TRENINGI POLSKIEJ KADRY w SZCZYRKU

TRENINGI POLSKIEJ KADRY w SZCZYRKU

 14.06.2012 r. / 19:40

szczyrk%20skalite - TRENINGI POLSKIEJ KADRY w SZCZYRKUPolscy skoczkowie narciarscy zakończyli zgrupowanie przygotowujące do zimowego Pucharu Świata 2012/2013. Kadra A i kadra młodzieżowa trenowały razem w Szczyrku-Skalitem między 4 a 8 czerwca. Zawodnicy oddawali swoje pierwsze skoki treningowe na obiektach K-70 i K-95. Zdecydowanie był to inny obóz treningowy niż do tej pory, a to ze względu na wprowadzone nowe kombinezony do których zawodnicy muszą się przystosować.

Obóz rozpoczęto do testów motorycznych przeprowadzonych przez Michała Wilka. Miały one za zadanie pokazanie dokładnych parametrów zawodnika, dzięki czemu można ułożyć dla każdego indywidualnie dobrany program treningu siłowego.

Po pierwszych skokach w nowych kombinezonach nasuwają się pewne wnioski: dużo trudniej osiągać takie odległości jak wcześniej, by to osiągnąć należy skakać z rozbiegu wyższego o 3 lub nawet 4 belki najazdowe. Teraz jeszcze ważniejsza jest rola wiatru w trakcie lotu zawodnika- przy zmniejszonej powierzchni nośnej będzie się liczył każdy korzystny „powiew”, odpowiednia sylwetka czy trajektoria w locie.

Skoczkowie pojawiali się na skoczni dwa razy dziennie i za każdym razem oddawali po 7-8 skoków. Na początku skakali ubrani w dresy, ubrania termo aktywne, które normalnie podczas konkursów zakładają pod kombinezon oraz w zwężonych, starych kombinezonach. Potem przyszedł czas na wypróbowanie nowych, węższych kombinezonów. Z relacji zawodników wynika, że nie jest łatwo skakać w czymś zupełnie nowym. Węższy kombinezon oznacza, że bardziej liczy się wiatr, nie ma już powierzchni, która niosła by skoczka niczym latawca, ciężej jest opanować sylwetkę w locie i zachować wysokość. Trener Zbigniew Klimowski ocenia, że potrzeba jeszcze 50 skoków by skoczek dobrze czuł powietrze podczas lotu.

Skoczków czekają teraz treningi indywidualne, część trenować będzie w Szczyrku oraz Zakopanem. Następne wspólne zgrupowanie już 18 czerwca, również w Szczyrku, po raz pierwszy od rozpoczęcia treningów zawodnicy skakać będą na dużej skoczni w Wiśle Malince.

Źródło: PZN

 

Podziel się:

Dodaj komentarz