasu, by istniejące obiekty dostosować do potrzeb imprezy tej rangi."

Według Zofii Kiełpińskiej najgroźniejszym rywalem w rywalizacji jest Lahti, natomiast prezes Tajner uważa, że Planica, z racji tego, że miasto postawiło na budowę centrum sportu oraz ze względu na zasiadającego w radzie FIS przewodniczącego słoweńskiego Komitetu Olimpijskiego, Janeza Kocijancica. Oczywiście uważa, że kandydatura Zakopanego nie jest skazana na porażkę.

Atutem samego Zakopanego jest natomiast kompaktowość zawodów. Gdyby tu odbyły się MŚ, to na każdą arenę sportową można dotrzeć spacerkiem. To zawsze jest bardzo duży plus" – uważa.

Zakopane było trzykrotnie gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym - w 1929, 1939 i 1962 roku.

Źródło: Gazeta Krakowska

 

Podziel się:

Dodaj komentarz